ساحل مرجان

شرح

بهترین زمان ساحل مرجان کیش

اگر از اهالی سفر بپرسید، نام کیش که به میان می‌آید، می‌گویند بگذارید سال از نیمه بگذرد. ساحل مرجان کیش را بگذارید برای وقتی که سال به نیمه دومش می‌رسد. باز دقیق‌تر می‌خواهید؟! بگذار مهر پاییز هم بگذرد، به آبانش که رسیدید برنامه سفرتان را بچینید و کوله‌تان را ببندید و اواخر آبان راهی دیار مرجان‌ها شوید. هوا خنک است و جنوب دلپذیر، این دلچسبی تا اوایل فروردین ادامه دارد.
پارک ساحلی در جزیره مرجانی کیش
 

راه‌های دسترسی به ساحل مرجان کیش

به کیش که رسیدید، به میدان مرجان بروید و از آن‌جا به ساحل مرجان، تاکسی‌های خطش فعال است اما اگر تا دیر وقت آن‌جا بمانید شب‌ها دیر به دیر تاکسی از آن‌جا عبور می‌کند و ممکن است دچار مشکل شوید. سیستم تاکسی در کیش به صورت دربست است. گزینه دوچرخه‌سواری و تردد با دوچرخه برای این مکان گزینه هیجان‌انگیزی است.

دانستنی‌هایی قبل بازدید از ساحل مرجان کیش

  • ساحل مرجان در شرق جزیره کیش قرار دارد و از سواحل صخره‌ای جزیره به حساب می‌آید. به خاطر وجود مرجان‌ها در این قسمت ساحل، آب دریا به حدی شفاف است که آبزیان را به راحتی می‌توانید ببینید.
  • جزیره به علت قرار گرفتن در آب‌های آزاد از تنوع بسیار زیاد ماهی برخوردار است.
  • شلوغ‌ترین زمان‌های ساحل مرجان کیش طلوع و غروب خورشید است. به جز این دو زمان، در کل جای آرام و دنجی است. اسکله‌ی زیبایی هم دارد که تا میانه‌اش آب بالا می‌آید.
  • کشتی به گل نشسته یونانی که به کشتی یونانی هم معروف است، در این ساحل قرار دارد. این کشتی ساخت اسکاتلند در مرداد سال 1345 در راه سفر به یونان دچار طوفان شد و در نزدیکی ساحل به گل نشست.
  • اگر هوس دوچرخه‌ سواری کردید از پیست دوچرخه سواری ساحل مرجان کیش می‌توانید دوچرخه کرایه کنید.
  • کلبه غواصی ساحل مرجان امکاناتی چون غواصی، جت اسکی، بنانا و شاتل دارد. اگر تصمیم به غواصی گرفتید ولی نمی‌دانید که چطور این کار را بکنید، نگران نباشید. قبل از غواصی، زمان کوتاهی برای آموزش شما در نظر گرفته می‌شود.
  • شاید بخواهید در ساحل مرجان بساط پیک نیک راه بیندازید. خوشبختانه امکاناتی مثل آلاچیق، باربیکیو، سرویس بهداشتی و زمین بازی مخصوص کودکان در محوطه تعبیه شده تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.
  • در کیش حتما چندتا تفریح را تجربه کنید، مثل پاراسل و بنانا سواری. پاراسِل سواری (Parasailing) یا چتربازی، نوعی چتر است که به قایقی موتوری وصل می‌شود. با حرکت درآمدن قایق و به‌جریان درآمدن هوا، چتر به پرواز درآمده و نهایتا شخص تا ارتفاع 300 متر بالا می‌رود. بِنانا سواری هم (Banana) از تفریحات گروهی ساحل مرجان کیش است. بنانا که همان تیوپ‌های بادی به شکل موز است، با سرعت زیاد در دریا و به وسیله‌ی قایق کشیده می‌شوند.
  • به جز پاراسل و بنانا باید به فلای بورد و شاتل سواری هم اشاره کنیم. می‌گویند بهترین ورزش هیجانی روی سطح آب، فلای بورد است که به یک جت اسکی متصل می‌شود. فلای بورد شما را روی هوا نگه می‌دارد تا با پمپاژ و فشار آب، بتوانید حرکات نمایشی انجام دهید. شاتل هم تیوپ‌های بادی است که با قایق‌های تندرو روی سطح آب کشیده می‌شوند. شاتل سواری هم به صورت گروهی انجام می‌شود هم انفرادی.
  • بازار مرجان، پارک ساحلی مرجانی و چندین هتل و رستوران کنار هم هستند. برای همین با رفتن به اینجا یک تیر و دو نشان می‌زنید.هم خرید می‌کنید و هم تفریح.

راهنمای بازدید از ساحل مرجان کیش

می‌گویند اینجا، شلوغ‌ترین، زیباترین، دنج‌ترین و حتی بهترین ساحل کیش است. می‌توانید متوجه شوید که اینجا چطور می‌تواند انواع سلیقه‌ها را به خود جذب می‌کند. باید ببینید ساز دلتان با کدام قسمتش کوک می‌شود؟! با تفریحات مهیجش یا با لحظه‌های دیدن مرجان‌ها و صدف‌هایش یا دیدن طلوع و غروبش یا خریدنی‌ها و خوراکی‌هایش، ما راه را نشانتان می‌دهیم باقی‌اش با شماست. لطفا در این سفر کمی سحرخیز باشید چون دیدن طلوع آفتاب در ساحل مرجانی با طلوع آفتاب در جاهای دیگر تفاوت دارد.
هوا روشن نشده بیرون بزنید به ساحلش برسید و تمامی لحظه بالا آمدن خورشید را بدون پلک زدن ببینید. هوا که کاملا روشن شد پیاده‌روی کنار ساحل بهترین انتخاب بعدی شما می‌تواند باشد. در مسیر ساحل قسمت‌هایی سفید رنگ شده‌اند. دقیق که می‌شوید می‌بینید دریا، صدف‌ها را به خشکی آورده است. صدفی را بردارید کنار گوشتان ببرید انگار صدای امواج دریا را می‌شنوید شاید صدف‌ها دارند قصه زندگی در دریا را برای‌تان می‌گویند! در همین قسمت اگر سر بچرخانید دوچرخه‌سوارانی را می‌بینید که در عرض ساحل در حال دوچرخه‌سواریند. می‌توانید دوچرخه‌ای بردارید و رکاب بزنید و آهنگ مورد علاقه‌تان را بخوانید و هم‌چنان رکاب بزنید. بعد از تمام شدن دوچرخه‌سواری، می‌توانید گوشه‌ای رو به ساحل بنشینید و استراحت کنید. حتی ممکن است دستتان به جسمی سخت شبیه استخوان بخورد اما نترسید؛ این‌ها مرجان‌هایی هستند که زمانی برو و بیایی برای خودشان در آب‌های آزاد داشته‌اند و اکنون عمرشان به‌سر رسیده است و به‌صورت سنگ‌های اسفنجی با روزنه‌های ریز درآمده‌اند و اتفاقا شما در ساحل زیاد ملاقاتشان می‌کنید.
نکته‌ی مهمی که در ساحل مرجانی کیش باید یادتان بماند، مقابله با وسوسه‌ی زلالی و شفافی آب دریا برای شناست. لطفا این دریا را فقط نظاره‌گر باشید چون ساحل صخره‌ای است و مرجان‌های زیبایش با اینکه دل مهربانی دارند ولی ظاهرشان خشن است و برخورد با آن‌ها موجب جراحت می‌شود پس عجالتا شنا را به دریای دیگری بسپارید.

تصویری که بیان کننده شدت زلالی آب در ساحل مرجانی کیش
 
 
به جز شنا می‌توانید سایر تفریحات آبی را در ساحل مرجان داشته باشید که قبلا درباره‌اش حرف زدیم. می‌توانید با اسکوتر برقی به زیر آب بروید و دنیای زیر آب را ببینید یا اینکه لباس غواص بپوشید و شیرجه‌ای به داخل این آبی بی‌نهایت بزنید و بروید به دیدن شقایق و صدف و حلزون و عروس دریایی و ماهی‌ها. دنیای زیر آب با دنیای روی آب خیلی فرق دارد. هر چقدر این دنیای زیر آب آرام است دنیای روی آب پر هیاهوست. در زیر آب از یک‌طرف می‌بینید گروهی ماهی زینتی دسته جمعی به سمتی در حرکتند که اتحاد عجیب و جالبی است. در پی غذایی هستند یا شاید به میهمانی خانه ماهی‌های دیگر می‌روند. همین‌طور که صدای آب در گوشتان می‌پیچد گیاهان و آبزیانی را می‌بینید که اکثرشان را فقط در کتاب‌ها دیده بودید و خیلی‌ها را اولین بار است که می‌بینید. شاید کوسه هم در دریا ببینید ولی جای نگرانی نیست آن‌ها با شما کاری ندارند؛ ماهی‌های کوچک را می‌خورند و روزگار می‌گذرانند. آب انقدر زلال است که احساس می‌کنید در فضایی شیشه‌ای زندگی می‌کنید.
 
تصویری از مرد غواص در زیر آب، در کنار انواع ماهیان زینتی، مرجان، عروس دریایی
تصویری از مرد غواص در زیر آب، در کنار انواع ماهیان زینتی، مرجان، عروس دریایی
 
گشتی زیر آب بزنید و به‌روی آب بیایید. خود را به خشکی برسانید و لباس‌هایتان را عوض کنید و حالا به روی آب سفر کنید. تجربه قایق‌سواری در این آب‌ها را از دست ندهید. قایقی کرایه کنید و به‌صورت دسته جمعی با یک راننده، راهی دریا شوید. فقط قبل از حرکت در جیب‌هایتان اندکی نان خشک بریزید برای ماهی‌ها، به وسط‌های دریا که برسید قایق، توقفی می‌کند تا زیر دریا را ببینید. شاید در قایق، کسانی باشند غواصی نکرده‌اند. از شدت زلالی آب دریا، بدون هیچ تلاشی به وضوح می‌توانند زیر دریا را ببینند. برای اینکه با ماهی‌های جنوب طرح دوستی بریزید نان‌خشک‌هایتان را دربیاورید و به داخل دریا بریزید. ماهی‌ها به نشانه تشکر به روی آب می‌آیند و غذایشان را می‌خورند و می‌روند.. اگر از طرفداران هیجان بیشتر هستید جت اسکی، پاراسل سواری، فلای بورد و بنانا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 
مردی در حال جت اسکی در آب دریای جزیره کیش
 
 بعد از سپری کردن این تجربه‌های هیجان‌انگیز به خشکی که برگشتید، فضای سبز ساحل آن‌قدر وسیع است که می‌توانید در فضای سبزش یا در آلاچیق‌هایش که با سقفی از جنس درخت خرما هستند، زمان بگذرانید. در عرض ساحل، باربیکیو هم موجود است پس اگر حوصله‌اش را داشتید برپایش کنید یا اگر نه، می‌توانید به رستوران‌ها و کافه‌ها سر بزنید.
 
کشتی یونانی در ساحل مرجانی کیش
 
پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌تان را طوری بچینید که غروب آفتاب را در ساحل مرجان کیش ببینید. معمولا در این زمان، گروه‌های زیادی برای دیدن غروب و عکاسی به اینجا آمده‌اند.
به جز غروب، شب ساحل مرجانی را هم نباید از دست بدهید. توصیه می‌کنیم با دوچرخه گشتی در جزیره بزنید و از شب و سکوت نهایت استفاده را ببرید.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: