جشن نور هند

شرح

   

جشن نور هند

بطور کلی سالانه جشن های زیادی در شهر های مختلف هند برگزار می شود که گردشگران بسیاری را به این کشور میکشاند.این جشن ها هم شامل جشن های بین المللی است و هم جشن های محلی و منطقه ای کشور هند است این جشن ها جزو دیدنی های هند به حساب می آیند . جشن نور هند یکی از زیباتزین این جشن هاست . هندوستان سرزمینی رنگارنگ با قومیت ها و مذاهب گوناگون است که هر کدام آداب و رسوم و جشنواره های خاص خود را دارند! بدون شک تاریخ جشن های هند، برای شما بهترین زمان سفر به هند است. فرقی ندارد که در کدام ماه از سال به هند سفر می‌ کنید، یافتن یک فستیوال در نزدیکی خودتان کار بسیار راحتی است و این زیبایی هند را نشان می ‌دهد.

مردم هند عاشق جشن گرفتن، رقصیدن، آواز خواندن و انواع دیگر از اجراها هستند و همه این‌ ها را در فستیوال‌ های سراسر این کشور پیدا خواهید کرد. در هریک از هزاران فستیوال هندوستان شور و هیجان و علاقه زیادی وجود دارد. هندوهای جهان به جشن “دیوالی” علاقه‌ای خاص دارند. دیوالی جشن نور است. تاریخچه‌ی دیوالی به هند باستان بازمی‌گردد که جشن مهم برداشت محصول به شمار می‌آمد. البته داستان‌های مختلفی درباره‌ی سرآغاز فستیوال دیوالی روایت می‌شود. برخی معتقدند دیوالی به مناسبت جشن ازدواج لاکشمی و «لرد ویشنو» برپا شده بود و برخی دیگر دیوالی را به مناسبت تولد لاکشمی جشن می‌گیرند. در این روز در اکثر خانه‌های هندو، «لرد گانشا»  خدایی با سر فیل که نماد فرخندگی و دانایی است، مورد ستایش قرار می‌گیرد.

جشن خانوادگی دیوالی

در دیگر آیین هندو، یعنی «جین» ، دیپاوالی واقعه‌ی دست یافتن بنیانگذار این آیین به سعادت ابدی در بهشت موعود را هم نشان می‌دهد. در روایت دیگری از دیوالی آن را مربوط به بازگشت «لرد راما»  از تبعیدی ۱۴ ساله و شکست پادشاه بدذات، «راوانا» ، می‌دانند. به همین دلیل مردم «آیودهیا» ، پایتخت راما، به خاطر بازگشت پادشاه در سراسر امپراطوری فانوس‌های سفالی موسوم به دیا روشن کرده و ترقه و آتش‌بازی راه می‌انداختند. تاریخ اجرای آن به زمان‌های پیش از تاریخ بازمی‌گردد.

می‌گویند خرید طلا از فروشگاه‌هایی که به انواع رنگ و نور تزیین شده‌اند، برکت می‌آورد. یکی از رایج ترین و مهم ترین مراسم جذاب در میان هندو ها جشن خانوادگی دیوالی است. به طوری که افراد خانواده تا حد ممکن در این جشن پنج روزه باید در کنار هم باشند و در بین آن ها هدایا و شیرینی تقسیم شود!  تاریخ این جشن به زمان های قبل از تاریخ باز می گردد که بر تکیه بر باور  هندو ها شگون و ثروت در این پنج روز جشن برای خانواده به ارمغان خواهد آورد. 

البته بخشی از این جشن جالب به ترقه بازی و آتش بازی اختصاص دارد ولی بسیار جالب است که امسال سال دیوالی سبز است و عملا  آتش بازی کمتر انجام شده و از این طریق با کمتر کردن تولید زباله به محیط زیست کمک شایانی می کنند.

جزئیات جشن نور هند

این جشن برای جذب گردشگران و مسافران تور هند یک نقطه عطف است و بیننده های زیادی را به خود جذب می کند از همین رو به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری هند تبدیل شده است. البته از دیگر جزئیات این جشن تزیین خانه ها با تصویر های کشیده شده بر روی کف اتاق، حیاط و درگاه است که همین تصاویر با پودرهای رنگی و توسط زنان برای خوش آمد گویی به خدایان ترسیم می‌شده ‌است.

در روز جشن در ورودی جلوی همه خانه ها تزئینات برگ های انبه و گل همیشه بهار قرار می دهند، پارچه هایی با پودرهای رنگی مختلف نقاشی می شود تا جلوی پای مهمانان انداخته شود که در آن ها نقوش سنتی با نمادهای خوش شانسی در هم آمیخته می شود. چراغ ها و شمع ها را در داخل و دور اتاق می چینند و به دلیل سوسوی این چراغ ها است که نام این جشن را دیوالی گذشته اند. در این روز مردم یا برای خانه وسیله ای می خرند و یا به زنان خانه جواهرات هدیه می دهند و خریدن چیزهای فلزی مثل نقره خوش یمن و فرخنده است.

همه مردم در این روز شیرینی و شکلات پخش می کنند و لباس های جدید و جواهرات می پوشند و چون برای برگزاری این جشن همه به خرید شیرینی، شکلات، وسایل آتش بازی و هدیه می روند این جشن تبدیل به فعالیتی تجاری شده و بازارها در این چند روز بسیار شلوغ می شود اما با همه این ها، نماد اصلی این جشن چراغ روشن کردن و نور است. سنت هدیه دادن و خرید کردن در مدت این جشن بسیار محبوب است و بسیاری از فروشندگان محصولات خود را با زرق و برق بسیار جلوی دید مردم قرار می دهند تا آن ها را جذب کنند، هدیه دادن در این جشن برای زیاد کردن احساس عشق و محبت بین یکدیگر است و مردم با هدیه دادن احترام، عشق، آرزوهای خوب و تحسین خود را به عزیزانشان نشان می دهند و از آنجاییکه دیوالی یک جشن مذهبی است هدیه دادن نشان دهنده دعای خیر به خدا برای رفاه و سعادت فرد هدیه گیرنده است.

 تابستان فرصت مناسبی برای شمایی است که به دنبال سپری کردن اوغاتی خوش در طی سفر به کشوری خوش آب و هوا هستید.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: