فاصله تهران تا استانبول

شرح

شهر استانبول، یکی از شهرهایی که امروزه پذیرای تعداد زیادی از ایرانیان است، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه است. چرا که علاوه بر جاذبه‌های دیدنی استانبول، تشریفات خروج از کشور راحت‌تری دارد و از طرفی نیاز به ویزا ندارد. بازار استانبول هم که برای ایرانی‌ها حکم طلا دارد. حالا که قصد دارید یک سفر به یادماندنی در خارج از کشور داشته باشید، همراه رهی نو بمانید تا بهترین روش‌های پیمودن فاصله تهران تا استانبول به این شهر جذاب را بگوییم. استانبول زیبا در ساحل دریای مرمره قرار گرفته که بخش غربی آن در قاره اروپا و بخش شرقی در قاره آسیا قرار گرفته است. با توجه به اینکه کدام یک از روش‌های زمینی یا هوایی را از تهران انتخاب می‌کنید، مسافت و زمان رسیدن‌تان متفاوت است. اگر قصد سفر به ترکیه از راه زمینی دارید، خودتان را برای حدود یک روز و سه ساعت راه آماده کنید. حالا اگر بخواهید این مسافت را با اتوبوس طی کنید حدود 34 ساعت یعنی بیشتر از یک روز در راه هستید و مسافت تهران تا استانبول حدود 2457 کیلومتر در پیش دارید. به این ترتیب که بعد از مسافتی که از تهران تا تبریز طی می‌کنید، مرز بازرگان، دغوبایزید، آغری، ارزروم، ارزنجان، آماسیا، بولو و ایزمیت را پشت سر گذاشته تا به استانبول برسید.

مسافت تهران تا استانبول با قطار

اگر اهل سفرهای زمینی و لذت بردن از مسیر هستید، به خصوص اگر اکیپی و همراه با دوستان‌تان قصد رفتن به استانبول از تهران دارید، قطار گزینه مناسبی است. با این حدود فاصله تهران تا استانبول را مدت سه روز و 70 ساعت در راه هستید، اما اگر بتوانید در کوپه‌های قطار و مسیر آبی که در پیش دارید، لذت ببرید، متوجه گذر زمان نخواهید شد. شما می‌توانید از تهران بلیط قطار به مقصد آنکارا را خریداری کرده و در آنکارا دوباره بلیط قطار به استانبول را تهیه کنید. هر هفته پنجشنبه‌ها یک قطار به این مقصد حرکت می‌کند.

 در یک قطار سه کوپه‌ای راحت می‌نشینید و از مناظر طبیعت شمال  غرب ایران لذت می‌برید تا به تبریز می‌رسید. یعنی از ایستگاه تهران به زنجان و بعد تبریز رفته و از تبریز بلیط تبریز وان را تهیه می‌کنید. این روش برایتان به صرفه‌تر است. قیمت بلیط تبریز وان حدود 350 هزار تومان است و ساعت حرکت قطار هر دوشنبه حدود ساعت ده و نیم شب است. به وان که رسیدید خود را به اسکله این شهر رسانده و سه شنبه صبح بعد از گذشت حدود 5 ساعت، با کشتی به ایستگاه تات وان می‌رسید. بعد از رسیدن به وان، از طریق راه‌های آبی یا زمینی به تاتوان ترکیه رفته و از آن‌جا می‌توانید با قطار به سمت مقصدتان که استانبول است، رهسپار شوید.

 به صورت کلی از مسافت تهران تا استانبول چیزی نزدیک به 17 ایستگاه در پیش رو دارید که عبارت است از تهران، قزوین، زنجان، میانه، تبریز، مرند، ماکو، و بعد از آن وارد مرز بازرگان و گوربولاغ شده و سپس بعد از گذراندن دغوبایزید، آغری، ارزروم، ارزنجان، آماسیا، بولو، ایزمیت به استانبول خواهید رسید.

فاصله تهران تا استانبول با هواپیما

اگر نه حوصله رانندگی دارید و نه سفر با اتوبوس به شرایط‌تان جور است، و همچنین در صورتی که مایل نیستید سه روز از تایم سفرتان را در مسیر رفت بگذرانید، خیلی راحت و لاکچری گزینه هواپیما را انتخاب کنید تا در عرض 2.5 الی 3 ساعت از تهران به استانبول برسید. بلیط تهران به استانبول را می‌توانید از شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، زاگرس، ماهان، ترکیش، آسترین ایرلانز، اطلس گلوبال، بوتا ایرویز، قطر و هواپیمایی بین المللی اوکراین تهیه کنید. به جز زاگرس که در هفته دو بار پرواز دارد، بقیه شرکت‌ها تقریبا هر روز هفته پرواز دارند. فاصله تهران تا استانبول هوایی 2041 کیلومتر است که در نهایت در فرودگاه آتاتورک در قسمت اروپایی استانبول یا فرودگاه جدید التاسیس صبیحه در قسمت آسیایی استانبول فرود آیید.

در نظر داشته باشید در فصل تابستان یا فصل‌هایی که میزان ورود گردشگر به استانبول افزایش پیدا می‌کند، بلیط‌های سیستمی معمولا بالاترین حد قیمت را دارد و عرضه بلیط بیشتر به صورت چارتری است که بر خلاف بلیط‌های سیستمی امکان استرداد، کنسلی یا تغییر روز پرواز را ندارد اما در عوض با نرخ پایین‌تری از قیمت اصلی بلیط رزرو می‌کنید. در بین شرکت‌های هواپیمایی مختلف که از تهران به استانبول پرواز دارند، هواپیمایی ماهان و آتا، بلیط با قیمت مناسب‌تری ارائه می‌دهند اما باز هم قبل از خرید بلیط تماس سایت‌های فروش بلیط تهران استانبول را بالا پایین کنید تا بتوانید با نرخی حدود 500 هزار تومان بلیط مناسبی تهیه کنید. پیش به سوی دریای زیبای مرمره و تنگه بسفر و مراکز خرید جذاب و اجناس اصیل. بهترین زمان برای تهیه بلیط‌های ارزان قیمت به استانبول، اواسط اسفند تا اواسط خرداد است که شرایط آب و هوا، جشنواره‌های مختلف و تورهای متنوع برای سفر به این شهر مناسب است.

فاصله تهران تا استانبول با ماشین شخصی

 سفر با ماشین شخصی با وجودی که تمام زحمتش گردن خودتان است اما در عوض هر جا که بخواهید می‌توانید توقف کرده و در شهری که به دلتان نشسته اقامت کنید و یک دل سیر از مناظر اطراف استفاده کنید. برای اطلاع از هتل‌ها و محل اقامت مسیر تهران استانبول، رهی نو راهنمایی‌تان کرده است. مرز مورد علاقه رانندگان از تهران به استانبول مرز بازرگان است. تا تبریز که برانید، فاصله تهران تا استانبول را 290 کیلومتر دیگر که بروید و از شهرهای مرند و ماکو که بگذرید به مرز بازرگان می‌رسید که با اولین شهر ترکیه در مسیرتان یعنی گوربولاغ، مرز دارد. از این مرز تا استانبول خودتان را برای مسافت 1540 کیلومتر و رانندگی در حدود 26 ساعت آماده کنید. البته انقدر مناظر طبیعی دور و برتان است که خستگی رانندگی در مسافت زیاد را برایتان کم کند.

سرراست‌ترین مسیری که می‌توانیاد انتخاب کنید که جاده‌های باز و آسفالته خوبی نیز داشته باشد همین مسیر تهران، زنجان، تبریز، بازرگان، گوربولاغ، دوغوبایزید، آغری، ارزروم، ارزینجا، آماسیا، بولو، ایزمیت، استانبول است.  اما اگر می‌خواهید از سمت آذربایجان غربی رفته و توقفی هم در شهر وان ترکیه داشته باشید، می‌توانید مرز رازی را انتخاب کنید که 65 کیلومتری شهرستان خوی در آذربایجان غربی قرار گرفته است. اما با همین فاصله کم باید یک جاده پرپیچ و خم و کوهستانی طی کنید که به نسبت زمان بیشتری از شما می‌گیرد. ولی به نسبت پول بنزین که هنوز در خاک ایران هستید، برایتان به صرفه‌تر است. چون در ترکیه هر لیتر بنزین حدود 10 تا 12 هزار تومان برایتان آب می‌خورد. ضمن اینکه این مرز، مانند مرز بازرگان شبانه روزی نیست و به طور متوسط از 9 تا 5 بعد از ظهر فعال است.

بعد از اینکه به مرز رازی رسیدید، اگر خسته شدید می‌توانید ماشین‌تان را در پارکینگ این مرز پارک کرده و ادامه مسیر را با ون یا تاکسی طی کنید. اگر  همچنان با ماشین خودتان می‌روید، برای رانندگی مسافت تهران تا استانبول حدود 1827 کیلومتر آماده شوید. بهترین مسیری که از مرز رازی تا استانبول می‌توانید طی کنید، مسیر مرز رازی، شهر وان، تات وان، موش، بینگول، الازیگ، مالاتیا، کایسری، گلباشی، بولو، دوزجه، ساکاریا، گبزه، است و در نهایت، به استانبول خوش آمدید! اگر دلتان خرید اجناس اصل ترکی را قبل از رسیدن به ترکیه خواست، می‌توانید از سمت ارومیه به مرز سرو روید و سری به بازارچه مرزی سرو بزنید. البته اگر زمستان است، پیشنهاد می‌کنم از این مسیر به استانبول نروید. حالا که با ماشین‌ شخصی خودتان می‌روید، باید گواهینامه بین المللی، پلاک بین المللی، برچسب cd و IR، کاپوتاژ و مجوز خروج از کشور داشته باشید که جمعا چیزی حدود 654 هزار تومان برایتان آب می‌خورد.

مسافت تهران تا استانبول با اتوبوس

اگر حوصله رانندگی نداشتید و قطار و هواپیما را هم از لیست روش‌های رفتن به استانبول خط زدید، با اتوبوس و با هزینه به صرفه‌تری می‌توانید به سمت این شهر حرکت کنید. برای حرکت با اتوبوس مسافتی حدود 2000 کیلومتر در پیش دارید. در پایانه بیهقی یا غرب بلیط تهران استانبول را با قیمت حدود 300 تا 360 هزار تومان تهیه کرده  و بعد از رسیدن به تبریز، از مرز بازرگان به سمت ترکیه حرکت می‌کنید. اکثر اتوبوس‌ها به علت مسیر کمتر و جاده بهتر، مرز بازرگان را برای خروج انتخاب می‌کنند. اتوبوس‌های این مسیر معمولا VIP و مجهز هستند که سفر را برایتان راحت می‌کند. لوازم ضروری و بار مجاز که می‌توانید همراه‌تان داشته باشید، تا 20 کیلوگرم است. به ازای هر کیلو اضافه باری که برایتان محاسبه شود، حدود 2.5 درصد مبلغ بلیط‌تان جریمه می‌شوید.

به این ترتیب فاصله تهران تا استانبول با اتوبوس طی مدت زمان حدود 30 الی 40 ساعت با گذشت از شهرهای تهران، قزوین، زنجان، میانه، در تبریز یک توقف کوتاه دارید و سپس بعد از مرند، ماکو، به مرز بازرگان می‌رسید که معمولا قیامتی برپا است. حدود یک ساعت در اینجا برای بررسی بدنی و اتوبوس و بارهای مسافران، معطل می‌شوید سپس بعد از گوربولاغ، دغوبایزید، آغری، ارزروم، ارزنجان، آماسیا، بولو و ایزمیت به خاک استانبول وارد می‌شوید، خدا قوت! به محض رسیدن به استانبول اگر قصد بازگشت دارید، بلیط برگشت خود را تهیه کنید. چون اگر از تهران بلیط برگشت خود را تهیه نکردید، از استانبول به سادگی و راحتی که در تهران بلیط رفت گرفتید، نمی‌توانید بلیط برگشت تهیه کنید. اتوبوس‌های تهران استانبول معمولا بازه 9 تا 12 حرکت می‌کنند البته با تاخیر 45 دقیقه تا دو ساعت هم ممکن است مواجه شوید.

مسافت تهران تا استانبول از مرز بازرگان

برای رفتن به ترکیه 3 مرز پیش رویتان است. مرز بازرگان، مرز رازی و مرز سرو.  مرز بازرگان 24 ساعته فعال است و اکثر سفرها از تهران به ترکیه از همین مرز انجام می‌شود. پس از آنکه از تهران به تبریز رسیدید، برای پیمودن فاصله تهران تا استانبول حدود 290 کیلومتر در پیش دارید تا به مرز بازرگان برسید و از شهرهای صوفیان، مرند و ماکو می‌گذرید. ساکنان ترکیه این مرز را به نام گوربولاغ می‌شناسند. به این مرز که برسید حدود 1540 کیلومتر دیگر که پیش روید، به استانبول می‌رسید. جاده‌های مسیر تبریز تا بازرگان، مسیر خوب و هموار و آسفالته است. به انتهای جاده اصلی بازرگان که رسیدید، در شهرهای مرزی آستارا و جلفا حدود یک ساعت برای تشریفات خروج از مرز معطل می‌شوید. در همین حین می‌توانید استراحت کنید و خودتان را برای ادامه مسیری که در پیش دارید، آماده کنید. بعد از گذشتن از مرز با طی بخشی از مسافت تهران تا استانبول به اندازه 45 کیلومتر به اولین شهر خارجی در مسیر ترکیه یعنی دوبایزید می‌رسید که البته با وجود یکی دو تا هتل دو ستاره‌ای که دارد اما چندان شهر مناسبی برای اقامت نیست. از اینجا به بعد خودتان را برای یک مسیر چالش برانگیز آماده کنید.

وضعیت جاده و عوارضی های تهران تا استانبول

برای پرداخت عوارضی می‌توانید به سایت سامانه پرداخت عوارض خروج از کشور رفته و با پرداخت عوارض، سفر زمینی‌تان را آغاز کنید. اگر در هر سال بار اول‌تان است باید 220 هزار تومان و اگر بار دوم‌تان است 330 هزار تومان و در صورتی که بار سوم‌ یا بیشتر است از کشور خارج می‌شوید، 440 هزار تومان می‌پردازید.

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: