فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی، دهلی نو

شرح

هند به علت دارا بودن جاذبه های توریستی متنوع و بسیار زیاد، مناظر طبیعی و فرهنگ و تمدن کهن، یکی از بهترین و مهمترین مقاصد توریستی و گردشگری جهان به شمار می رود و هر ساله پذیرای تعداد بسیار زیاد گردشگر از اقصی نقاط جهان و از جمله ایران می باشد. البته اکثر این سفرها از طریق هوایی و به مقصد پایتخت هندوستان یعنی دهلی نو انجام می پذیرد. اگر قصد سفر به هند را دارید، برای آشنایی هرچه بیشتر فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی در دهلی نو با ما همراه باشید. 
پایتخت هندوستان، دهلی نو، نمادی از ادغام زیبایی از فرهنگ ها و مذهب های مختلف هند است و قدمت آن به 5000 سال پیش بازمی گردد. این کلان شهر به همراه دمشق و بنارس از قدیمی ترین شهرهای جهان به شمار می رود. با وجود اینکه تا به امروز، دفعات متعددی دهلی نو ویران شده است، ولیکن هنوز هم پابرجا می باشد و موفق بوده است که یادگاری های تاریخی خود را به خوبی حفظ نماید، یادگاری هایی همانند قلعه سرخ دهلی، مسجد جامع دهلی، آرامگاه همایون در دهلی، درگاه نظام الدین، بنای یادبود گاندی، دروازه هند، موزه ملی دهلی، معبد آکشاردام و ... قابل ذکر است که یکی از دلایل هجوم هرچه بیشتر گردشگران و توریست ها همین آثار به جای مانده و میراث تاریخی می باشد. 

فرودگاه دهلی نو با نام فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی شناخته می شود، تنها فرودگاه پایتخت هند و در عین حال بزرگترین فرودگاه از نظر ترافیک مسافری می باشد. در طول دهه گذشته این فرودگاه بارها و بارها توسعه پیدا کرده است و از سال 2007 تاکنون آمار مسافران آن دو برابر شده است. البته با روند فعلی انتظار می رود تا این آمار در آینده نزدیک همچنان افزایش یابد. این فرودگاه به لحاظ ترافیک مسافری در سال 2015 در رده دوازدهم لیست فرودگاه های پرتردد آسیا و بیست و پنجمین فرودگاه جهان را با 39.8 میلیون مسافر توانست کسب کند. فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی نو فرودگاهی همگانی است و پایگاه اصلی خطوط هوایی نظیر ایر ایندیا (Air India)، ایر ایندیا رجیونال (Air India Regional)، ایندی گو (IndiGo)، جت ایرویز (Jet Airways)، اسپایس جت (SpiceJet)، گو ایر (GoAir) و ویستارا (Vistara) می باشد. فرودگاه ایندیرا گاندی در دهلی نو در حال حاضر دارای 2 پایانه مسافری، یک پایانه حجاج و یک پایانه باربری است. کد یاتا این فرودگاه بین المللی DEL می باشد.

ترمینالهای فرودگاه ایندیرا گاندی

پروازهای ایرلاین‌های لو کاست۴ هندی IndiGo, SpiceJet در ترمینال شماره‌ ۱ فرودگاه بین‌المللی دهلی انجام میشود. تا پایان سال ۲۰۲۲  قرار است که ظرفیت مسافران در این ترمینال از ۱۸ میلیون به ۳۰ میلیون برسد.

ترمینال ۱C

این ترمینال تنها مختص پروازهای ورودی داخلی است و اخیرا بیشتر قسمت‌های آن ارتقا یافته است.

ترمینال ۱D

پروازهای خروجی  در ترمینال ۱D که به تازگی ساخته شده مورد استفاده قرار میگیرد. این ترمینال گنجایش ۱۵ میلیون نفر مسافر را دارد. 

ترمینال شماره‌ ۲

ترمینال شماره‌ ۳ برای پروازهای حج  در طول سه ماه از سال مورد استفاده قرار میگیرد.یکی از ایرلاین‌های داخلی به نام گو ایر GoAir در سال ۲۰۱۷ به این ترمینال انتقال یافت و در حال حاضر نیز پروازهای روزانه‌ی سه ایرلاین هندی در این ترمینال انجام میشود.

ترمینال شماره‌ ۳

طبقه‌ پایین ترمینال شماره 3 مختص پروازهای ورودی و پروازهای خروجی  درطبقه‌ی بالایی انجام میشود. ترمینال شماره‌ ۳ ۱۶۷ کانتر دریافت کارت پرواز، ۹۵ کانتر مهاجرت، ۱۵ اسکنر ایکس ری (X-ray)، فروشگاه‌های دیوتی فری، هتل و امکانات دیگر دارد.

امکانات و تسهیلات رفاهی فرودگاه

فرودگاه دهلی برای ارائه بهترین تجربه سفر برای مسافران، خدمات تفریحی بی نظیری را در اختیار مسافران قرار می دهد. در ادامه چند مورد از این امکانات را معرفی می کنیم:

دسترسی به اینترنت: در سرتاسر محوطه فرودگاه دهلی امکان دسترسی به اینترنت وای فای رایگان با سرعت بالا برای مسافران وجود دارد.

سالن استراحت: سالن های استراحت فرودگاه در تمام ترمینال های فرودگاه در دسترس مسافران قرار دارند. این فرودگاه با در نظر گرفتن این نکته مهم که اکثر گردشگران به صورت خانوادگی و همراه با کودکان به دهلی سفر می کنند اتاق های ویژه ای را برای مراقبت کودکان اختصاص داده و در این اتاق ها انواع اسباب بازی، پوشک و سایر ملزومات وجود دارد.

خدمات اورژانسی و مراقبت های پزشکی: خدمات پزشکی در ترمینال های فرودگاه مستقر هستند و در موقعیت های اورژانسی به ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی می پردازند.

پارکینگ مخصوص معلولین: فرودگاه دهلی تمام تلاش خود را برای راحتی تمام مسافران با شرایط مختلف به کار گرفته و در این راستا، پارکینگ هایی مخصوص مسافران با معلولیت جسمی فراهم کرده است.

دستگاه های خودپرداز ATM: در ترمینال های این فرودگاه و در نقاط مختلف دستگاه های خودپرداز وجود دارد.

رستوران و کافه: در تمامی ترمینال های فرودگاه، رستوران ها و کافه های مختلف به ارائه انواع غذا و نوشیدنی به مسافران می پردازند.

موقعیت جغرافیایی و راه های دسترسی

فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی دهلی نو، در منطقه پالام (Palam) در فاصله 16 کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر قرار دارد. در این فرودگاه گزینه های مختلفی برای انتقال مسافران به شهر و بالعکس تعبیه شده است. 

🚇 مترو یا همان قطار شهری

مترو سریع ترین راه برای تردد در دهلی نو می باشد. قطارهای سریع السیر مترو دهلی از پایانه 3، مسافران را با هزینه ای حدود 100 روپیه هندوستان، به منطقه مرکزی دهلی جابه جا می کند. اولین قطار این مسیر در ساعت 04:45 صبح آغاز به کار می کند و آخرین آنها در ساعت 11:15 به کار خود خاتمه می دهد. 

🚌 اتوبوس

اتوبوس های شهری دهلی ارزان ترین راه برای سفرهای درون شهری است. برای رفاه حال مسافران اتوبوس های ویژه فرودگاه به مرکز شهر و بالعکس در پایانه شماره 3 فرودگاه هر نیم ساعت یک بار حاضر هستند. البته این اتوبوس ها به دلیل قیمت مناسب معمولاً شلوغ هستند.

🚖 تاکسی

با در نظر گرفتن سلیقه ها و علایق مختلف بخش تاکسیرانی فرودگاه در اختیار 3 شرکت قرار گرفته است. 

مرو کب (Meru Cab): باجه مربوطه به این واحد در بخش پروازهای ورودی بین الملی پایانه 3 قرار دارد.

مگا کب (Mega Cab): باجه این شرکت نیز در بخش پروازهای ورودی بین المللی پایانه 3 قرار دارد. 

ایزی کب(Easy Cab): باجه این شرکت در ساختمان 1C پایانه پروازهای داخلی قرار دارد. 

کلیه تاکسی ها در کنار درب های خروجی مستقر هستند و مجهز به تاکسی متر و دستگاه پوز می باشند. کرایه تاکسی بسته به مسافت طی شده دارد و اغلب حدود 20 الی 25 روپیه هندوستان برای هر کیلومتر حساب می شود.

اقامت در فرودگاه

اگر به هر دلیلی مجبور شدید چندین ساعت را در فرودگاه بگذرانید، هیچ جای نگرانی برای رفع خستگی نیست، جدا از سالن های استراحت در فرودگاه، می توانید در هتل داخل فرودگاه ایندیرا گاندی اقامت نمایید. در این هتل تمامی امکانات و خدمات رفاهی برای اقامتی آرام و آسوده در اختیار شما قرار می گیرد. علاوه بر این هتل، چند هتل بسیار شیک و لوکس در نزدیکی فرودگاه وجود دارند که از آنها نیز می توانید استفاده کنید. از جمله هتل کلاس (Hotel The Class) و هتل هالیدی این (Holiday Inn Hotel)، علاوه بر این هتل های ارزان قیمتی همانند هتل هالیدی لی پرنسس (Holiday Le Princess) و هتل های لایف (Hotel Hi-Life) هم در نزدیکی فرودگاه ایندیرا گاندی وجود دارند. 

🚗 کرایه خودرو

چنانچه قصد دارید در مدت اقامت خود در دهی نو خودرو شخصی در اختیار داشته باشید، می توانید به واحد کرایه خودرو مراجعه کرده و اتومبیلی اجاره نمایید. الیته دو نکته را در نظر داشته باشید که هم سمت رانندگی در هند راست و برعکس ماست، و هم به دلیل طولانی بودن مسافت ها بهتر است از قطار استفاده نمایید چرا که در هند ترافیک بسیار سنگین است. 

دسترسی به مرکز شهر

اتوبوس‌های شاتل فرودگاه ایندیرا گاندی، شما را به صورت رایگان بین ترمینال پروازهای داخلی و خارجی جابه‌جا می‌کنند. علاوه بر آن، ایستگاه متروی فرودگاه در ترمینال 3 واقع شده و هر 10 دقیقه به سمت «ایستگاه متروی دهلی نو» حرکت دارد. استفاده از متروی فرودگاه، گزینه‌ی راحت و سریعی است؛ اما اتوبوس‌های آن هم ارزان قیمت هستند و یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای گشتن در شهر محسوب می‌شوند. تاکسی‌های این فرودگاه نیز آماده‌ی خدمت‌رسانی به مسافران هستند و برای آمادن از مرکز شهر به سمت فرودگاه ایندیرا گاندی می‌توانید از تاکسی‌های مشکی و زرد رنگ کمک بگیرید.

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: