مکان های تاریخی و باستانی شهر وان

شرح

جاذبه های تاریخی و گردشگری وان

شهر وان از شهرهای شرقی کشور ترکیه با  قدمتی که به حدود 5000 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد دارای جاذبه های منحصر به فردی می باشد. شهر وان  پادشاهان و تمدن های بسیاری مانند اورارتویی ها، ارمنیان، تمدن روم شرقی، سلجوقیان و عثمانیان را به خود دیده است. این شهر با غنای تاریخی که دارد دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی می باشد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

موزه وان

موزه شهر وان میزبان مصنوعاتی تاریخی مربوط به دوران اوراتینیان تا عثمانیان می باشد. بخشی از موزه که آثار آن بسیار خود نمایی می کنند مربوط به قتل عام خونینی است که در این منطقه اتفاق افتاد است. این موزه به دو بخش تقسیم می شود. بخش داخلی آن شامل لوح ها و سنگ هایی با حکاکی های خط میخی بر روی آنها و بخش خارجی آن شامل سنگ قبر هایی با نوشته ها و نقوشی بر روی آن مربوط به دوران اورارتوییان می باشد. در طبقه پایینی موزه ظروف سفالی، طلا و جواهرات و مصنوعات برنزی مربوط به اوراتیان و در طبقه بالایی موزه سکه ها و لوازم و صنایع دستی باستانی وجود دارد.

 

قلعه وان

در ویرانه های شهر 3000 ساله اورارتو قلعه بزرگ عظیمی به نام قلعه وان وجود دارد که قدمت آن به قرن هفتم تا نهم پیش از میلاد مسیح می رسد. قلعه وان بزرگترین قلعه سنگی ساخته شده از سنگ بازالت می باشد. در مجاورت این قلعه برجی به نام سردار وجود دارد که کتیبه هایی از زمان آعاز حکومت اورارتو بر روی آن قرار دارد. بر روی این کتیبه ها به دستور خشایار شاه بزرگ با سه زبان پارسی باستانی، بابلی و ایلامی در قرن پنجم پیش از میلاد نوشته شده است. درطول هزاران سال این کتیبه ها کاملا سالم باقیمانده اند.

جزیره آختامار وان

بر طبق افسانه ها نام این جزیره زاییده ی عشق است. گفته می شود که مردی دل در گرو عشق دختری داشت که در این جزیره زندگی می کرد و هر شب برای دیدن او با قایقش از دریاچه وان عبور می کرد. یک شب که مرد برای دیدن دختر با قایق از رودخانه عبور می کرد طوفان شدیدی شروع شد و قایق او را غرق کرد. مرد درحالی که غرق می شد نام دختر را که آختامار بود صدا می زد. گفته می شود که از آن زمان این جزیره را آختامار نامیده اند.

جاذبه اصلی این جزیره کلیسای جامع ارمنی کراس مقدس می باشد که تاریخ ساخت آن به سال 915 میلادی باز می گردد.

 

کلیسای صلیب مقدس وان

کلیسای صلیب مقدس بر فراز کوهی در جزیره آختامار قرار گرفته است و در میانه سالهای 915 تا 921 میلادی بدست معماری ارمنی ساخته شده است. اهمیت این کلیسا تنها به دلیل اهمیت مذهبی آن نیست بلکه از لحظ هنر معماری نیز مورد توجه می باشد. این کلیسا خیرا در سال 2005 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

قلعه هوساپ وان

این قلعه قرون وسطایی بر روی برآمدگی صخره های ساحل رود هوساپ ساخته شده است. بنا به یک افسانه محلی گفته می شود که معمار این قلعه مردی کرد به نام محمودی سلیمان بوده است که پس از بنای این قلعه حکومت دستور داد دستان او را ببرند تا دیگر نتواند قلعه ی دیگری مانند این قلعه بسازد.

 

قلعه چاووش تپه

این قلعه که متعلق به دوران باستان و حکومت اورارتویی ها می باشد به دلیل ترسناک بودنش معروف می باشد. قلعه چاووش تپه از تخته سنگ های بریده شده برای پادشاه سادوری دوم ساخته شده است. این قلعه به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم شده است که دارای چندین عمارت می باشد. در بخش بالایی قلعه معبدی وجود دارد که برای بزرگداشت خدای هالدی ساخته شده و در بخش پایینی قلعه کارگاه ها و انبارهایی برای نگهداری شراب ساخته شده اند. معبد دیگری نیز در این مجموعه وجود دارد که برای خدای ایرموشینی ساخته شده است.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: