معرفی فرودگاه بین المللی قشم

شرح

قشم بزرگترین جزیره ایران است و جاذبه‌های طبیعی فراوان و بازارهای پررونقش باعث شده به یکی از توریستی‌ترین مناطق ایران تبدیل شود. در کنار جاذبه‌های گردشگری فراوان با توسعه منطقه آزاد بین‌المللی قشم در این سال‌ها امکانات رفاهی بیشتری در این جزیره برای مسافران تدارک دیده شده است.

فرودگاه بین المللی قشم Qeshm International Airport که با نام فرودگاه بین المللی دیرستان نیز شناخته می شود، مهمترین فرودگاه در جزیره قشم است و میزبان بسیاری از مسافران داخلی و خارجی در هر هفته. دیرستان نام روستایی در جزیره قشم است که فرودگاه بین المللی جزیره در نزدیکی آن واقع شده و دسترسی بسیار مناسبی به مرکز جزیره دارد.

مقدمات اولیه برای احداث این فرودگاه از سال ۱۳۰۴ در دست کار قرار گرفت و در نهایت در سال ۱۳۳۵ فعالیت ساخت بنای این مجموعه آغاز شد. فرودگاه بی المللی قشم از سال ۱۳۴۹ فرایند حمل و نقل مسافر و باربری را آغاز کرد و با استفاده از هواپیماهای DC6 در مسیر پروازی تهران به قشم و بالکعس به ارائه خدمات به مسافران می پرداخت.

این فرودگاه بین المللی دارای مساحتی ۶۰۰ متر مربعی بوده و طول باند اصلی پروازی اش در حدود ۲۶۰۰ متر است. باند های فرعی این فرودگاه نیز دارای طولی ۲۰۰۰ متری هستند و عرض همه باند ها هم ۴۵ متر می باشد. فرایند گسترش فرودگاه بین المللی قشم در سال ۱۳۶۰ از سر گرفته شد و طول باند اصلی اش به ۳۸۴۵ متر و با عرض ۶۰ متر افزایش پیدا کرد. این فرایند گسترش در سال ۱۳۶۶ به بهره برداری رسید و به طور کامل در سال ۱۳۶۹ تحویل داده شد.

در سال ۱۳۶۲ با انعقاد قراردادی توسعه ترمینال فرودگاه به میزان ۱۲۰۰ متر مربع در دستور کار قرار گرفت و در سال ۱۳۶۶ مساحت ترمینال ها به ۱۸۰۰ متر مربع افزایش پیدا کرد. مجددا در سال ۱۳۶۹ با ایجاد توسعه پایانه حجاج در طبقه دوم در دست کار قرار گرفت که این پروژه نیز در سال ۱۳۷۲ با زیربنایی ۳۰۰۰ متری به بهره برداری رسید. درحال حاضر فرودگاه بین المللی دیرستان یکی از بهترین فرودگاه های ایران است و خدمات بسیار مناسبی را در اختیار مخاطبین خود قرار می دهد.

تعداد پروازهای فرودگاه بین المللی قشم

فرودگاه قشم برنامه های منظم پروازی به صورت روزانه دارد و در هر روز ۱۰ پرواز داخلی و خارجی از این محل به پرواز در می آید. مقاصد داخلی پروازی فرودگاه بین المللی قشم به شهرهایی مانند تهران، مشهد، شیراز و اصفهان است و بیشتر پرواز خارجی فرودگاه قشم نیز به مقصد دبی می باشد.

شرکت های هواپیمایی فعال و مسیرهای پروازی فرودگاه بین المللی قشم

شرکت های هواپیمایی بسیاری در فرودگاه بین المللی قشم درحال ارائه خدمات به مسافران هستند و در مقاصد داخلی و خارجی خدمات پروازی را در اختیار مخاطبین قرار می دهند. شرکت های هواپیمایی ایران ایر، شرکت هواپیمایی ماهان ایر، شرکت هواپیمایی معراج و شرکت هواپیمایی تابان ۴ ایرلاین مهم و فعال در فرودگاه بین المللی قشم هستند که در مسیر های بین المللی و داخلی در دسترس مسافران اند. مسیر های پروازی شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین المللی قشم عبارتند از:

ایرلاینهای فعال در فرودگاه قشم

هواپیمایی تابان: فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان
هواپیمایی آسمان: فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز
هواپیمایی معراج: فرودگاه بین المللی مهرآبادهواپیمایی قشم: فرودگاه بین المللی دبی، فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین المللی کیش،
 ایران ایر: فرودگاه بین المللی مهرآباد
هواپیمایی ایران ایرتور: فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه بین المللی مهرآباد
هواپیمایی کاسپین: فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان
هواپیمایی ماهان: فرودگاه بین المللی دبی، فرودگاه بین المللی مهرآباد
هواپیمایی قشم: فرودگاه بین المللی دبی، فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین المللی کیش، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین المللی مهرآباد

شرکت های هواپیمایی فرودگاه بین المللی قشم برای رفاه حال مسافرین، کلاس های پروازی مختلفی را هم در اختیار مخاطبین خود قرار می دهند. به واسطه چنین فرایند تمام اقشار جامعه توانایی خرید بلیط هواپیما داخلی و خارجی را داشته و می توانند از خدمات پروازی فرودگاه بین المللی قشم بهره مند شوند.

همه روزها برای تهران پرواز هست، اما برای پرواز به شهرهای دیگر باید منتظر بمانیم، چون فقط دو روز در هفته برای شهرهای دیگر پرواز وجود دارد.

هواپیمایی ایران ایر، تور، آسمان، کاسپین، ماهان، معراج، قشم، سپهران و تابان از جمله شرکت‌های هواپیمایی حاضر در این فرودگاه‌اند.

این فرودگاه، فرودگاه نسبتا شلوغی است. سالانه ۵ میلیون نفر به جزیره سفر می‌کنند که ۵ هزار نفر از آنها در فرودگاه قشم از هواپیما پیاده می‌شوند. اوج شلوغی این مکان از آبان تا اواخر فروردین است، یعنی بهترین وقت سفر به قشم.

اطلاعات فرودگاه بین المللی قشم

از جمله اطلاعاتی که در حین خرید بلیط هواپیما داخلی فرودگاه بین المللی قشم باید در اختیار داشته باشید، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نام فرودگاه: Qeshm International Airport
 • کد یاتا: GSM
 • کد ایکائو: OIKQ
 • نوع فرودگاه: مسافربری
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۴ متر
 • آدرس سایت رسمی فرودگاه بین المللی قشم: qeshmairport.com

تعداد پروازهای فرودگاه بین المللی دیرستان

براساس اطلاعات موجود فرودگاه قشم دارای برنامه های منظم پروازی به صورت روزانه است و در هر روز ۱۰ پرواز داخلی و خارجی از آشیانه این فرودگاه استفاده می کند. مقاصد داخلی پروازی فرودگاه بین المللی قشم به طور عمده به مقصد شهرهایی مانند تهران، مشهد، شیراز و اصفهان است و بیشتر پرواز خارجی فرودگاه قشم نیز به مقصد دوبی می باشد.

پروازهای فرودگاه قشم به تهران به صورت منظم و روزانه بوده و برای دیگر مقصد داخلی فقط در روزهای خاصی از هفته پروازی های به مقاصد شیراز، اصفهان و مشهد صورت می گیرد.

ویژگی های فرودگاه بین المللی قشم

این فرودگاه بین المللی در قشم دارای برخی ویژگی های خاصی در طراحی و ارائه خدمات است که باعث می شود از دیگر فرودگاه های کشور متمایز شود. از جمله ویژگی های خاص فرودگاه بین المللی قشم د باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قرار داشتن در مسیر A1 به عنوان یک راه هوایی بین المللی غرب خاورمیانه و اتصال آن به آسیا
 • بستر مناسب جهت جابجایی مسافر، ترانزیت بار، کترینگ و فروش سوخت به هواپیماهای عبوری
 • قابلیت ذخیره روزانه بیش از ۵٫۳ میلیون لیتر سوخت جهت سوختگیری هواپیماهای پهن پیکر
 • تجهیز فرودگاه به یکی از پیشرفته ترین خودروهای آتش نشانی فرودگاه های جهان، از نوع Panther 6X6 و دارای بالاترین استانداردهای خودروهای فرودگاهی در اروپا
 • برخورداری فرودگاه از کتیگوری ۷ که در سال آینده با اضافه شدن یک دستگاه خودروی آتش نشانی پیشرفته دیگر، کتیگوری فرودگاه از ۷ به ۹ ارتقا خواهد یافت.

فرودگاه بین المللی قشم یکی از بزرگترین فرودگاه های جنوب کشور به شمار می رود با داشتن پروازهایی منظم به مقاصد داخلی و خارجی، سهمی عمده از خدمات هوایی کشور را به دوش دارد. همچنین باید به این نکته هم اشاره کنیم که فرودگاه بین المللی قشم یک فرودگاه اختصاصی، از ۵ فرودگاه اختصاصی کشور می باشد.

هتل های نزدیک به فرودگاه قشم :

گردشگرانی که تمایل دارند تا در هتل های نزدیک فردوگاه اقامت کنند این هتلها عبارتند از: هتل سینگو قشم، هتل آلاله ۲ قشم، هتل ساحل طلایی قشم، هتل ارم قشم، هتل آپارتمان پلاس قشم و هتل آپارتمان کاوان قشم 

موقعیت اقامتگاه

کشور: ایران
شهر: قشم