مسجد حاجی بایرام آنکارا

شرح

قدمت مسجد حاجی بایرام آنکارا به دوره عثمانی و نیمه اول قرن پانزدهم میلادی بر می گردد این مسجد به همراه مسجد کوجاتپه آنکارا از شناخته شده ترین مساجد این شهر به شمار می آیند . مسجد حاجی بایرام در بخش اولوس آنکارا بعد از معبد معروف آگوستوس واقع شده و دسترسی به آن از طریق اتوبوس و مترو امکان پذیر می باشد . این مسجد که از جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می گردد به دست معمار معروف عثمانی ، سینان طراحی و ساخته شده و در گذر زمان بارها مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته تا امروزه به عنوان یکی از جاذبه های توریستی آنکارا مورد بازدید گردشگران قرار گیرد . با توجه به اصلاحاتی که روی این مسجد انجام شده مسجدی که امروزه در این مکان پا بر جاست بیشتر مشخصه هایی از مساجد اواخر قرن 17 و قرن 18 را نمایش می دهد تا مکانی با معماری قرن 15 .

در مورد مسجد حاجی بایرام

عملیات ساخت مسجد حاجی بایرام آنکارا در سال 1427 کلید خورد و بعد از دوره ای حدودا یک ساله در 1428 به بهره برداری رسید و امروزه به عنوان نمونه ای از معماری عثمانی در پایتخت ترکیه از محبوبیت ویژه ای در میان شهروندان ترکی و گردشگران تور آنکارا برخوردار می باشد . توجه داشته باشید که در اطراف مسجد چندین مقبره و پارک وجود دارد که علاقه مندان از این اماکن نیز می توانند بازدید کنند . مسجد تاریخی Hacı Bayram که از جاذبه های گردشگری آنکارا می باشد 20 متر طول و 20 متر عرض دارد . این مسجد دارای تک مناره ای با 50 متر بلندی است و ارتفاع بیرونی گنبد آن 30 متر می باشد . مسجد حاجی بایرام علاوه بر معماری جذاب دارای طراحی داخلی زیبائی است که از جذاب ترین بخش های بازدید به شمار می آید این مسجد با سقف های چوبی ، کاشی های زیبا و آجرهای سبز رنگ تزیین شده است .

همانگونه که بیان شد در اطراف مسجد چندین مقبره وجود دارد که از مهمترین آن ها می توان به مقبره حاجی بایرام ولی اشاره نمود . حاجی بایرام ولی صوفی سرشناس و برجسته و بنیانگذار فرقه بایرامی بوده که بین سال های 1352 تا 1430 می زیسته است .

معماری مسجد حاجی بایرام

کاشی کاری های رنگی، سقف های چوبی و آجرهای سبز رنگ که در ساخت نمای داخلی مسجد ساخته شده است، نتیجه ساخت این مسجد در دوران عثمانی ها بوده است. ساخت این مسجد یک سال طول کشید و در نهایت در سال ۱۴۲۸ تکمیل شد. بیست متر طول، بیست متر عرض، پنجاه متر ارتفاع مناره و سی متر ارتفاع گنبد مسجد حاجی بایرام می باشند که در آن زمان جزء مساجد بلند در دنیا بوده است. در ضمن در اطراف مسجد حاجی بایرام چندین آرامگاه قرار گرفته است که خود حاجی بایرام نیز در این مکان دفن شده است.

بازدید از مقبره و مسجد حاجی بایرام

مقبره و مسجد حاجی بایرام در منطقه اولوس در شهر آنکارا قرار گرفته اند. این منطقه دارای چندین بازار و جاذبه توریستی دیگر نیز می باشد که هنگام بازدید از مسجد حاجی بایرام، دیدن آن ها نیز خالی از لطف نخواهد بود. از جمله دیگر محل های دیدنی در این محله، معبد آگوستوس و روم، بازار اولوس و موزه تمدن آناتولی می باشد که بازدید آن ها را به شما پیشنهاد می کنیم. علاوه بر این رستوران های سنتی اولوس نیز کباب ها و کوفته های سنتی بسیار لذیذی به گردشگران ارائه می کند. برای خرید سوغاتی نیز فروشگاه ها و بازارهای جدید و نیز سنتی در کنار مسجد قرار گرفته است که می توانید از آن ها خرید نمایید. همچنین در نزدیکی مسجد پارکی زیبا و نیز کافی شاپی قرار دارد که برای استراحت مناسب می باشند.

دسترسی به محله اولوس در آنکارا

به علت قرار گرفتن مسجد و مقبره حاجی بایرام در منطقه اولوس که از مناطق مرکزی در شهر آنکارا می باشد، دسترسی به آن آسان می باشد و به راحتی با استفاده از مترو و اتوبوس می توانید از این منطقه دیدن نمایید. بهترین وسیله برای بازدید از این ناحیه، مترو می باشد که پس از رسیدن به ایستگاه محله اولوس، با یک پیاده روی کوتاه می توانید به مسجد حاجی بایرام برسید. همچنین در نقاط مختلف شهر برای دسترسی به منطقه اولوس مینی بوس ها و اتوبوس های مختلفی در نظر گرفته شده است.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: