عبادتگاه آگوستوس Temple of augustus

شرح

معبد آگوستوس یک بنای تاریخی در آنکارا است که دارای قدمت زیادی می باشد. این بنا که در طول تاریخ دستخوش تغییراتی شده است شاهد دوره های مختلفی بوده است. ما در این مطلب شما را با این معبد جالب آشنا می کنیم.

معبد آگوستوس

از دیدنی های مهم در آنکارا معبد آگوستوس است. این معبد یک بنای مخروبه و بسیار قدیمی است که بازدید از آن باعث می شود با تاریخ باستانی ترکیه آشنا شوید. معبد آگوستوس در بخش (Ulus اوموس) این شهر قرار دارد. این معبد توسط فردی به نام آگوستوس اکتاویان ساخته شد. هرچند بر روی این معبد در زمان رومی ها بازسازی هایی هم صورت گرفته و ستون هایی به آن اضافه شده است. اهمیت اصلی معبد آگوستوس به علت وجود مقبره آنکی رانوم است. معبد آگوستوس در قرن ۵ بوسیله رومی ها تبدیل به کلیسا شد. آگوستوس قبل از مرگ خود یک فهرست از دارایی هایش در طی امپراطوری خود تهیه کرد که این دارایی ها شامل ۴ دستاورد مهم بود که بعدها در روم باستان کشف شدند.

شواهد تاریخی نشان می دهد که این معبد در اواخر قرن دوم و پیش از میلاد مسیح ساخته شده است.  هرچند از این معبد در دوره بیزانس به عنوان کلیسا استفاده شد اما در دوره عثمانی در کنار آن مسجدی به نام مسجد حاجی بایرام ساخته شد و محوطه این معبد به عنوان بخشی از مسجد مورد استفاده قرار گرفت. بعد از اینکه جمهوری ترکیه به رسمیت شناخته شد دوباره این معبد تحت عنوان معبد آگوستوس به رسمیت شناخته شد. این معبد جزء دیدنی های آنکارا است که بدون شک توریست های زیادی از آن دیدن می کنند. 
 
معبد آگوستوس

تاریخپه معبد آگوستوس

پس از اینکه آناتولی یا همان ترکیه باستانی توسط امپراطوری روم پیش از میلاد مسیح به تصرف درآمد معبد آگوستوس ساخته شد. همانطور که گفتیم این معبد توسط آگوستوس اکتاویان ساخته شد و امروزه مکانی برای بازدید توریست ها و مسافرانی است که به آنکارا سفر می کنند. البته این معبد که در منطقه اولوس شهر آنکارا قرار دارد به نام آنکی رانوم نیز شناخته می شود که بیشتر مردم محلی آن را به این نام می شناسند.

پس از ساخت این معبد در سال های بعد از میلاد مسیح گسترش هایی در این معبد صورت گرفت و قسمت های دیگری نیز به آن اضافه شد. همان طور که گفتیم این معبد در قرن پنجم میلادی توسط مسیحی های بیزانسی به یک کلیسای بزرگ و جامع تبدیل شد به گونه ای که در آن زمان این کلیسا به یکی از بزرگترین و نام‌دارترین کلیساهای ترکیه تبدیل شده بود. این معبد تا سال ۱۴۲۸ به عنوان کلیسا به فعالیت خود ادامه داد تا اینکه شخصی به نام حاجی بایرام ولی که شاعری صوفی بود در گذشت و در دیوار به دیوار این معبد مسجدی برای این شخص ساخته شد.

معماری معبد

این معبد که دارای قدمت تاریخی زیادی می باشد دارای معماری جالب و منحصر به فردی است. زیربنای این معبد نزدیک به ۵۵ متر در ۳۶ متر است. ما در این قسمت به برخی از مشخصات معماری این معبد اشاره می کنیم:

-در طول ساختمان این معبد ۱۵ ستون در هر ضلع قرار دارد.

-این معبد بر روی یک پی پایه ای ۲ متری ساخته شده است. 

-در عرض این ساختمان ۸ ستون قرار دارد.

-در جلوی ساختمان ۴ ستون بزرگ و در عقب آن ۲ ستون قرار دارد.

-هرچند معماری این معبد در زمان رومیان دستخوش تغییراتی شده اما باز هم شکل اصلی خود را حفظ کرده است.

 

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: