هزینه های سفر به وان در ترکیه

شرح

وان شهر بسیار کوچک در ترکیه است، که در نزدیکی مرز مشترک ایران و ترکیه قرار دارد. این شهر دارای قدمت تاریخی طولانی بوده و برای کسانی که عاشق گربه هستند می تواند بهترین شهر باشد، زیرا شهر وان در ترکیه محل زندگی گربه هایی سفید با یک چشم آبی و یک چشم زرد است. با توجه به نزدیکی این شهر به مرز ایران و ترکیه ایرانیان زیادی سالانه تصمیم به سفر به شهر وان را در ذهن دارند، همچنین هزینه های زندگی هم در این شهر به نسبت پایین است، اما قبل از سفر نیاز است تا اطلاعاتی درباره هزینه های غذا، هتل و حمل و نقل که باید در شهر وان بپردازید، بدانید تا بتوانید بودجه مورد نیاز برای سفرتان را برنامه ریزی کنید.

مدارک و هزینه های قبل از سفر

با توجه به توافق هایی که بین دولت‌های ایران و ترکیه صورت گرفته است، شهروندان ایرانی از قانون دریافت ویزا معاف بوده و می‌توانند تا ۹۰ روز تمام (سه ماه) بدون ویزا در خاک این کشور حضور داشته باشند. البته باید خاطر نشان کرد که در هنگام ورود به این کشور گذرنامه فرد باید حداقل دارای شش ماه اعتبار بوده و مهر ورود در یکی از پایانه‌های مرزی (زمینی یا هوایی) در آن ثبت شود.

نکته: البته باید این موضوع را بدانید که در طول این ۹۰ روز شما نمی توانید به فعالیت های اجتماعی نظیر کار، تجارت و تحصیل بپردازید.

جهت صدور ویزای ترکیه می توانید به صورت الکترونیکی از طریق وب سایت www.evisa.gov.tr برای تمام متقاضیان فراهم آورده شده است.

آدرس سفارت ترکیه در ایران

آدرس: تهران، خیابان فردوسی، پلاک ۳۳۷ / صندوق پستی: ۱۱۳۶۵-۸۷۵۸

تلفن: ۳۵۹۵۱۱۰۰ (۰۲۱)، نمابر: ۳۳۱۱۷۹۲۸

وب سایت: tehran.emb.mfa.gov.tr

هزینه دریافت ویزای ترکیه

رایگان

واحد پول ترکیه

واحد پول کشور ترکیه، لیر است، و با نماد اختصاری  (₺) نشان داده می شود. قیمت هر لیر در تاریخ ۸ اسفند ۹۶، ۱۲۰۰ تومان است. اسکناس های رایح در این ۵ لیر (قهوه ای و بنفش)، ۱۰ لیر (قرمز)، ۲۰ لیر (سبز)، ۵۰ لیر (نارنجی)، ۱۰۰ لیر (آبی) و ۲۰۰ لیر (بنفش) و سکه هایی چون ۱، ۵، ۱۰، ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ کروش هستند.

برای خرید لیر از دو طریق می توانید اقدام کنید:

در ایران دلار بخرید و به ترکیه بروید و در صرافی های این کشور پول هایتان را به لیر تبدیل کنید.

از صرافی های ایران لیر تهیه کنید و همراه خود ببرید.

هزینه سفر به وان در ترکیه

قطعا بهترین راه برای سفرهای خارجی هواپیما است، اما در مورد سفر به شهر وان موضوع کمی فرق دارد. به این دلیل که این شهر نزدیک به مرز ایران است دسترسی به آن راه های زمینی هم امکان پذیر است. همان طور که اشاره کردیم، وان شهری مرزی محسوب می شود که از پایانه مرزی مشترک ایران و ترکیه، تنها فاصله ای یک ساعته دارد؛ بنابراین با آن که مسیر هوایی برای رسیدن به وان نداریم، اما باید بدانید دسترسی بسیار ساده ای به این شهر وجود دارد.

دسترسی به شهر وان با وسایل نقلیه زمینی

اگر می خواهید به طور شخصی به شهر وان در ترکیه بروید، سعی کنید در هر شهری که هستید خود را به شهرهای مرزی خوی یا تبریز برسانید سپس از این شهرها با استفاده از ون ها و تاکسی هایی که در این منطقه هستند خودتان را به شهر وان برسانید.

  • مسیر تهران – خوی – وان
  •  مسیر تبریز – وان

حتما توجه داشته باشید که برای سفر به این شهر اگر خواستید با ماشین شخصی خودتان بروید، هزینه های مربوط به بیمه ماشین، گواهینامه بین المللی یک ساله، هزینه پلاک بین المللی و عوارض خروج از کشور را نزد شعب بانک ملی در سراسر کشور بپردازید.

هزینه اقامت در شهر وان

به این دلیل که شهر وان به مرز ایران نزدیک است، سعی کنید در زمان هایی که فصل به اصلاح های سیزن است از یک ماه قبل و یا این که از طریق آژانس های مسافرتی اقدام به رزرو هتل در این شهر بنمایید، زیرا ممکن است که هتل خالی برایتان وجود نداشته باشد. هزینه اقامت در هتل های شهر وان مقرون به صرفه بوده و از لحاظ کیفی بسیار مطلوب هستند.

هزینه اجاره آپارتمان در شهر وان ترکیه

اگر می خواهید بیشتر از یک هفته در شهر وان بمانید پیشنهاد می کنیم که یک واحد آپارتمان اجاره نمایید، از همین رو حدودی از هزینه هایی که باید برای اجاره آپارتمان در شهر وان، ترکیه بپردازید را در ادامه ذکر می کنیم:

آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۶۲۵ لیر

آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز شهر ۴۲۵ لیر

آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر  ۹۲۵ لیر

آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز  ۷۵۰ لیر

هزینه حمل و نقل در شهر وان

شهر وان، نسبتا کوچک است و وسیله های نقلیه در این شهر شامل اتوبوس، مینی بوس و تاکسی می شود.

هزینه مینی بوس ۱/۵ لیر

هزینه اتوبوس ۱/۵ لیر

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۸ لیر و به ازای هر یک کیلومتر ۲ لیر به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۲۰ لیر باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۵ لیر

هزینه خورد و خوراک در شهر وان ترکیه

در راهنمای هزینه های سفر به وان ما هزینه های مربوط به غذا در این شهر را بر اساس سایت رسمی Numbeo ذکر می کنیم، از همین رو به منظور تهیه غذا در یک رستوران خوب در این شهر باید  ۱۳٫۵۰ لیر پرداخت نمایید. همچنین اگر بخواهید در یک رستوران متوسط با سرویس میز یک غذای دو نفره را میل کنید، باید مبلغ ۳۷٫۵۰ لیر را هزینه نمایید. اگر هم بخواهید یک ساندویچ همبرگر میل کنید باید ۱۳ لیر بپردازید. قیمت یک بطری آب معدنی ۱ لیر می باشد. همچنین اگر اهل خوردن قهوه هستید به ازای هر لیوان قهوه مبلغی معادل ۵ لیر پرداخت بنمایید.

لیست اقلام غذایی ضروری در شهر وان ترکیه

اما اگر بخواهید، هزینه رستوران را در سفرتان حذف کنید می توانید لوازم مورد نیاز برای تهیه غذا یک هفته یتان را تهیه کنید و خودتان اقدام به پخت غذا بنمایید. برای همین ما لیستی از قیمت های اقلام ضروری را در راهنمای هزینه های سفر به وان آورده ایم.

شیر (یک لیتر)  ۸٫۵۲ لیر

یک عدد نان (۵۰۰ گرم) ۰٫۹۱ لیر

تخم مرغ (۱۲ عدد) ۶ لیر

برنج (یک کیلو) ۲ لیر

مرغ ۵٫۴۴ لیر

گوشت قرمز ۱۵  لیر

پنیر (یک کیلو) ۷٫۷۱ لیر

گوجه فرنگی (یک کیلوگرم) ۱٫۱۳ لیر

سیب زمینی (یک کیلوگرم) ۰٫۶۸  لیر

پیاز (یک کیلوگرم) ۰٫۵۹ لیر

هزینه سرویس موبایل در شهر وان ترکیه

در کل در کشور ترکیه سه اپراتور تلفن همراه وجود دارد که با نام های ترکسل (turkcell)، وودافون (vodafon) و آوِا (avea) خدمات ارایه می دهند. باید بدانید که در این میان، سیم کارت ترکسل شهرت و کیفیت بیشتری دارد.

مکالمه: هزینه یک دقیقه مکالمه داخلی ۰٫۷۵ لیر است.

اینترنت: ۶۰ مگابایت اینترنت نامحدود ۸۲ لیر است.

هزینه خرید و سوغاتی

اغلب افرادی که به شهر وان سفر می کنند به قصد سفر می روند، از آن جا که قیمت پوشاک و دیگر اجناس وان بسیار پایین است، هر زمانی از سال، وقت مناسبی برای سفر به این شهر کوچک خواهد بود.

سعی کنید زمان هایی که حراجی های این شهر آغاز می شود حتما به وان بروید چون می توانید خریدهای بسیاری مناسبی را انجام دهید.

هزینه یک شلوار جین در شهر وان حدود ۷۰ لیر

یک پیراهن زنانه با برندهای محبوب حدود ۱۴۰ لیر

یک جفت کفش کتانی حدود ۱۶۰ لیر

یک جفت کفش مردانه حدود ۱۱۰ لیر

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: