محله فرانسوی ها در دل شهر استانبول

شرح

محله فرانسوی ها در استانبول، مثل محله چینی ها در نیویورک است. برای توریست ها و گردشگران تور استانبول این فرصتی است تا علاوه بر فرهنگ استانبول، با فرهنگ فرانسه هم آشنا شوند. بسیاری از توریست ها و گردشگران برای اینکه میتوانند همزمان با فرهنگ مختلف آشنا شوند، استقبال بسیار خوبی از این محله کرده اند. هنگامی که وارد این خیابان می شوید، انگار وارد تصاویری شده اید که از فرانسه دیده اید، همانقدر زیبا و جذاب و البته رومانتیک! البته مردم محلی این منطقه ترک زبان بوده و اعتقاد دارند که این محله هم مثل دیگر محله های شهر استانبول است. شعار آن ها این است "این محل جایی برای خوردن، نوشیدن و خوشحالی است." در ادامه بیشتر با محله فرانسوی ها در استانبول آشنا شوید.

ورودی محله فرانسوی ها در استانبول

این محله، انتهای خیابان استقلال قرار داشته و راه باریک و شیب داری برای رسیدن به آن هست. هنگامی که از این مسیر بگذرید، با ساختمان های بلند قامت محله روبرو می شوید. در بازدید از این محله افرادی را می بینید که فریاد زنان مغازه، فروشگاه و یا رستوران و کافه خود را تبلیغ می کنند. در رستوران ها از توریست ها و گردشگران با ظروف قدیمی و زیبایی پذیرایی می شود. همینطور انواع مختلف غذاها نیز در رستوران ها و کافه های آن برای توریست ها و گردشگران سرو می شوند. معمولا در این محله از هرکس بپرسید که چرا این محله به محله فرانسوی ها شناخته می شود، پاسخ درستی به شما نمیدهد تا انتها همراه ما باشید تا دلیل آن را برایتان روشن کنیم.

درباره‌ی خیابان فرانسه استانبول

خیابان فرانسه استانبول در تابستان سال ۲۰۰۴ میلادی افتتاح شد.
خیابانی که درست در پشت مدرسه گالاتاسارای قرار داشت و معروف به خیابان “الجزایر” بود، از ابتدا تا انتها توسط گروهی به سرپرستی ” محمد تاشدیکن” در طی دو سال بازسازی گردید.
تاشدیکن سعی کرد تمام خیابان را مانند فضای شهرداری پاریس طراحی کند به همین دلیل برای طراحی و اجرای سنگ فرش خیابان از معماران شهر پاریس استفاده کرده و چراغ‌هایی فرانسوی با سوخت زغال سنگ و قدمت ۱۰۰ ساله برای خیابان فرانسه استانبول نصب گردید. تمام خانه‌ها، پیاده روها را بازسازی شده و مکان‌های مخصوص موسیقی ایجاد شد.
محمد تاشدیکن عقیده دارد، فرانسوی‌ها نقش به سار زیادی در منطقه‌ی “بی اغلو” استانبول دارند؛ تعداد بسیاری از مؤسسات بی اغلو، مانند اولین کافه‌ها و اولین سینماها توسط فرانسوی‌ها در قرن ۱۹ میلادی افتتاح شده‌اند و خانه‌های سمت چپ خیابان الجزایر امضای ساخت مهندس و پیمانکار مشهور فرانسوی، ماریوس مایکل، که در سال‌های ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۰ در استانبول زندگی می‌کرده و سازنده‌ی اسکله‌های امی نونو و کاراکوی می‌باشد، را دارند.

امکانات و بخش‌های خیابان فرانسه استانبول

خیابان فرانسه استانبول تقریباً یک مرکز فرهنگی و هنری محسوب می‌شود و طراحی اروپایی_فرانسوی دارد. در زیر به بررسی تعدادی از بخش‌های آن خواهیم پرداخت:

  • رستوران‌ها و کافه‌ها: در خیابان فرانسه استانبول تعدادی رستوران و کافه وجود دارد که به سبک فرانسوی هستند و شما را هم با زبان فرانسه دعوا به فروشگاه خود می‌کنند. مسئله‌ای که در تمام و این رستوران و کافه‌ها مورد توجه است قیمت بسیار بالای آن‌هاست.
  • بارها: در خیابان فرانسه استانبول رستوران و بارهای بسیار خوبی وجود دارد که مشروبات الکلی هم سرو می‌کنند.
  • موسیقی در فضای باز: بعد از بازسازی این خیابان، مکان‌هایی برای گروه‌های موسیقی ایجاد شده تا بتوانند در آن‌ها برنامه‌ی خود را اجرا کنند.
  • نمایشگاه‌های هفتگی: در خیابان فرانسه استانبول معمولاً گروه‌های فرهنگی_هنری حضور پیدا کرده و نمایشگاه‌های هنری برپا می‌کنند، که معمولاً هر نمایشگاه یک هفته به طول می‌انجامد.

بازدید از خیابان فرانسه استانبول

خیابان فرانسه استانبول دارای مساحت ۹۰۰۰ متر مربع و ظرفیت ۳۰۰۰ نفری است که روزانه حدود ۶٫۵۰۰ بازدید کننده را در خود جای می‌دهد.
در طول خیابان دستگاه‌های گرم کننده تعبیه شده است تا بازدیدکنندگان بتوانند در روزهای سال هم از خیابان فرانسه استانبول دیدن کنند.
از آنجایی که این خیابان، طویل و پلکانی است، زمان زیادی برای پیاده روی نیاز دارد و اگر مشکل پا درد و یا زانو درد دارید، مراقب پله‌ها باشید!

دسترسی به خیابان فرانسه استانبول

برای رسیدن به خیابان فرانسه استانبول، بهترین راه حضور در میدان تقسیم و خیابان استقلال است.
از آنجا که خیابان استقلال یک خیابان پیاده رو می‌باشد باکمی پیاده روی در این خیابان به ابتدای خیابان فرانسه استانبول که از خیابان استقلال و درست از مدرسه دبیرستان گالاتاسارای است. خواهید رسید.
اگر به مترو دسترسی دارید در ایستگاه تقسیم توقف کنید؛ همچنین می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌های برقی شهر استانبول به کاپاتاش آمده و از طریق مترو کابلی خود را به میدان تقسیم و از آنجا به خیابان فرانسه استانبول برسانید.

آدرس خیابان فرانسه استانبول

Firuzağa Mahallesi, Hayriye Cd. No:2 D:12, 34425 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

 

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: