حمل و نقل عمومی در استانبول

شرح

در زمانی که شما در فرودگاه استانبول هستید و قصد رفتن به هتل مورد نظر دارید و اینکه هتل برای شما ماشین مهیا نکرده است باید چکار کنید؟

شما با ما همراه باشید تا به راحتی یک مسافرت خوبی داشته باشید,اگر که با تور به استانبول رفته اید کمتر دچار این ناهماهنگی ها می شود.حال که شما در فرودگاه بین‌المللی آتاتورک هستید و قصد رفتن با وسایل نقلیه دارید باید بدانید که:فرودگاه آتاتورک استانبول چند نوع سیستم حمل و نقل دارد که شما می توانید با ان دسترسی به تمام نقاط استانبول از جمله مناطق توریستی و پربازدید مثل محله‌ی سلطان‌احمد یا خیابان بی‌اوغلو بین محلات تکسیم و جهانگیر داشته باشید.

اولین کار که باید انجام بدهید,همراه داشتن مقداری لیر جدید ترکیه به‌صورت نقد می باشد که به شما در طول مسیر رفت و آمد کمک می کند.به یاد داشته باشید که اگر که قبل از سفر نتوانسته اید پول خود را تبدیل به لیر ترکیه کنید ,می توانید از صرافی‌های فرودگاه آتاتورک مقداری لیر بگیرید.نکته مهم برای رفت آمد با وسایل نقیه عمومی در استانبول این است که هیچ‌کدام از سیستم‌های حمل‌ونقلی کارت اعتباری، پول خارجی یا لیر قدیمی را قبول نمی‌کنند.پس برای این که دچار مشکل نشوید شما باید حتما مقداری اسکناس ۵، ۱۰، ۲۰ و حداکثر ۵۰ لیری به همراه داشته باشید.

نکته دیگر قبل از حرکت که باید برای شما راهنمایی کنیم این می باشد که آدرس هتل یا شماره تلفنی که هتل در استانبول رزرو کرده اید داشته باشید.زیرا استانبول بسیار بزرگ می باشد و تعداد هتل های بسیار می باشد که راننده های تاکسی همه آنها را بلد نیستند .

از نظر ما بهترین وسلیه نقلیه که بخواهید از فرودگاه آتاتورک تا مقصد بروید ,تاکسی فرودگاه می باشد.اما اگر بصورت گروهی هستید یعنی چهار نفر می باشید هزینه‌ی آن تقریبا با اتوبوس‌های ویژه‌ی فرودگاه برابر خواهد بود. فقط کافی است از فرودگاه خارج شوید و بدون توجه به چرب‌زبانی مسافربرهای شخصی، یکی از تاکسی‌های رسمی فرودگاه را که با نظم در جلوی آن صف کشیده‌اند، بگیرید. تاکسی‌های فرودگاه با دریافت ۴۰ لیر در مدت نیم ساعت (بدون محاسبه ترافیک احتمالی) شما را به محله‌ی سلطان‌احمد می‌رسانند.اما هزینه تا میدان تکسیم استانبول ۵۰ لیر هزینه دارد.

شما می توانید از سرویس اتوبوس‌های سریع‌السیر هاواتاش هم بجای تاکسی استفاده کنید.این سرویس ها زیر نظر شهرداری استانبول می باشد که این سرویس ها در ردیف دوم روبروی فرودگاه آتاتورک پارک کرده اند.ساعت کاری این اتوبوس های فرودگاه از ۴ صبح تا ۱ شب است که با فاصله‌های نیم‌ساعته حرکت می‌کنند و آخرین ایستگاه آن‌ها روبروی هتل پوینت (Point) نرسیده به میدان تکسیم است.

هزینه اتوبوس های فرودگاه به ازای هر نفر ۱۴ لیر (به همراه کرایه بار) است.یکی از مشکلات این اتوبوس یا بدشانی شما این می باشد که این اتوبوس ها به محله سلطان‌احمد نمی‌روند و اگر هتل شما در این منطقه قرار دارد، باید ادامه مسیر را با وسیله‌ی دیگری طی کنید.اما اگر هتل مورد نظر شما در محله سلطان احمد می باشد ,می توانید پس از پیاده شدن از اتوبوس ها در ایستگاه آکسارای (Aksaray) و ادامه‌ی مسیر به‌وسیله‌ی تاکسی‌های شهری استانبول بروید.

سومین روش برای شما ,استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی است که البته کیفیت آن‌ها به‌اندازه‌ی موارد قبلی نیست. این گزینه باوجود اینکه ارزان‌تر از بقیه است ولی استفاده از آن مشکلاتی به همراه دارد.

اگر قصد دارید از این وسلیه استفاده کنید باید بدانید که چند دفعه از پلکان‌های نسبتا طولانی بالا و پایین بروید. علاوه بر این ساعت کاری وسایل نقلیه‌ی عمومی از ۶ صبح تا ۱۲ شب است .برای استفاده از مترو به یاد داشته باشید که مسیر زیتین‌بورنو در ایستگاه زیرزمینی فرودگاه آتاتورک است. در مرحله بعد سوار تراموای شماره ۱ باگ‌چیلار به کاباتاش شده و اگر هتل شما در محله‌ی سلطان‌احمد است، در ایستگاه مربوطه پیدا شوید. درصورتی‌که مقصد شما محله‌ی تکسیم است در ایستگاه کاباتاش (آخرین ایستگاه) پیاده شده و به‌وسیله‌ی قطار شهری شماره ۱ کاباتاش به تکسیم، به میدان تکسیم بروید.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: