جزیره هندورابی جزیره ای بكر در دل خلیج فارس

شرح

 
جزیره  هندورابی  جزیره ای بكر در دل خلیج فارس
با شروع فصل پاییز و زمستان گردشگران زیادی مناطق جنوبی كشور را برای تفریح و گذراندن اوقات خوش انتخاب می كنند. مناطق جنوبی و سواحل و جزایر "خلیج فارس" آنقدر زیبا و متنوع می باشند كه می توان ماه ها در آن ها به تفریح و اقامت پرداخت. جزایری زیبا هم چون جزیره"قشم"، "كیش"،"لاوان" و "هندورابی" و دیگر جزایر و سواحل زیبای جنوب كشور. برخی از این جزایر به دلیل امكانات بیشتر و البته وسعت آن ها در سال های اخیر مورد استقبال همگان قرار گرفته اند. جزایری هم چون "كیش" و "قشم" كه خود از بزرگ ترین مراكز گردشگری و آزاد جنوب كشور می باشند. در این مقاله شما را با یكی دیگر از جزایر "خلیج همیشه فارس" كه بر خلاف دیگر جزایر، جزیره ای بكر و آرام، كه خود از جذابیت های آن می باشد، آشنا می كنیم.
 
جزیره هندورابی
جزیره زیبای "هندورابی" در "خلیج فارس" كه از مناطق آرام و مهیج برای گردشگران و طبیعت گردان می باشد.  ولی هستند كسانی كه برای رهایی از های و هوی شهری، خود را به جزیره ای بكر در دل "خلیج فارس" می رسانند و ساعاتی را در سكوت طبیعت به سر می برند. در این مقاله شما را با جزیره "هندورابی" و جاذبه های آن بیشتر آشنا خواهیم كرد.
جزیره ""هندورابی" در دل "خلیج فارس" یكی از جزایر و مناطق استان "هرمزگان" در شهرستان "بندر لنگه" می باشد. جزیره ای كه از توابع بخش "كیش" می باشد. اگر از جزیره "كیش" حدود 30 كیلومتر به سمت غرب جزیره با قایق حركت كنیم، به سواحل جزیره "هندورابی" می رسیم. جزیره ای كوچك با مساحتی حدود 23 كیلومتر مربع كه بین جزایر"كیش" و " لاوان" قرار گرفته است. بیشتر علاقمندان به سفر و گردشگران با جزیره زیبای "كیش" آشنا هستند. جزیره ای كه به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی و اسراتژیك خود سال هاست مهد گردشگران و مسافران داخلی و خارجی شده است. جزیره ای كه بهترین هتل های ایران را در خود جای داده است. از طرفی نیز مهد بازار های زیبا و لوكس در جنوبی ترین نقاط كشور می باشد. یكی از مناطق گردشگری و زیبای جزیره "كیش" كه كاملا متفاوت از این جزیره می باشد، جزیره "هندورابی" است. جزیره ای كه همیشه در برنامه گردشگران و مسافران به جزیره "كیش" می باشد.

جزیره هندورابی
برای سفر به جزیره "هندورابی" علاوه بر جزیره "كیش" می توان از بندر "چیرویه" با طی كردن مسیری 9 كیلومتری به آن سفر كرد. از ویژگی های جزیره "هندورابی" هموار بودن آن و نبود ارتفاعات و كوهستان در آن است. بلند ترین نقطه این جزیره حدود 45 متر می باشد. وجود خانه های قدیمی و گچی چشم گردشگران را به خود جذب می كند. جزیره ای تقریبا خالی از سكنه كه جمعیت آن به كمتر از 200 نفر می رسد. این ویژگی از جذابیت های این جزیره به شمار می آید. سكوت حاكم بر این جزیره گردشگران را به آرامشی عمیق فرو می برد.
در سفر به جزیره "كیش" اغلب گردشگران سفری را به جزیره "هندورابی" و استفاده از زیبایی های طبیعی آن خواهند داشت. اتوبوس های دریایی موجود، مسافران را از جزیره"كیش" به راحتی به جزیره "هندورابی" جابجا می كنند. سفری هیجان انگیز به جزیره ای كم جمعیت و طبیعی و دست نخورده. در ادامه مقاله جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی جزیره "هندورابی" را برای شما معرفی می كنیم.

روستاهای هندورابی
روستاهای كهن
در این جزیره روستایی به نام "هندرابی" كه معدود جمعیت این جزیره را در خود جای داده است به چشم می خورد. روستایی با خانه های سنتی و اغلب از جنس سنگ و گچ و البته تعدادی خانه بازسازی شده مدرن امروزی. روستایی آرام كه در دل خود مدرسه ابتدایی و فروشگاه كوچكی را جای داده است. مردمان این روستا اغلب به زبان عربی صحبت می كنند. در كنار این روستا بازمانده های دو روستای دیگر به نام های "الدورات" و "الصراۀ" به چشم می خورد. روستا هایی كه بقایای آن ها نشان از تمدن های دور در این دیار بوده است. در سال های دور ارتشیان "پرتغالی" این جزیره را پایگاهی برای نبرد های خود و سكونتگاهی برای زندگیشان كرده كه آثار خرابه های روستای پرتغالی ها همچنان به چشم می خورد.

سواحل هندورابی
سواحل دست نخورده
در جزیره "هندورابی" می توان سواحل طبیعی و دست نخورده متنوعی را تجربه كرد. سواحل شنی كه می توان ساعت ها بر روی آن پرسه زد و به بازی های ساحلی پرداخت. در سوی دیگر جزیره سواحلی صخره ای كه به صورت طبیعی بر اثر برخورد امواج یه وجود آمده اند و چشم هر گردشگری را به خود جذب می كند. صخره هایی كه به صورت غار هایی محیطی بكر و رویایی را برای گذراندن و صحبت كردن گردشگران و همچنین صحنه هایی منحصر به فرد را برای عكاسان ایجاد كرده است.

قبرستان هندورابی
قبرستان جزیره
در كنار خرابه های قریه های "دورات" و "صراۀ" قبرستانی قدیمی خود نمایی می كند. قبرستانی متفاوت از دیگر قبرستان هایی رایج در دیگر نقاط كشور. در این قبرستان و آرامگاه گذشتگان كه قبرستان "پرتغالی" ها نیز به حساب می آمده، پس لز دفن اجساد با تكه سنگی جنسیت جسد دفن شده را مشخص كرده اند. اگر بر سر قبر یك سنگ گذاشته شده باشد نشان از مرد بودن و اگر دو سنگ گذاشته باشند نشان از زن بودن جسد مدفون شده می باشد.

مسجد جزیره
مسجدی زیبا و كوچك با تك مناره ای زیبا در این جزیره خود نمایی می كند. این مسجد تنها مسجد این جزیره می باشد. به دلیل شرایط آب و هوایی این جزیره با تلفیقی از خاك و سیمان مسجد، بافت كاملا سنتی خود را حفظ كرد است. لازم به ذكر است به دلیل سكونت اهل سنت در این روستا مسجد به صورت تك مناره ای ساخته شده است كه از گذشته تا كنون رسم بوده است.

آب انبار هندورابی
آب انبار جزیره
آب انباری زیبا و قدیمی در روستا به چشم می خورد. آب انباری كه تنها محل تجمع و جمع آوری آب شیرین در این روستا می باشد. در مواقعی از سال كه چاه های این جزیره با كمبود آب شیرین دست و پنجه نرم می كنند مردم بومی از آب این آب انبار استفاده می كنند.

كلوپ دریایی
از بارز ترین جاذبه های تفریحی جزیره "هندورابی" می توان به كلوپ تفریحات دریایی آن اشاره كرد. سواحل كم عمق و زلال این جزیره محیطی برای ورزش ها و تفریحات دریایی و مهیج فراهم كرده است. "غواصی" از بهترین و مهیج ترین تفریحات در این جزیره می باشد. قرار گرفتن در دنیای زیر آب در كنار موجودات دریایی و گشت و گذار در زیر دریا و ثبت لحظات از به یاد ماندنی ترین تفریحات می باشد. تفریحات دیگری از قبیل جت اسكی، موتور سواری در سواحل، سافاری، و دیگر تفریحات از به یاد ماندنی ترین لحظات این سفر می باشد.

لاک پشت جزیره هندورابی
تجمع لاك پشت ها
اگر به موجودات دریایی به ویژه لاك پشت علاقمند هستید، بهترین فصل برای دیدن تجمعی از لاك پشت ها كه برای تخم گذاری به سواحل جزیره "هندورابی" می آیند از اواسط اسفند ماه تا اواخر خرداد ماه می باشد. تجمعی عظیم از لاك پشت های كوچك و بزرگ كه این جزیره زیبا را برای تخم گذاری انتخاب می كنند و همه ساله به این جزیره می آیند.

ماهیان دریایی
ماهیان دریایی
به دلیل شرایط اقلیمی خاص و آب هوای این منطقه، همچنین سواحل كم عمق آن می توان انواع گونه های ماهی ها را در زیر آب های این جزیره به هنگام غواصی به تماشا نشست. انواع ماهیان دم زرد، پیكاسو، ملوان، یونیك، جراح ماهی و انواع مرجان را می توان در كنار هم دید.

رستوران و كافی شاپ ساحلی
در نزدیكی كلوپ ورزشی رستورانی زیبا در كنار ساحل آرام و دوست داشتنی این جزیره آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران و ماجراجویانی كه سكوت این جزیره را برای گذراندن لحظات خود انتخاب كرده اند قرار دارد. رستوران و كافه ای ساده و آرام كه ارزش امتحان كردن غذایی دریایی را دارد.

جزیره هندورابی
پیشنهاد سفر
برای سفر به این جزیره همان طور كه اشاره شد از بندر "چیرویه" و جزیره "كیش" می توان به راحتی با استفاده از قایق های تند رو و یا اتوبوس دریایی سفر كرد. ولی برای راحتی سفر اغلب از جزیره "كیش" تورهای مسافربری و روزانه برنامه ای كامل و زنده و پر شور برای مسافران به این جزیره دارند.
در صورت تصمیم به سفر به جزیره "هندورابی" تمام وسایل مورد نیاز از آب مصرفی گرفته تا دیگر وسایل شخصی خود را فراهم كرده، زیرا در جزیره یك فروشگاه، آن هم با تنوع پایین وسایل اولیه بیشتر وجود ندارد.
لازم به ذكر است تصویری كه از جزیره "هندورابی" در ذهن شما نقش بسته است با دیگر جزایری كه تا كنون دیده اید كاملا متفاوت می باشد. این جزیره محلی برای خرید و بازار گردی نیست، فقط طبیعت و سكوت به چشم می خورد در كنار تفریحات آبی و ساحلی.
 
 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: