جاهای دیدنی وان ترکیه

شرح

وان ترکیه شهری در شرق این کشور و پر از شگفتی‌های منحصر‌به‌فرد است. یکی از آن‌ها نژادی خاص از گربه است که در اطراف دریاچه زندگی می‌کنند. این گربه‌ها چشم‌هایی با رنگ‌های متفاوت آبی و کهربایی دارند و شنا در دریاچه وان یکی از تفریحات آن‌هاست. علاوه‌بر این گربه‌های عجیب و غریب، جاهای دیدنی وان ترکیه شگفت انگیز و بسیار زیبا است. دریاچه وان دارای تاریخی غنی است که به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد.

در طول تاریخ تمدن‌ها و پادشاهی‌های مختلفی مانند اورارتینی‌ها، ارمنی‌ها، رومی‌ها، سلجوقیان و عثمانی‌ها در این سرزمین زیسته‌اند. هرکدام از این حکومت‌ها بقایای شکوهمندی از خود به یادگار گذاشته‌اند که امروزه گردشگران را شیفته خود می‌کنند. طبیعت این منطقه نیز به‌خاطر وجود بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه بسیار زیبا و چشم‌نواز است.

دژ وان ، بزرگ‌ترین قلعه سنگی منطقه

بر روی تپه‌ی مشرف به خرابه‌های شهر سه هزار ساله اورارتو، قلعه‌ای بسیار بزرگ و سنگی به نام دژ وان وجود دارد. این دژ بین قرون ۹ تا ۷ پیش از میلاد و با استفاده از سنگ بازالت برای فنداسیون و آجرهای گلی برای بنای اصلی ساخته شده، و بزرگ‌ترین قلعه سنگی منطقه است. در اطراف این دژ، برج ساردور وجود دارد که کتیبه‌های مربوط به دوره‌های آغازین پادشاهی باستانی اورارتو در آن وجود دارد. این کتیبه‌ها به سه زبان پارسی کهن، بابلی و ایلامی توسط خشایارشاه کبیر در قرن پنجم پیش از میلاد نوشته شده‌اند. در طول این چند هزار سال این کتیبه‌ها از نابودی در امان مانده‌اند و تمام حروف و اجزایشان کاملا سالم است، که همین موضوع آن را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی وان ترکیه تبدیل کرده است.

جزیره آختامار ، جزیره عشق

افسانه‌ها می‌گویند نام این جزیره از عشق متولد شده است. طبق همین افسانه‌ها مردی وجود داشته که عاشق دختری از این جزیره می‌شود. او هر شب از دریاچه وان عبور می‌کرده تا با دختر ملاقات کند، اما یکی از این شب‌ها هوا طوفانی می‌شود و پیش از غرق شدن نام دختر یعنی تامار را فریاد می‌زند که اسم جزیره از آن گرفته می‌شود. جاذبه اصلی این جزیره کلیسای ارمنی صلیب مقدس است که قدمتش به سال ۹۱۵ باز می‌گردد. معماری این کلیسا واقعا منحصربه‌فرد است اما زیبایی اصلی این بنا به‌خاطر آثار هنری روی دیوارهای خارجی‌اش است که صحنه‌هایی از کتاب مقدس را به تصویر کشیده است. منظره‌ای که از این جزیره می‌توان دید آن را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی وان ترکیه تبدیل کرده است.

کلیسای صلیب مقدس ، شکوه آختامار

این کلیسای زیبا به شکلی شکوهمند بر بالای کوهی در جزیره آختامار در دریاچه وان قرار دارد. زمان ساخت کلیسا بین سال‌های ۹۱۵ تا ۹۲۱ تخمین می‌زنند و کلیسای صلیب مقدس مهم‌ترین جاذبه دیدنی این جزیره است. این کلیسا نه‌تنها اهمیت دین برای جزیره را نشان می‌دهد بلکه بیانگر هنر و فرهنگ عمیق آن نیز هست. این کلیسا در سال ۲۰۰۵ مورد بازسازی قرار گرفته است. هنوز پس از گذشت این سال‌ها زیبایی سنگ‌های توفای سرخ که از معادن جزایر همسایه با قایق آورده شده‌اند و در ساخت کلیسا به‌کار رفته‌اند، چشم‌ها را خیره می‌کند. نقاشی‌های کلیسا نیز تا حد زیادی سالم مانده‌اند. نمای خارجی کلیسا با حکاکی‌ صحنه‌هایی از کتاب مقدس پوشیده شده است.

قلعه هوساپ ، یادگاری قرون وسطی

قلعه هوساپ زیبا به قرون وسطی تعلق دارد و بر روی برجستگی سنگی و در ساحل رودخانه هوساپ ساخته شده است. افسانه‌های محلی می‌گویند که معمار قلعه مردی کرد بنام محمودی سلیمان بوده، که پس از احداث این دژ دستانش را قطع کرده‌اند تا دیگر نتواند قلعه‌ای بسازد که هوساپ قادر به تسخیرش نباشد. قلعه هوساپ در سال ۱۶۴۳ ساخته شده و به  قلعه‌های خارجی و داخلی تقسیم می‌شود. ۴۰ برج از قلعه خارجی محافظت می‌کند که مسجد و چندین اقامتگاه دارد. قلعه داخلی به‌دلایل استراتژیکی بر روی نوک بلندی سنگی ساخته شده و سه حیاط دیوار کشی شده دارد که هرکدام به دو بخش تقسیم می‌شوند. بخش پایینی جاییست که نگهبانان، دروازه‌ها و استحکامات قرار دارند، بخش بالایی محل اتاق نگهبانی است. دیوارهای طولانی و برج‌های زیبای قلعه آن را به یکی از جذاب‌ترین دیدنی های وان ترکیه تبدیل کرده‌اند.

موزه وان ، از جاهای دیدنی وان ترکیه

این موزه در شهر وان قرار دارد و آثار به‌جای مانده از دوره‌های تاریخی پیش از میلاد مسیح، اورارتیان و عثمانی‌ها که در این ناحیه از ترکیه کشف شده‌اند را نگهداری می‌کند. یکی از قسمت‌های جذاب موزه بخش نسل‌کشی است که درباره‌ی قتل‌عام‌ خونین رخ داده در منطقه وان اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهد. در حیاط داخلی موزه، کتیبه‌ها و حکاکی‌های سنگی شهر حکاری قرار دارند. در حیاط مجموعه سنگ قبرهای اورارتیانی با کتیبه‌هایشان به نمایش در آمده است. در قسمت پایینی موزه گلدان‌های سرخ، طلا و جواهرات اورارتیانی و آثار برنزی نگهداری می‌شوند و قسمت بالایی موزه هم به ظروف سفالی، سکه‌های تاریخی و نسخه‌های خطی اختصاص یافته است.

کاووس تپه ، تسخیرناپذیر و زیبا

امپراتوری باستانی اورارتو بخاطر داشتن قلعه‌های تسخیر‌ناپذیرش شهرت داشته است که یکی از آن‌ها کاووس تپه است. این قلعه محل حکومت سردوری دوم بوده است. کاووس تپه مانند سایر درژهای اوراتوری با سنگ برش داده شده، ساخته شده است. مجموعه قلعه با ساختمان‌های متعدد به دژ بالایی و دژ پایینی تقسیم شده است. دژ بالایی دارای معبدی است که برای خدای هالدی بنا شده است. از سوی دیگر دژ پایینی محل کارگاه‌ها و انبارهای گندم و شراب قلعه در دوران باستان بوده است. معبدی دیگر هم در کاووس تپه وجود دارد که برای خدای ایرموشینی بنا گردیده است.

آبشار مرادیه ، یکی از دیدنی‌های وان

این آبشار فوق‌العاده زیبا در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری از مرکز شهر وان و درست در نزدیکی جاده قرار دارد. در مقابل آبشار پلی معلق برای گردشگران احداث شده تا بتوانند بهتر آن را مشاهده کنند. نام این آبشار از اسم پادشاه عثمانی سلطان مراد ششم گرفته شده که در زمان لشکرکشی به بغداد در کنارش چادر زده بوده است. در کنار آبشار یک چایخانه و محل فروش سوغاتی نیز قرار دارد. محیط آبشار برای پیکنیک و خوردن فنجانی چای عالی است. آبشار مرادیه یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه است که نباید بازدید از آن را هرگز از دست داد.

مسجد بزرگ وان ، یادگاری دوران سلجوقی

قدمت بقایای مسجد وان که شامل مناره و دیوار‌های اصلی آن می‌شود به دوره سلجوقی می‌رسند. در سمت غربی مسجد می‌توان بخشی از یک دیوار مربوط به دوره عثمانی را نیز مشاهده کرد که در مجاورت مسجد سالم باقی مانده است. مسجد بزرگ وان پس از زلزله سال ۱۸۴۴ و فروریختن سقفش متروک شد، و در جریان جنگ جهانی اول نیز منهدم و آتش گرفت تا سرانجام به وضع امروزی در آمد. فونداسیون این مسجد سنگی و بنای آن آجری است. دسترسی به این بنای تاریخی در شهر ساده است و بازدید از آن شما را با تاریخ و فرهنگ این ناحیه بیشتر آشنا می‌کند.

توشپا ، یک شهر تاریخی

شهر تاریخی توشپا درست در کنار قلعه وان قرار دارد. توشپا در قرن نهم پیش از میلاد پایتخت اورارتو بوده است. شهر باستانی توشپا در حقیقت شهر قدیمی وان بوده که بقایایش در غرب شهر وان و شرق دریاچه قرار دارد. بقایای بدست آمده در این ناحیه باستانی نشان می‌دهند که قدمت سکونت انسان در منطقه وان به پنج هزار سال پیش از میلاد باز می‌گردد. شما می‌توانید در سفری یک روزه قلعه وان و توشپا را با هم بازدید کنید.

اسکله وان ، جایی برای قدم زدن

اسکله وان جایی زیبا برای قدم زدن است که فضایی آرام دارد و نسیمی خنک در آن می‌وزد. در اطراف اسکله یک شهربازی، تعدادی رستوران و اغذیه فروشی خیابانی هم وجود دارد. این اسکله یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه است که می‌توانید مناظر حیرت انگیزی از دریاچه وان را از آن مشاهده کنید.

پارک آبی وان ، از تفریحات این شهر

پارک آبی از جاهای دیدنی شهر وان و تفریحات آن است که به‌ویژه اگر با فرزندان‌تان سفر می‌کنید، حتما سر به آن بزنید و بگذارید آب و آفتاب کمی به ذهن‌تان آرامش ببخشند.

موقعیت اقامتگاه

کشور: ترکیه
شهر: وان