مجسمه مادر

شرح

یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر ایروان، مجسمه مادر است. مجسمه مادر ارمنستان که نمادی از ارزش های ملی و میهنی کشور ارمنستان است، برفراز شکویی در شهر ایروان محل بازدید هزاران توریست و گردشگر است. این مجسمه بلند و باشکوه، تاریخچه ای جالب داشته و به نوعی به نماد ارمنستان تبدیل شده است.

مام ارمنستان ، تمثیلی شخص گونه از کشور ارمنستان است. مجسمه مادر ارمنستان نیز بر اساس همین مفهوم ساخته شده و نمادی از پیروزی و غرور و افتخار برای مردم این کشور است. اگر به شهر ایروان سفر می کنید، حتما بازدید از این مجسمه و جاذبه های اطراف آن را در دستور کار خود قرار دهید. در ادامه این مطلب به بررسی و معرفی بیشتر این مجسمه می پردازیم:

اندازه ها و جنس مجسمه مادر ارمنستان

پیش از آن که از داستان جالب و گذشته ی مجسمه مادر ارمنستان سخن بگوییم، بهتر است شما را در جریان اندازه ها و ویژگی های ساختاری این مجسمه قرار بدهیم. مجسمه مادر ارمنستان خود 22 متر بلندی دارد. ارتفاع مجسمه و سکویی که در زیر آن است در مجموع به حدود 51 متر می رسد. این مجسمه یکی از بزرگ ترین مجسمه ها در ارمنستان محسوب شده و در ساخت آن از مس و بازالت استفاده کرده اند.

تاریخچه مجسمه مادر ارمنستان

در سال 1950، از مجسمه مادر ارمنستان رونمایی شد. در آن موقع مجسمه استالین در پارک پیروزی ایروان قرار داشت و توجه همه را به خود جلب می کرد. اما پس از مرگ استالین، رفته رفته مخالفت ها با مکتب فکری او افزایش یافت و اون و طرز تفکری که رواج داده بود مورد محکومیت و نفرت عمومی قرار گرفتند. به همین دلیل بسیاری از مردم مخالف بودن مجسمه استالین در وسط ایروان بودند.

اگر چه که رییس حزب کومونیست ارمنستان در آن موقع، سعی کرد در برابر این موضع ها مقاومت کند، اما در نهایت مجسمه استالین برداشته شد. به جای مجسمه استالین، مجسمه مادر ارمنستان قرار گرفت. این تغییر ناگهانی بود و در جریان آن درگیری هایی رخ داده و حتی یک سرباز نیز کشته شد. از آن زمان تا به حال، این مجسمه زیبا و باشکوه در پارک پیروزی ارمنستان به خوبی جلوه می کند.

موزه مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر ارمنستان تنها یک مجسمه نمادین و سمبلیک نیست. در پایه زیرین این مجسمه که ارتفاع آن حدودا 29 متر است، یک موزه نیز وجود دارد. این موزه به موزه وزارت دفاع مشهور است. البته نام دیگری از سال 1970 به آن داده شد و این موزه با نام موزه تاریخ جنگ بزرگ وطن پرستی نیز مشهور است.

در موزه مجسمه مادر ارمنستان شما می توانید یادبودها و آثار تاریخی مختلفی مربوط به جنگ جهانی دوم و جنگ قره باغ را مشاهده نمایید. در این موزه ده ها هزار آثار تاریخی، مدارک، نقاشی و لوازم مختلف وجود دارد که یادآور وقایع گوناگون جنگ قره باغ هستند. در بسیاری از اتاق های این موزه می توان تجهیزات و آثاری را یافت که از قربانیان ارمنستانی در جنگ جهانی دوم به جای مانده اند و روایتگر رنج و زحمت آن دوران برای مردم این کشور هستند.

روز پیروزی در ارمنستان

روز نهم ماه می، به عنوان روز پیروزی در ارمنستان شناخته می شود. مردم ارمنستان این روز را جشن می گیرند و در آن مراسم های مختلفی مانند رژه نظامیان برگزار می شود. نهم می روزی است که اتحاد جماهیر شوروی توانست حمله آلمان ها را در جنگ جهانی دوم با شکست روبرو کند و از همان دوران این روز به عنوان روز پیروزی در میان مردم جشن گرفته می شود.

علاوه بر آن در روز پیروزی مردم آزادسازی شهر شوشی، یکی از شهرها در منطقه قره باغ را جشن می گیرند و با احترام از کشته شده ها در آن جنگ یاد می کنند. به هنگام جشن روز پیروزی در ارمنستان مردم و نماینده های جمهوری ارمنستان در مراسم مخصوصی که در پارک پیروزی و در کنار مجسمه مادر ارمنستان برگزار می شود، حضور می یابند. یکی از کارهایی که در طول این مراسم برگزار می گردد، یک دقیقه سکوت به احترام کشته شده ها و قربانیان جنگ است.

برخی اقلام عجیب در موزه

در این موزه موارد غیر منتظره‌ای نیز وجود دارند، مثلا چند کتیبه باستانی که باعث می‌شوند برخی از بازدیدکنندگان از کشف آن‌ها در این موزه شگفت‌زده شوند. جالب است که بدانید این نمادها و کتیبه ها در حوزه‌های مختلف فرهنگ ارمنی به کار رفته‌است، مثلا ً در مجسمه‌سازی، معماری، ساختمان‌های تاریخی، و هنر.

مکان مجسمه : بالاتر از  مجموعه آبشاری کاسکاد ، خیابان آزاتوتیان، منطقه 2

برای رسیدن به این مجسمه می­توانید تا مجموعه آبشاری کاسکاد پیاده بروید، از پله برقی بالا برنده استفاده کنید و یا این که حمل و نقل عمومی را برگزینید. البته در واقع پیدا کردن حمل و نقل عمومی منظم برای شما مشکل است،  بنابراین راحت‌ترین راهی که به نظر می­رسد گرفتن تاکسی است . دوچرخه‌سواری نیز باید ارزان باشد اگر چه به شناخت قبلی شما از نقشه شهر ایروان بستگی دارد.این مکان قابل پیاده‌رویبوده و نمای آن خوب است بنابراین شما احتمالا ً بخواهید که با پای پیاده نیز به آن جا بروید.

اطلاعات موزه:

مکان موزه: داخل مجسمه مادر ارمنستان

ساعات کاری:

از دوشنبه تا جمعه : ساعت 10 صبح تا 5 عصر

روزهای شنبه و یکشنبه: ساعت 10 صبح تا 3 ظهر

زمان تقریبی برای بازدید از تمام قسمت های موزه: 20 تا 40 دقیقه

البته اگر می‌خواهید از نمایشگاه موجود در هوای آزاد و نمای بیرونی مجسمه لذت ببرید، به کمی زمان اضافی نیاز دارید.

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: