صخره های روشه بیروت بهترین جاذبه گردشگری لبنان

شرح

بیروت، پایتخت لبنان، بزرگترین و زیباترین شهر این کشور به حساب می آید و جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است. یکی از مهمترینِ این جاذبه ها، صخره های روشه یا صخره های کبوتر هستند. این صخره ها در سواحل غربی شهر بیروت و در منطقه مسکونی-بازرگانی روشه قرار دارند و یکی از اصلی ترین جاذبه هایی هستند که در سفر به این شهر باید از آن ها بازدید کنید. اما چه چیزی باعث شهرت صخره های روشه شده است؟

شکل ظاهری این دو صخره را می توان مهمترین دلیل محبوبیت و توجه گردشگران به آن ها دانست. این دو صخره با ارتفاعی 40 متری (در برخی منابع 60 متر) درست در ساحل دریای مدیترانه سر از آب بیرون آورده اند؛ همچون سربازانی که در دروازه های شهر برای نگهبانی ایستاده باشند و همین موضوع سبب شده تا به این دو صخره لقب نگهبانان بیروت را بدهند.

یکی از این دو صخره پهنای بیشتری دارد و در زیرش، یک طاق یا کمان قوسی شکل به چشم می خورد. پهنای دیگری کمتر است و شمایل خاصی را در ذهن تداعی نمی کند. جنس این دو صخره از آهک است و بر روی بدنه شان رگه های سیاهی به چشم می خورد که آهکی بودن شان را تایید می کند. قدمت این دو اثر طبیعی به دوران پیش از تاریخ باز می گردد و گفته می شود که دلیل شکل گیری آن ها، جابه‌جایی لایه های زمین و یک زلزله عظیم بوده است. در مورد نحوه شکل گیری این دو صخره در ادامه توضیح خواهیم داد.

اصلی ترین دلیل شهرت این دو صخره، شکل ظاهری شان است؛ اما عوامل دیگری نیز به شهرت این صخره ها دامن زده که از جمله شان، می توان به خودکشی هایی که در این منطقه اتفاق افتاده است اشاره کرد. همچنین فضای تفریحی جذاب در اطراف این صخره ها نیز از دلایل شهرت و اعتبارشان هستند. کمتر کسی ست که به پایتخت تماشایی لبنان سفر کند و بازدیدی از این صخره ها نداشته باشد؛ به ویژه در زمان غروب آفتاب در نواحی اطراف صخره ها شور و حالی به راه می افتد و افراد بی شماری می خواهند ساعات پایانی روزشان را در کنار این منظره تماشایی سپری کنند.

همراه مان باشید تا هم از ماجرای خودکشی ها در اطراف این صخره ها برای تان بگوییم و هم تفریحات رایج در این جا را به شما معرفی کنیم.

چرا صخره های روشه؟

  • این صخره ها یکی از نمادهای مهم شهر بیروت هستند.
  • می توانید منظره زیباترین طلوع و غروب شهر را در کنار این صخره ها تماشا کنید.
  • صخره های روشه در یکی از بهترین مناطق تفریحی شهر قرار گرفته اند و در کنار بازدید از آن ها می توانید از تفریحاتی مانند قایق سواری، عکاسی، پیاده روی، شکم گردی و ... نیز لذت ببرید. 

آشنایی با صخره های روشه | Raouche Rocks

بیروت، پایتخت لبنان، بزرگترین و زیباترین شهر این کشور به حساب می آید و جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است. یکی از مهمترینِ این جاذبه ها، صخره های روشه یا صخره های کبوتر هستند. این صخره ها در سواحل غربی شهر بیروت و در منطقه مسکونی-بازرگانی روشه قرار دارند و یکی از اصلی ترین جاذبه هایی هستند که در سفر به این شهر باید از آن ها بازدید کنید. اما چه چیزی باعث شهرت صخره های روشه شده است؟

شکل ظاهری این دو صخره را می توان مهمترین دلیل محبوبیت و توجه گردشگران به آن ها دانست. این دو صخره با ارتفاعی 40 متری (در برخی منابع 60 متر) درست در ساحل دریای مدیترانه سر از آب بیرون آورده اند؛ همچون سربازانی که در دروازه های شهر برای نگهبانی ایستاده باشند و همین موضوع سبب شده تا به این دو صخره لقب نگهبانان بیروت را بدهند. 

یکی از این دو صخره پهنای بیشتری دارد و در زیرش، یک طاق یا کمان قوسی شکل به چشم می خورد. پهنای دیگری کمتر است و شمایل خاصی را در ذهن تداعی نمی کند. جنس این دو صخره از آهک است و بر روی بدنه شان رگه های سیاهی به چشم می خورد که آهکی بودن شان را تایید می کند. قدمت این دو اثر طبیعی به دوران پیش از تاریخ باز می گردد و گفته می شود که دلیل شکل گیری آن ها، جابه‌جایی لایه های زمین و یک زلزله عظیم بوده است. در مورد نحوه شکل گیری این دو صخره در ادامه توضیح خواهیم داد. 

اصلی ترین دلیل شهرت این دو صخره، شکل ظاهری شان است؛ اما عوامل دیگری نیز به شهرت این صخره ها دامن زده که از جمله شان، می توان به خودکشی هایی که در این منطقه اتفاق افتاده است اشاره کرد. همچنین فضای تفریحی جذاب در اطراف این صخره ها نیز از دلایل شهرت و اعتبارشان هستند. کمتر کسی ست که به پایتخت تماشایی لبنان سفر کند و بازدیدی از این صخره ها نداشته باشد؛ به ویژه در زمان غروب آفتاب در نواحی اطراف صخره ها شور و حالی به راه می افتد و افراد بی شماری می خواهند ساعات پایانی روزشان را در کنار این منظره تماشایی سپری کنند. 

خوشگذرانی 

صخره های روشه بیروت در منطقه مسکونی-بازرگانی روشه و در کنار خط ساحلی ال منارا (al-Manara) واقع شده اند. این منطقه به خاطر ساختمان های بلند، رستوران ها و کافه های متعدد و همینطور صخره های محبوب و معروف بیروت شهرت پیدا کرده است. بسیاری بر این باورند که اگر کسی به شهر بیروت سفر کند و از روشه و صخره های باصلابتش دیدن نکند، سفرش نیمه کاره مانده است و هیچ ارزشی ندارد. اما در کنار تماشای صخره های بیروت، تفریحات دیگری هم در این حوالی وجود دارد که در ادامه اشاره به آن ها خواهیم داشت. 

1- قایق سواری و جت اسکی

در فصل تابستان با پرداخت هزینه ای ناچیز می توانید با قایق و یا جت اسکی تا نزدیکی این صخره های بروید و از میان قسمت طاقی شکل صخره بزرگتر عبور کنید. هزینه های دقیقی برای قایق و جت اسکی سواری وجود ندارد پس حواس تان باشد پیش از سوار شدن حتما با قایقران ها به توافق برسید. 

2- تماشای منظره طلوع و غروب آفتاب

یکی از محبوب ترین زمان ها برای بازدید از این دو صخره منحصر به فرد، وقت غروب یا طلوع خورشید است. بیشتر مردم بیروت، وقت غروب را برای بازدید از این ناحیه و سپری کردن لحظاتی آرام انتخاب می کنند. پس در این زمان، ناحیه روشه بسیار شلوغ و پرهیاهوست؛ اما اگر می خواهید لحظات آرام تری را سپری کنید، زمان طلوع آفتاب را به شما پیشنهاد می دهیم. 

3- پیاده روی و دوچرخه سواری

همانطور که گفتیم صخره های روشه در خط ساحلی ال منارا (Al-Manara) قرار دارند. طول این خط ساحلی، 10 کیلومتر است و از عینُ المریّسه (Ain al-Mreisse) آغاز می شود و تا انتهای منطقه روشه ادامه دارد. دو خیابان پاریس (Avenue de Paris) و شارل دوگل (Avenue General de Gaulle) مسیر ال منارا را تشکیل می دهند. ال منارا چشم اندازی بسیار دیدنی دارد و با درختان نخلی که در تمام طول این ناحیه کشیده شده اند، زیباتر و تماشایی تر شده است. افراد بسیاری از فرصت استفاده می کنند و برای پیاده روی یا دوچرخه سواری ال منارا را بر می گزینند. شما در حین بازدید از صخره های روشه این افراد را خواهید دید؛ می توانید به آن ها ملحق شوید تا به گردش تان جذابیت دوچندان ببخشید. 

4- غواصی

در سواحل بیروت، باشگاه های غواصی متعددی وجود دارد و در منطقه روشه نیز این باشگاه های غواصی به چشم می خورند. پس شما می توانید از این فرصت جذاب استفاده کنید و غواصی را نیز در برنامه های تان بگذارید. در نزدیکی ساحل بیروت دیدنی های متعددی وجود دارد، دالان ها، غارها، صخره های مرجانی و ...، و غواص های کنجکاو زمانی که زیر آب هستند از بسیاری از این موارد بازدید می کنند. همچنین در این منطقه حیوانات آبزی از جمله مارماهی رنگین، هامور، لاکپشت و هشت پا نیز زندگی می کنند و در طی غواصی می توان آن ها را دید. جالب آن که در برخی مسیرهای غواصی، ممکن است بازدید از صخره های روشه در زیر آب نیز برای تان میسر شود. 

5- ماهیگیری

یکی دیگر از تفریحات رایج در نزدیکی صخره های روشه، ماهیگیری است. مردم زیادی در کناره خط ساحلی جمع می شوند و قلاب ماهیگیری شان را به درون دریای مدیترانه می اندازند تا طعمه ای نصیب شان شود. 

6- شکم گردی

خیابان پاریس (Avenue de Paris) از مشهورترین خیابان های شهر بیروت است و هم گردشگران و هم مردم محلی از گشت و گذار در این منطقه استقبال می کنند. همین محبوبیت سبب شده است تا کافه ها و رستوران های متعددی در این محدوده به راه بیفتد. غذاهای خیابانی هم از انتخاب های محبوب در این منطقه هستند. در این خیابان ها

دستفروش های بسیاری را در حال فروختن چای و قهوه، و تنقلاتی مانند آجیل، ذرت و کعک (1) می بینید. می توانید از آن ها خوراکی دلچسبی بخرید و با تماشای منظره پیش روی تان، آن ها را نوش جان کنید و این، پایان دلپذیری به گشت و گذارتان باشد. 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: