مسجد جمیرا

شرح

مسجد جمیرا در دبی، یکی از مهمترین مساجد شهر دبی است و از آن به عنوان نماد این شهر عربی هم یاد می شود. نکته ی قابل توجهی که در خصوص مسجد جمیرا (Jumeirah Mosque) باید بدانید این است که ورود تمامی پیروان ادیان دیگر به آن مجاز است و هیچ محدودیتی از این بابت برای مسافران وجود ندارد. این در حالی است که در کشور اسلامتی مانند امارات متحده عبادتگاه های بسیاری وجود دارد که پیروان دین ها به ندرت اجازه ورود به آن را دارند اما مسئولان جمیرا این امکان را برای تمامی پیروان دین ها دیگر فراهم آورده است.

مسجد جمیرا در منطقه ای به همین نام نیز قرار دارد که یکی از سواحل مسکونی و لوکس دبی است و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. این مسجد نه تنها در شهر دبی بلکه در سراسر کشور امارات متحده عربی دارای شهرت است و جز اصلی ترین سوژه ها برای عکاسانی است که به دبی سفر می کنند. توجه داشته باشید که تنها در صورتی عکاسی در داخل ساختمان مسجد مجاز است که نمازگزاران در داخل آن نباشند و تنها از معماری مسجد عکس گرفته شود.

مسجد جمیرا در دبی سال ۱۹۷۶ ساخته شده و یکی از قدیمی ترین عبادتگاه مسلمانان امارات متحده عربی به شمار می رود و دارای ظرفیت ۱۳۰۰ نفر می باشد. ظاهر مسجد جمیرا در دبی بسیار زیبا بوده و سبک معماری آن یکی از رایج ترین سبک ها در دوران حکومت فاطمینان نیز بوده است. مساجد زیادی در شهر دبی هستند که بتوانید برای بازدید از آن ها بروید اما ما به شما این اطمینان را می دهیم حس معنوی که در این مسجد بدست خواهید آورد کاملا متفاوت است.

چرا مسجد جمیرا؟

  • به عنوان یکی از نمادهای دبی شناخته می شود.
  • از جمله مهم ترین مساجد و بناهای تاریخی شهر است.
  • از معدود مسجدهای موجود در دبی است که پیروان همه ادیان اجازه ورود به آن را دارند.

مختصری از تاریخ مسجد جمیرا در دبی

در زمان های دور اعراب در منطقه ساحلی جمیرا زندگی می کردند و اکثر آن ها به شغل ماهی گیری و صید مروارید مشغول بودند. آن ها از سال ۱۹۶۰ به بعد کم کم به مکانی برای اقامت ثروتمندان خارجی تبدیل شد. ساخت این مسجد در همین دوران به پایان رسید و محلی برای تجمع اهالی این منطقه محسوب شد. در سال ۱۹۹۵ طرحی در این شهر ارائه شد مبنی بر توسعه مسکن در جمیرا که تعدادی آپارتمان مسکونی در آن ساخته شود. این منطقه رفته رفته به یکی از شلوغ ترین و معروف ترین مکان های دبی تبدیل شد و در حال حاضر هم به دلیل قرار گیری مسجد جمیرا در آن تبدیل به یکی از پر بازدیدترین مناطق دبی تبدیل شده است.

معماری مسجد جمیرا در دبی

ساخت مسجد جمیرا در دبی توسط مشاوره و پیمانکاری هگازی و موغایض بوده و مدیریت پروژه بر عهده ی یکی از معروف ترین فعالان این حوزه به نام مصطفی کامل حسین خلیل بوده است؛این دفتر زیر مجموعه شرکت پیمانکاری الملا به شمار می آید.

مسجد جمیرا در دبی نمونه ای از معماری های دوران خلافت فاطمیان همان فاطمی در بین سال ۹۰۹ تا ۱۱۶۷ میلادی نیز بوده است. این سبک را می توان تلفیقی از معماری کشورهای شرقی و غربی دانست به همین منظور در آن عناصری از معماری باستانی، بیزانسی، مصری، معماری قبطی و آفریقای شمالی به چشم می خورد.

تمامی اثرهایی که از فاطمیان در حال حاضر به جا مانده در شهر قاهره است و در دیگر سرزمین های اسلامی و عربی هم نمونه هایی از این سبک معماری می توانید مشاهده کنید. حاکمان فاطمیان با فرمانرواهای عباسی و بیزانس نیز رقابت داشتند تا همگی کاخ ها و بناهای لوکس تری نیست به هم بسازند؛ همین موضوع سبب شد تا بناهای متعددی در زمان حکومت این دو دودمان به جا بماند و حکومت های بعدی هم از این سبک معماری نیز پیروی کنند.

یکی از مهمترین مواردی که در این سبک سعی شده از آن پیروی شود، ساختن مربعی مساجد نیز بوده و دیگری نیز مربوط به گنبد مسجد می شده که از پایه های مهم در این سبک به شمار می رفته است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که پادشاهان فاطمی به منبرهای پر زرق و برق هم تمایل داشتند به همین خاطر در مسجد جمیرا از همین اساس استفاده شده و منبری بسیار با شکوه ساخته شده است.

از نکات مهم دیگری که در خصوص معماری مسجد جمیرا وجود دارد، دیوارهای اصلی آن است. دیوارهای این مسجد نیز به گونه ای ساخته شده اند که به طور کامل رو به خانه خدا باشد و نمازگزاران برای ایستادن رو به قبله با هیچ مشکلی روبرو نخواهند شد. محراب مسجد نیز قبله را نشان می دهد و مقدس ترین محل این عبادتگاه به شمار می آید. این محراب آن قدر روحانی و جذاب است که هنوز هم امامان جماعت در این محراب قرار گرفته و نماز و خطبه می خوانند.

استفاده از خوش نویسی در معماری اسلامی و فاطمی نیز در آن زمان بسیار رواج داشته از همین در ساخت این مسجد هم از این اصل پیروی شده و در محوطه داخلی مسجد جمیرا در دبی نیز آن استفاده شده است؛ در عبادتگاه جمیرا هم این خوش نویسی ها به چشم می خورند.

ویژگی های ظاهری بنای مسجد جمیرا

مسجد معروف شهر دبی “جمیرا” از سنگ های گران مایه ای به رنگ  های کرم و صورتی کم رنگ ساخته شده و همین خود یکی از دلایل عمده ای است که سبب به یاد ماندن آن در ذهن ها شده است.این مسجد دارای یک گنبد بسیار بزرگ بوده که ارتفاعش به ۱۶ متر نیز می رسد اما در این عدد اختلاف نظرهایی هم وجود دارد. درست همانطور که مشاهده می کنید مسجد جمیرا در دبی دارای دو گلدسته مرتفع است که ارتفاع هر یک به ۴۰ متر می رسد. داخل هر کدام از مناره ها هم چندین پله به صورت مارپیچ وجود دارد که بر فراز آن ها دو گنبد کوچک نیز به چشم می خورد و محلی برای سر دادن اذان نیز می باشد.

شب هنگان دور تا دور این گلدسته ها با چراغ های زرد نورانی می شود و جلوه ی معنوی خاصی به این عبادتگاه می بخشد. گنبد این مسجد بسیار دیدنی بوده و با طرح های برجسته ی ساده ای که دارد، سبب زیبایی هر چه بیشتر این مسجد نیز شده است.

آداب و رسوم ورود به مسجد جمیرا

همانند هر مسجد دیگری، مسجد جمیرا در دبی هم دارای آداب و قوانین خاصی می باشد، به طور مثال برای ورود به بیشتر مساجد کشور امارات متحده عربی داشتن حجاب برای بانوان اجباری است، اما این قانون در مسجد جمیرا در دبی صادق نیست و علاوه بر این که تمامی پیروان دیگر ادیان می توانند وارد این مسجد شوند، حجاب هم برای خانم هایی که وارد آن می شوند نیز اجباری نیست.

اما حتما توجه داشته باشید که کس مناسبی و پوشیده ای تن داشته باشید، شما می توانید به طور رایگان از لباس های سنتی عربی که در این مسجد وجود دارد استفاده کنید و آن ها را از مسئولین مسجد بگیرید.

حتما همراه خودتان برای ورود به مسجد جمیرا کفش داشته باشید، چرا که هیچ کس اجازه ورود با کفشی که بیرون از مسجد می پوشد را ندارد. پوشیدن جوراب اجباری است. اجازه عکاسی از داخل مسجد تحت هیچ شرایطی زمانی که نمازگذاران در آن هستید وجود ندارد و تنها از بنا و دیوارهای داخلی مسجد عکاسان می توانند عکس بگیرند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که بازدیدکنندگان این مسجد از ۱۳۷ ملت مختلف هستند و هر کدام هم دارای فرهنگ ها و سنت های متفاوتی می باشند، پس با رعایت قوانینی که این مسجد در نظر گرفته می توان همه کنار یکدیگر در صلح باشیم و از این بنای زیبا دیدن کنیم.

دسترسی به مسجد جمیرا در دبی

به منظور دسترسی به مسجد جمیرا در دبی تورهایی برگزار می شود که می توانید با آن ها همراه شوید و خیلی راحت و با راهنماهایی که در آن تور وجود دارد نیز همراه شوید. توجه داشته باشید که نیازی به رزرو تورهای گردش در مسجد جمیرا نیست و هر زمان که خواستید می توانید در آن شرکت کنید، متوسط هزینه ای که برای شرکت در این تورها باید بپردازید ۲۰ درهم امارات است.

اگر هم خواستید می توانید خودتان به سمت مسجد جمیرا در دبی راهی شوید و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی (اتوبوس، مترو، تاکسی یا اجاره خودرو) خودتان را به سمت این جاذبه های تاریخی شهر دبی برسانید.

  • ساعات کار

اذان صبح تا پس از اتمام نماز عشا (پیروان ادیان دیگر از ساعت ۱۰:۰۰ اجازه ورود خواهند داشت.)

  • هزینه ورود به مسجد جمیرا

ورود به این عبادتگاه رایگان است.

آدرس:  Jumeirah Beach Road,Jumeria 1 – Dubai – United Arab Emirates

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: