خیابان شیخ زاید دبی

شرح

دبی یکی از شهرهای پرطرفدار برای سفر و مهاجرت ایرانیان است. دیدنی ها و مراکز تفریحی این شهر همه روزه در حال پیشرفت و افزایش است یکی از مهمترین دیدنی ها و بهتر بگویم مناطق در دبی خیابان شیخ زاید می باشد که به احتمال زیاد اگر تور دبی را بخرید و رهسپار این شهر شوید حتما از بزرگراه شیخ زاید عبور خواهید کرد. راه رسیدن به بسیاری از دیدنی های دبی همین خیابان است پس با ما  همراه شوید تا همه چیز را درباره این خیابان مهم برایتان توضیح بدهم.

معرفی بزرگراه شیخ زاید دبی

شیخ زاید نام یکی از بزرگراه های مهم در شهر دبی است که طولانی ترین خیابان این شهر به شمار می آید. شیخ زاید از خیابان الصیلاح در ابوظبی آغاز شده و تا راس الخیمه Ras Al Khaimah ادامه می یابد. این جاده در امتداد خلیج فارس ساخته شده است و به همین خاطر مکانی استراتژیک برای اتصال دیدنی های مهم شهر دبی به یکدیگر بود. برای این که موقعیت دقیق تری از این بزرگراه در ذهنتان باشد باید بگویم که راس الخیمه در شمال امارات متهده عربی و ابوظبی در شمال (شمال میانی) امارات واقع شده است.
بد نیست بدانید که خیابان شیخ زاید با نام های دیگری همچون شیخ مکتوم ابن رشید و شیخ خلیفه ابن زاید و شیخ محمد ابن سالم و بزرگراه E11 نیز شناخته می شوند. طول بزرگراه شیخ زاید 558.4 کیلومتر است و از سال 1980 میلادی تا به حال وجود دارد. دلیل نام گذاری این بزرگراه به خاطر این بود که به دستور حاکم دبی و ابوظبی شیخ محمد زاید ساخته شد.
در گذشته بزرگراه شیخ زاید به عنوان یک خیابان دفاعی استفاده می شد زیرا در جوار خلیج فارس ساخته شده بود اما حالا بیشتر مکانی برای رساندن گردشگران به دیدنی های مهم و مشهور شهر است برای مثال اگر در سفرتان به دبی قصد بازدید از برج خلیفه یا دبی مال را داشته باشید باید از این جاده عبور کنید. همچنان با فاینداتور باشید تا از دیدنی های اطراف این جاده برای تان بگویم تا بیشتر متوجه شوید که چرا این جاده تا این اندازه مشهور است.

مهمترین جاذبه های نزدیک به بزرگراه شیخ زاید

تمامی دیدنی هایی که در بالا ذکر کردیم نزدیک به شیخ زاید می باشد اما معروف ترین دیدنی هایی که برای رسیدن به آنها باید از بزرگراه شیخ زاید عبور کنید و بیشتر مد نظر گردشگران است عبارت اند از موارد زیر:
برج خلیفه
آبنمای موزیکال دبی
دبی مال
پارک صفا
ساحل جمیرا
امارات مال
برج العرب
پالم جمیرا
دبی مارینا
موزه پلاک و الماس
پارک آبی وایلد وادی
هتل جمیرا بیچ

خروجی های اصلی بزرگراه شیخ زاید دبی

ضمنا جهت دسترسی به مناطق و محله های مهم دبی ، خروجی های متعددی در بزرگراه شیخ زاید تأسیس شده که شما براحتی می توانید در شهر گذر نمایید که این خروجی ها یا پل ها قادر به رفع ترافیک در این بزرگراه هستند ، جالب است بدانید که این ‌ها معمولا منجر به چرخش برای حل‌ و فصل ترافیک به سمت دیگر بزرگراه منتهی می شوند که در زیر مسیرهای در نظر گرفته شده این خروجی ها را برایتان توضیح خواهیم داد :

خروجی شماره 1 : مرکز تجاری ، داون تاون ، برج خلیفه و دبی مال  

خروجی شماره 2 : به سمت جاده حدیقه ، پارک صفا و جمیرا در غرب و جاده میدان به سمت میدان در شرق 

خروجی شماره 3 : به سمت شرق منطقه القوز و جاده منار در شرق 

خروجی شماره 4 : به سمت امارات مال ، پارک طلا و الماس ، مدینه جمیرا ، برج العرب ، پارک آبی وایلد وادی ، هتل جمیرا بیچ به سمت جاده ام سقیم 

خروجی شماره 5 : به سمت دبی مارینا ، مدیا سیتی ، اینترنت سیتی و نالج ولیج ( دهکده دانش) ، منطقه امارات هیل ( اسپرینگ ، میدوز ، جمیرا آیلند ) و JLT 

شیخ زاید کیست؟

بزرگراه شیخ زاید را می توان مهمترین بزرگراه دبی و در حقیقت امارات متحده عربی است؛ بنابراین نام گذاری آن اهمیت زیادی برای مردم دبی داشت. خلیفه بن زاید بن سلطان آل نهیان در 7 سپتامبر سال 1948 میلادی به دنیا آمد او خلیفه امارات و حاکم ابوظبی و رئیس شورای نفت و فرمانده کل قوا و نیروهای مسلح این کشور است. بن زاید یکی از مهمترین چهره های جهان عرب به شمار می آید که در سال 2014 میلادی دچار سکته مغزی گشت و مدت ها از او خبری نبود اما گویا در حال حاضر وضعیت حال وی خوب است.
گفته می شود که دارایی های شیخ زاید به صورت حدودی 875 میلیارد دلار می باشد که البته شامل دارایی هایی که اداره آن زیر نظر اوست نیز می شود. شیخ زاید یکی از تاثیرگذارترین حکام دبی است و از نظر زمانی طولانی ترین رئیس دولت در جهان می باشد. خانواده آل نهیان ثروتی 150 میلیارد دلاری دارند که به احتمال زیاد این مبلغ تا حالا کمی بیشتر نیز شده است. در آخر ناگفته نماند که به خاطر نقش پررنگ شیخ زاید در ساخت و ساز دبی به او لقب "حکیم عرب" را داده اند.

نکات جالب درباره بزرگراه شیخ زاید دبی

  • بزرگراه شیخ زاید 8 باند دارد.
  • گران قیمت ترین اتومبیل ها در سراسر امارات از این بزرگراه عبور می کنند.
  • بزرگراه شیخ زاید از مدرن ترین خیابان های دنیا به شمار می رود.
  • بزرگراه شیخ زاید راحت ترین راه برای اتصال دبی به ابوظبی است.
  • ساخت بزرگراه شیخ زاید 9 سال طول کشید و چند سال بعد به طول آن افزوده شد.
  • خط متروی قرمز رنگ دبی در امتداد اتوبان شیخ زاید چند ایستگاه دارد.
  • تاکسی و اتوبوس و مترو به وفور در مسیر شیخ زاید یافت می شوند و توریست ها می توانند به راحتی از آنها استفاده نمایند.
  • تمیزی هوا و تمیزی محیط از مهمترین عواملی هستند که توریست ها را به سوی بزرگراه شیخ زاید می کشانند.

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: