در ترکیه برای رفتینگ به کجا برویم؟

شرح

 

رفتینگ در ترکیه

فصل تابستان که می شود ماجراجویان زیادی رو به ورزش های آبی می آوردند تا با خنکای آب از گرمای طاقت فرسا رهایی پیدا کنند. یکی از تفریحات آبی که می تواند حسابی شما را هیجان زده و سرزنده کند رفتینگ است البته اگر می خواهید یک ماجراجویی ناب را تجربه کنید باید مکان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. تا به حال به رفتینگ در ترکیه فکر کرده اید؟ ترکیه در تابستان مملوء از گردشگرانی می شود که برای تماشای جاذبه ها راهی این کشور می شوند اما در میان آن ها ماجراجویانی هم هستند که از هر فرصتی برای رسیدن به هیجان استفاده می کنند. اگر خیال دارید در چند روزی که در ترکیه هستید رفتینگ را تجربه کنید.

چه چور رودخانه ای برای رفتینگ مناسب است؟ رودخانه ای که آب کافی، دمای مناسب و سرعت خوبی دارند، از طرفی چشم اندازهای اطراف رودخانه هم تاثیر زیادی در لذت بردن از این ورزش دارند پس باید به سراغ رودهایی بروید که طبیعت اطراف آن ها چشم نواز و دیدنی است. ماجراجویانی که با تورهای ترکیه راهی این کشور می شوند می توانند به راحتی رودهای پرآب مناسبی را برای این تفریح مفرح پیدا کنند. ترکیه رودهای بسیاری دارد اما اسم تعدادی از آن ها برای رفتینگ و قایقرانی بر سر زبان ها افتاده است. رودهایی مثل کوپرولو در آنتالیا، بکیلی در دنیزلی و دالامان در موغله تعدادی از این رودهای معروف هستند اما در میان این ها هم تعدادی از آن ها برای تعطیلات چند روزه مناسب ترند که در ادامه درباره آن ها بیشتر حرف می زنیم.

رودخانه کوپرولو | Koprulu river، آنتالیا

رودخانه کوپرولو در آنتالیا محبوبیت خاصی در میان مردم ترکیه دارد و همیشه در ماه های گرم سال قایقران های زیادی را در این رودخانه می بینید. رودخانه به داشتن شاه ماهی خاکستری و قزل آلای خالخالی مشهور است و اطراف ان به خوبی بازسازی شده تا از تماشای چشم اندازهایش لذت ببرید. رودخانه در پارک ملی کوپرولو قرار دارد و در نهایت به دریای مدیترانه می ریزد. نواحی اطراف رودخانه با گونه های گیاهی و حیوانی جذاب، چشم اندازهای تماشایی، سایت های باستان شناسی و طبیعت زیبا مکانی خارق العاده را برای قایق سواری و رفتینگ ایجاد کرده اند. بر روی رودخانه دو پل تاریخی و رومی به چشم می خورد که قدمت آن ها به قرن های آغازین میلادی برمی گردد و تماشای بلوک های سنگی و مهندسی باستانی آن ها جالب توجه است.

رودخانه فیرتینا | Firtina river، ریزه

ریزه شهری در نواحی شرقی دریای سیاه ترکیه است و بدون شک رودخانه فیرتینا از زیباترین رودهای این شهر به شمار می رود. این رودخانه ۲ کیلومتری شگفتی طبیعت است چون از ترکیب رودخانه های مختلفی تشکیل شده و در مسیر خود از چشم اندازهای جذاب مثل زمین های چای می گذرد و برای ورزش های هیجان انگیز آبی مناسب است. خیلی از ماجراجویان در تابستان و بهار برای قایق سواری و رفتینگ به این رودخانه می روند، رودخانه ای که در دره سرسبز و خوش آب و هوا قرار دارد و در آن پلی تاریخی و زیبا می بینید که قدمت آن به اوایل دوره عثمانی برمی گردد.

رودخانه دالامان | Dalaman River، موغله

این رودخانه ۲۲۹ کیلومتری آب های فیروزه ای و تمیز دارد و می توانید در دو مسیر R2 و R3 از هیجان رفتینگ لذت برید، البته مسیر R2  که درجه امواج ۳ دارد برای مبتدی ها مناسب تر است. این رودخانه در جنوب غربی ترکیه حدود ۱٫۵ ساعت تا ریزورت توریستی مارماریس فاصله دارد و در گذشته ۳ بخش مناسب برای رفتیگ داست اما به دلیل ساخت سد در سال ۲۰۰۱ امروز دو بخش از آن همچنان باقی مانده است.

رودخانه گوکسو | Göksu River

رودخانه گوکسو مهمترین رود استان مرسین در جنوب ترکیه است. بستر عریض این رودخانه جای مناسبی را برای انواع ورزش های آبی مثل رفتینگ و قایق سواری فراهم کرده. منطقه ای که این رودخانه در آن قرار دارد به خاطر پوشش گیاهی و جانوری متنوع و همینطور آب و هوای مناسب در همه ماه های سال توریستان زیادی را به خود جذب می کند. رودخانه در مجموع ۲۶۰ کیلومتر طول دارد اما ۹۰ کیلومتر از آن که در Derincay و Degirmendere قرار  دارد برای تفریحات آبی مناسب است.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: