دهکده فیل پاتایا

شرح

یکی از جاذبه های دیدنی و متفاوت در تایلند، دهکده فیل ها نام دارد که مانند جنگلی درون شهر پاتایا قرار گرفته است؛ البته یک پناهگاه دیگر برای فیل ها نیز در این شهر کوچک قرار دارد، پس حواس تان باشد که این دو را با یکدیگر اشتباه نگیرید! در دهکده فیل ها، فیل های از کار افتاده و پیر در فضایی امن و در کمال آرامش روزگار می گذرانند و با انجام کارهای روزمره شان باعث سرگرمی بازدیدکنندگان می شوند؛ اما این مکان تفریحی و خیریه اولین بار چه زمانی و به دست چه کسی برپا شد؟!

اولین بار شخصی به نام خون فایرات (Khun Phairat) با هزینه شخصی خود این دهکده را در سال 1973 راه اندازی کرد. او علاقه خاصی به فیل ها دارد و چهل سالی می شود که نگهداری از این حیوانات را به عنوان پیشه خود در نظر گرفته است.

باید بدانید در حال حاضر در این دهکده، 30 حلقه فیل نگهداری می شود، در گذشته همه این فیل ها در جنگل های تایلند برای جا به جایی الوار به کار گرفته می شدند؛ اما حالا که سن شان بالا رفته است، به این مکان منتقل شده اند تا در محیطی آرام سال های پایانی عمر خود را سپری کنند. در این دهکده بازدیدکنندگان می توانند زندگی روزمره فیل ها را دنبال کنند، به آن ها غذا بدهند و اگر از ارتفاع و البته فیل ها نترسند، مدتی را نیز سوار به فیل سواری در طبیعت زیبای اطراف دهکده بپردازند.

همچنین از آن جایی که دهکده فیل ها و محیط اطرافش چشم اندازی سرسبز و تماشایی دارد، این امکان نیز به مسافران داده می شود تا از طبیعت گردی در اینجا لذت ببرند و علاوه بر فیل سواری، تفریحاتی همچون رفتینگ، چهارچرخ سواری، ارابه سواری و ... را نیز در این منطقه تجربه کنند.

دهکده فیل ها یک تیم مدیریتی قوی دارد و بیش از 100 نفر برای نظارت و نگهداری فیل ها در این مجموعه فعالیت می کنند. همه روزه نمایش هایی هم توسط فیل ها اجرا می شود که هرکدام شان 90 دقیقه زمان می برند. علاوه بر آن تور ویژه ای هم برای بازدید از تمامی دهکده و تجربه تمام تفریحات این مکان وجود دارد.

تفریحات در دهکده فیل ها

دهکده فیل ها مکان امنی است برای ارتباط برقرار کردن با فیل ها. در این محل، تفریحات مختلفی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است تا در کنار گشت و گذار با فیل ها، از طبیعت زیبای اطراف شان لذت ببرند و همچنین، طعم لذیذ غذاهای تایلندی و میوه های فصلی را بچشند. البته این تنها گوشه ای از جذابیت های این مکان است. در ادامه نگاهی می اندازیم به تمام تفریحات این جا و به شما می گوییم که چگونه در دهکده فیل ها خوش بگذرانید. 

1- فیل سواری

مگر می شود به دهکده فیل ها قدم گذاشت و یک فیل سواری جانانه را تجربه نکرد؟! در دهکده فیل ها این امکان فراهم آمده است که گردشگران به مدت 45 تا 50 دقیقه در فضایی سبز و تماشایی به فیل سواری بپردازند. برای این فیل سواری کجاوه هایی روی فیل ها قرار داده اند که شامل دو جایگاه می شود. بازدیدکنندگان در حین فیل سواری شان به مکانی به نام خانه ابریشمی می رسند و توقفی در آن جا خواهند داشت. در بخش دیدنی ها این خانه را بیشتر به شما معرفی می کنیم. پس از این گشت و گذار مسافران دوباره به وسیله لندرور به داخل دهکده باز می گردند. در دهکده با میوه های فصلی از میهمانان استقبال می شود و برای شان برنامه خوشامدگویی اجرا می کنند.

ساعات و هزینه های فیل سواری

حرکت فیل ها 4 بار در روز در ساعت های 09:00، 10:30، 12:30 و 16:00 اتفاق می افتد.

بزرگسالان: 1,200 بات تایلند

کودکان با 1 متر قد و پایین تر : 600 بات تایلند

2- موتور چهارچرخ

یکی از تفریحات جذابی که که در دهکده فیل ها برای مسافران در نظر گرفته شده، راندن موتور چهار چرخ است. از این موتورها با عنوان اِی تی وی (ATV) نیز یاد می کنند.

برای استفاده از این موتورها دو بسته ویژه وجود دارد که قیمت و ویژگی های شان از قرار زیر است:

بسته اول: 1 ساعت راندن موتور چهار چرخ و طی کردن مسافت 7 کیلومتری و گذر از میان گیاهان مانیو و کنار دریاچه سوان (Swan Lake)

قیمت: 2,000 بات تایلند (1,628,000 تومان) به همراه میوه های فصلی

بسته دوم: دو ساعت رانندگی و طی کردن مسافت 16 کیلومتری از کنار دریاچه سوان، جنگل درختان ساج، گیاهان مانیو و اکالیپتوس به همراه ناهار باربیکیو پس از رانندگی؛ تور از ساعت 16 آغاز می شود و تا ساعت 19 ادامه دارد. 

قیمت: 4,500 بات تایلند  به همراه رقص تایلندی و ناهار یا شام

3- ارابه سواری با گاو

 

ارابه یکی از وسایل نقلیه قدیمی در کشور تایلند است و مسئولان دهکده فیل ها به این موضوع فکر کرده اند که مسافران تایلند می خواهند بیشتر درباره تایلند بدانند و حال و هوای گذشته این سرزمین را لمس کنند، به همین خاطر امکان ارابه سواری با گاوهای نر را فراهم کرده اند که با نام اوکس-کارت (Ox-Cart) شناخته می شود. 

4- رفتینگ

گذر از میان رودخانه تجربه ای ست که حتما باید در پاتایا آن را تجربه کنید؛ مسئولان دهکده فیل ها هم به خوبی به محبوبیت رفتینگ در شهرشان آگاهی دارند، به همین خاطر تجربه ای شبیه به رفتینگ برای بازدیدکنندگان فراهم می کنند. آن ها میهمانان پارک را به دریاچه ای نزدیک دهکده می برند و با قایقی بزرگ و زیبا، امکان گشت و گذار درون دریاچه را برای شان فراهم می آورند. در این مکان، بازدیدکنندگان امکان این را دارند که به گربه‌ماهی‌سانان های درشت غذا بدهند و همچنین از طبیعت اطراف لذت ببرند.

5- تور گشت و گذار ویژه

دهکده فیل ها تور ویژه ای را برای مسافران در نظر گرفته است که کامبینیشن ترکینگ (Combination Trekking) یعنی "پیاده روی ترکیبی" نام دارد و به طور کل سه و ساعت و نیم زمان می برد. 

این تور تفریحی ویژه با 1 ساعت فیل سواری آغاز می شود، پس از آن با حدود 20 دقیقه پیاده روی به سوی خانه ابریشمی ادامه پیدا می کند. پس از بازدید از این خانه، مسافران به کنار دریاچه محلی در نزدیک دهکده فیل ها می روند و 20 دقیقه درون دریاچه قایق سواری می کنند. در نهایت هم پس از تمام این تجارب هیجان انگیز، با یک اوکس-کارت به دهکده باز می گردند. در دهکده از میهمانان با بوفه ای از غذاهای لذیذ برای ناهار یا شام پذیرایی می شود و همچنین، مسئولان روستا برنامه خوشامدگویی هم برای شان خواهند داشت. این تور ویژه تنها 2 بار در روز در ساعت های 10:30 و 16:00 حرکت می کند. پس اگر می خواهید از آن بهره مند شوید ساعت بازدیدتان را حتما طوری تنظیم کنید که برای آغاز تور معطل نشوید. 

هزینه

بزرگسالان: 2,000 بات تایلند

کودکان با 1 متر قد و پایین تر : 1,600 بات تایلند

ساعات بازدید و مسیر دسترسی

ساعات بازدید از این دهکده همه روزه از ساعت 8:30 صبح شروع می‌شود و در ساعت 6 بعد از ظهر پایان میابد. معمولا ساعت 12 ظهر شلوغ‌ترین ساعت بازدید از دهکده فیل‌ها است؛ پس اگر شلوغی را دوست ندارید و به دنبال بازدیدی آرام از فیل‌ها هستید، بهتر است ساعت دیگری را برای بازدید انتخاب کنید. فراموش نکنید که شما برای بازدید کامل از این دهکده حداقل 3 ساعت زمان نیاز دارید. دهکده فیل‌ها در جنوب پاتایا در نزدیکی خیابان سوخومیت قرار دارد و شما می‌توانید با تاکسی به راحتی به این دهکده بروید.

 

 

موقعیت اقامتگاه

کشور: تایلند
شهر: پاتایا
آدرس: تایلند، حومه شرقی پاتایا، شهرک نونگ پرو، خیابان ۷