عمارت تاریخی چیونگ فات تز در پنانگ مالزی

شرح

یکی از مکانهای دیدنی مالزی «عمارت تاریخی چیونگ فات تز» (Cheong Fatt Tze) است که اقامتگاه یک سیاستمدار و تاجر سر شناس چینی به نام چیونگ فات تز بوده است. این جاذبه معروف مالزی که مجتمعی با شکوه به سبک Hakka – Teochew می باشد، در سال 1880 ساخته شد. این عمارت در سال 1995 میلادی برنده جایزه ملی معماری مالزی و جوایز بین المللی دیگر نیز در سال های مختلف دریافت کرده است؛ به عنوان مثال، در سال 2000 برنده جایزه حفاظت از میراث فرهنگی آسیا و اقیانوسیه یونسکو شد. با همه این تفاسیر، دور از انتظار نیست که این عمارت به عنوان یکی از دیدنی های مالزی، مورد بازدید تور مالزی و گردشگران پنانگ واقع شود.

درباره عمارت تاریخی چیونگ فات تز مالزی

 عمارت تاریخی چیونگ فات تز دارای 38 اتاق و 220 پنجره با قاب های چوبی است و توسط سازندگان ماهر چینی ساخته شده است. با وجود طرح های مدرن آنگلو – هندی که در آن زمان وجود داشت، این تاجر سرشناس ترجیح داد طراحی خانه خود را به صورت سنتی اجرا کند؛ این خانه دارای 5 حیاط با سنگفرش گرانیتی است و "عمارت آبی" نام دارد. دلیل انتخاب نام عمارت آبی، رنگ آبی ساختمان است، اما اینکه چرا چیونگ فات تز رنگ آبی را برای عمارت خود انتخاب کرد، محبوبیت این رنگ در آن زمان بوده است. عمارت آبی بیشتر حال و هوای یک فضای خانوادگی را دارد و اشاره شده است که همسر هفتم چیونگ به طور خاصی به این عمارت علاقه مند بود.

این عمارت مجموعه ای غنی از مجسمه های کمیاب، حکاکی ها، عتیقه ها و پرده های زیبا است. دیوارهای آجری حنایی رنگ و آثار سفالی که با طرح ها و برش های چینی طراحی شده اند و همچنین تابلوهای شیشه ای و رنگی و آثار چندنی از دیگر مواردی است که در این جاذبه توریستی پنانگ مالزی وجود دارد.

زمانی که چونگ در سال 1916 از دنیا رفت، مشخص کرد مقداری پول برای حفظ خانه کنار گذاشت، اما این پول به درستی مدیریت نشد و ساختمان به مرور زمان رو به فرسودگی گذاشت. با همه این فراز و نشیب، امروزه این عمارت تاریخی، شکوه سابق خود را به دست آورده و در یونسکو ثبت شده است. 16 اتاق این ساختمان برای یک شب اقامت در دسترس هستند. عمارت آبی جزء قصرهای سنتی چینی می باشد و یکی از سه قصر چینی است که در خارج از کشور چین قرار دارد.

آدرس عمارت چیونگ فات تز

مالزی، پنانگ، پنانگ 10200، منطقه جورج تاون، خیابان Leith، 14

 دسترسی از روی نقشه 

 
 
 
 
 
 
 
 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: