راهنمای سفر زمینی به وان

شرح

وان، یکی از شهرهای زیبا و تاریخی کشور همسایه‌مان ترکیه است. شهری که در آن گربه‌های سفید و ناز با چشم‌های دو رنگ از سر و کول هم بالا می‌روند؛ چرا که وان ترکیه، محل زندگی نژاد خاصی از گربه‌هایی است که یک چشم‌شان آبی و چشم دیگرشان زرد است! از آنجایی که این شهر خیلی به مرز کشورمان نزدیک است، هر سال ایرانی‌های زیادی با سفر زمینی به وان ترکیه می‌روند تا هم آب و هوایی عوض کنند و هم یک خرید حسابی داشته باشند. گذشته از اینها در سفر زمینی، سرگرمی‌ها و جاذبه‌های فراوانی وجود دارد و از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه‌تر است.

راه های مختلف برای سفر زمینی به وان ترکیه

همه ما می‌دانیم که بهتر است برای رفتن به سفرهای خارجی سوار هواپیما شویم؛ اما درباره وان، موضوع فرق می‌کند. چون همان‌طور که گفتیم این شهر خیلی به مرز ما نزدیک است، به همین خاطر سفر زمینی از هر لحاظ ارزان‌تر تمام می‌شود و طبق آمار و ارقام، درصد زیادی از ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند از راه زمینی به وان ترکیه بروند.

چندین راه زمینی برای رفتن به وان ترکیه وجود دارد. برای این کار می‌توانید از ترمینال‌های شهرستان خوی در آذربایجان غربی استفاده کنید. این ترمینال نزدیک‌ترین راه زمینی به وان است. برای اینکه بتوانید به راحتی به شهرستان خوی بروید، می‌توانید سوار قطار شوید یا این که در صورت تمایل با اتومبیل شخصی خودتان از مرز رد شوید. البته به جز این‌ها می‌توانید با هواپیما هم به وان سفر کنید. البته سفر با هواپیما فقط در دوره‌های خاصی مثل عید نوروز اتفاق می‌افتد؛ چون فرودگاهی که در وان قرار دارد، بین‌المللی نیست؛ اما اگر به دنبال سفری کم‌خرج هستید، بهتر است از فکر سفر با هواپیما بیرون بیایید. چون در این صورت باید حدود سه میلیون تومان پیاده شوید. در صورتی که سفر با اتوبوس برای شما 300 تا 400 هزار تومان آب می‌خورد.

در ادامه به شما درباره هریک از راه‌های زمینی سفر به وان توضیحات کامل‌تری می‌دهیم.

سفر به وان با اتوبوس

اگر شما هم در فکر سفر زمینی هستید، بهترین گزینه برای شما گذر از مرز رازی است. مردم ترکیه مرز رازی را با نام کاپیکوی می‌شناسند. مرز رازی در شهرستان خوی قرار دارد که بالا به آن اشاره کردیم. فاصله 100 کیلومتری آن تا شهر وان دلیل محبوبیت این مرز است. مرز رازی برای سفر زمینی به وان از ساعت 9:00 تا 17:00 آماده پذیرش شماست.

به جز مرز رازی، از طریق دو مرز دیگر به نام‌های بازرگان و سرو می‌توانید برای سفر زمینی به ترکیه اقدام کنید. بعد از مرز رازی، مرز بازرگان برای رفتن به ترکیه بسیار محبوب است. ترمینال‌های این مرز در شهر ماکو ساخته شده که در شمال آذربایجان غربی قرار دارد. برای رفتن به وان پس از گذشتن از این مرز از شهر ترابزون عبور می‌کنید. مرز سرو هم که در شهر سرو و در آذربایجان غربی قرار دارد. فاصله شهر ترابزون از مرز بازرگان 575 کیلومتر و از مرز سرو 784 کیلومتر است. سفر به وان با اتوبوس از  تهران بین 12 تا 15 ساعت طول می‌کشد. (این اختلاف مربوط به معطلی‌های مرزی است.)

 

سفر به وان با خودروی شخصی

بعضی‌ها بدون اتومبیل شخصی، آنطور که باید و شاید سفر رفتن بهشان نمی‌چسبد! اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، خیلی راحت می‌توانید با انجام یک سری کارها با اتومبیل خود به شهر وان بروید. کارهایی که باید انجام دهید عبارتند از:

  • پرداخت مبلغی برای اخذ گواهینامه بین‌المللی با اعتبار یک سال
  • پرداخت مبلغی برای دریافت پلاک بین‌المللی
  • به همراه داشتن دفترچه و یا کارت اتومبیل
  • تهیه بارکدهای CD و IR
  • پرداخت عوارض به شهرداری
  • در نظر گرفتن مبلغی برای اخذ مجوز عبور از مرز
  • بیمه کردن اتومبیل به مدت 10 روز

برای دریافت گواهینامه و پلاک بین‌المللی، مجوز خروج و مواردی از این قبیل باید حدود 800 هزار تومان خرج کنید. اجازه بدهید هزینه‌ها را جداگانه به شما بگوییم. برای دریافت پلاک بین‌المللی باید حدود 360 هزار تومان بپردازید. برای گرفتن مالکیت بین‌المللی اتومبیل هم 110 هزار تومان، برای گواهینامه رانندگی بین‌المللی 120 هزار تومان و برای بیمه 75 هزار تومان باید پرداخت کنید. البته هزینه عوارض و بنزین را هم باید در نظر داشته باشید. خلاصه سفر به وان با اتومبیل شخصی هم دردسرهای مخصوص خودش را دارد. به هر حال تصمیم با خودتان است!

سفر به وان با قطار

یکی دیگر از راه‌های سفر زمینی به وان استفاده از قطار است. با اینکه مسافرت با قطار خوشایندتر از سایر وسایل نقلیه است؛ اما به دلیل بازرسی‌های زیادی که در سفر با قطار به وان انجام می‌گیرد ممکن است خسته و کلافه شوید. اما با این حال خدماتی مانند اقامت در هتل، بیمه کردن مسافر و … هم از مزایای سفر با قطار است.

اگر ساکن تهران باشید، می توانید با قطار «تهران – تبریز – وان» به راحتی از تهران به تبریز بروید و از آنجا با قطار دیگری مستقیم به وان سفر کنید. البته پس از آن که به مرز رازی رسیدید، باید مجددا از قطار پیاده شوید، تا بازرسی‌های لازم صورت بگیرد. ممکن است این کار دو ساعت وقت شما را بگیرد. به طور کلی سفر به وان با قطار حدود یک شبانه‌روز طول می‌کشد.

شهر وان که در شرق ترکیه واقع شده، مساحتی معادل 1,938 کیلومتر دارد. بیشتر کردهای ترکیه در این شهر ساکن هستند. فاصله زمینی تهران تا وان چیزی در حدود 1093 کیلومتر است. این عدد معادل 11 ساعت است، البته به جز دو سه ساعتی که در گمرک بازرسی انجام می‌شود.

مثلا اگر برای سفر زمینی به وان ساعت 9 شب از تهران حرکت کنید، احتمالا 2 بعدازظهر در ترکیه خواهید بود. نکته دیگر این که این 11 ساعت تقریبا در تمام سه مرز بازرگان، سرو و رازی یکسان است. چون مسافت‌ها از این مرزها تا وان تفاوت زیادی ندارد.

چگونه از اقصی نقاط کشور به وان برویم؟

برای سفر زمینی به وان مسیرهای بسیاری وجود دارد که در اینجا به آن ها اشاره می‌کنیم:

  • تهران – خوی – مرز رازی

اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید از طریق اتوبوس‌ها و تاکسی‌های خط «تهران – خوی» تا مرز رازی بروید و از آنجا با ماشین‌های مخصوص بدون دردسر خودتان را به شهر وان برسانید.

  • تبریز – خوی:

مردمان تبریزی می‌توانند از طریق اتوبوس و قطار به شهرستان خوی بروند. پس از آن نیز به کمک ون‌های لب مرز وارد شهر وان شوند.

  • تبریز – وان:

بهترین و بی دردسرترین راه برای تبریزی‌ها این است که با ون‌های مخصوصی که برای سفر زمینی به وان در نظر گرفته شده، به این شهر بروند. شهر تبریز تا وان 290 کیلومتر فاصله دارد.

اطلاعاتی مهم در شهر وان

اگر به دنبال راهی ارزان برای تردد در کشور ترکیه هستید، دلموش را فراموش نکنید. در واقع دلموش‌ها، وسایل نقلیه‌ای هستند که در خطوط مشخصی حرکت می‌کنند و کرایه ثابتی دارند که از هزینه آن از تاکسی‌های معمولی کمتر است. دلموش‌ها کوچک‌تر از اتوبوس و کمی بزرگ‌تر از ون هستند.

پس از وسایل نقلیه، مهم‌ترین نکته در سفر زمینی به وان پیدا کردن اقامتگاه مناسب است. شما می‌توانید انواع هتل‌های ارزان قیمت، از دو ستاره تا پنج ستاره را برای اقامت خود در ترکیه انتخاب کنید که بنابر آمارها برای اقامت در هتل‌های معمولی و لوکس باید مبلغی بین 90 تا 500 لیر به همراه داشته باشید. البته در شهر وان اقامتگاه‌های کوچکی هم وجود دارد که قیمت آنها بین 30 تا 100 لیر است. اگر یک خانواده چهار نفره باشید، مناسب‌ترین اقامتگاه برای شما هتل آپارتمان نیو است که اتاق‌های آن بین 700 تا 900 لیر قیمت دارد.

اگر دوست دارید گشتی در وان بزنید و از اماکن تاریخی و کاخ کهن آن دیدن کنید، سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه، سوار شدن به دلموش‌ها است. البته خودروهای پرسرعتی هم برای رسیدن به کاخ وجود دارد که هزینه آنها به زمان استفاده شما بستگی دارد.

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: