جاذبه‌های گردشگری وان

شرح

وان یکی از زیباترین شهرهای ترکیه است که آنگونه که باید شناخته نشده، اما در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است. با توجه به این امر در این پست به معرفی جاهای دیدنی وان ترکیه که در سفر به این شهر می‌توان از آن‌ها بازدید کرد پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 

دریاچه وان ترکیه

دریاچه وان بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه بوده و معروف‌ترین جاذبه گردشگری وان ترکیه به حساب می‌آید. گردشگران معمولا در سفر به این شهر رفتن به دریاچه وان را از دست نمی‌دهند. این دریاچه در قسمت غربی شهر و تقریبا در ۱۲ کیلومتری آن قرار دارد و بازدید از آن حتما توصیه می‌شود.

جاهای دیدنی وان ترکیه

موزه وان ترکیه

موزه وان که در شهر زیبا و دوست‌داشتنی وان ترکیه قرار دارد، میزبان اقلام متنوعی است که متعلق به دوره‌های متفاوت و مهمی در تاریخ ترکیه هستند. از جمله این آثار می‌توان به آثاری متلق به دوره‌های قبل از تاریخ، دوره عثمانی و دوره اورارتو اشاره کرد. بخش جالب و شاید ترسناک این موزه، قسمت مربوط به نسل‌کشی است که در آن در رابطه با قتل عام این منطقه در سال‌های دور اطلاعاتی را بدست خواهید آورد. موزه وان یکی از مکان‌های دیدنی شهر وان است که پیشنهاد می‌شود علاقمندان به تاریخ و آثار تاریخی در سفر به وان به هیج وجه آن را از دست ندهند.

جاهای دیدنی وان ترکیه

قلعه وان ترکیه

مشرف به خرابه‌های ۳۰۰۰ ساله شهر یک قلعه سنگی بزرگ قرار گرفته است که از آن با عنوان «قلعه وان» و یا «ارگ وان» (Van Kalesi) گفته می‌شود. قلعه وان بر فراز کوه‌های ساحل شرقی دریاچه وان ترکیه قرار داشته و امروزه به شکل مخروبه‌ای با ستونهای عظیم و دیوارهای سر به فلک کشیده درآمده است. این قلعه که قدمت آن به قرن نهم قبل از میلاد بازمی‌گردد، یکی از بزرگترین سازه‌های سنگی منطقه است که با سنگ و آجرهای گلی ساخته شده است. سنگ نبشته خشایارشا نیز در نزدیکی این قلعه قرار گرفته است. این کتیبه به سه زبان پارسی باستان، ایلامی و بابلی نوشته شده و تنها کتیبه هخامنشی است که در خارج از مرزهای کنونی ایران قرار دارد.

جاهای دیدنی وان ترکیه

جزیره آختامار

طبق افسانه‌هایی که وجود دارد، گفته می‌شود که نام این جزیره از عشق متولد شده است. مردی در این جزیره عاشق یکی از دخترهای جزیره می‌شود و هر شب برای دیدن او از دریاچه وان عبور می‌کرد؛ تا اینکه یک شب هنگام عبور از دریاچه قایقش گرفتار طوفان می‌شود. و او در حالی که با موج‌ها در حال مبارزه بوده نام معشوق خود یعنی »تامار» را به صورت «آخ تامار – Ach Tamar» به معنی «اوه تامار»صدا می‌کرده است و به همین دلیل به این جزیره این نام را نهاده‌اند.

برجسته‌ترین مکان این جزیره کلیسای ارمنی صلیب مقدس است که در بین سال‌های ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی ساخته شده است و یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی وان ترکیه نیز به حساب می‌آید.

جاهای دیدنی وان ترکیه

کلیسای صلیب مقدس آختامار

همان طور که اشاره شد، کلیسای صلیب مقدس یا کلیسای آختامار یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه است که در جزیره آختامار این منطقه واقع شده است و قدمت آن به سال ۹۱۵ میلادی می‌رسد. معماری این کلیسا قابل توجه است، اما آثاری که بر روی دیواره‌های خارجی این کلیسا قرار دارند، بیشتر جلب توجه می‌کنند؛ آثاری که از نشان‌دهنده صحنه‌هایی از کتاب مقدس برداشته شده‌اند. این کلیسا علاوه بر نشان دادن اهمیت دین در جزیره، اهمیت و عمق فرهنگ و هنر را نیز نشان می‌دهد.

جاهای دیدنی وان ترکیه

قلعه هشاپ

قلعه هشاپ (Hoşap kalesi) که در ساحل رودخانه هشاپ واقع شده است، یکی از قلعه‌های پر زرق و برق قرون وسطی و یکی دیگر از جاهای دیدنی وان ترکیه است. طبق افسانه‌های محلی مقامات هشاپ دست‌های معمار کردی این قلعه، یعنی Mahmudi Suleyman را قطع کردند تا نتواند قلعه دیگری شبیه به قلعه هشاپ را درست کند که توانایی رقابت با این اثر را داشته باشد. این قلعه که در سال ۱۶۴۳ ساخته شده است، به قلعه‌های خارجی و داخلی تقسیم می‌شود.

جاهای دیدنی وان ترکیه

Çavuştepe

پادشاهی باستانی اورارتو به خاطر قلعه‌های بزرگ خود شناخته شده و معروف است و یکی از این قلعه‌ها «چاوش‌تپه – Çavuştepe» است که در شهر وان ساخته شده و یکی از جاذبه‌های گردشگری آن به حساب می‌آید. این قلعه که دقیقا به شکل سایر قلعه‌های سبک اورارتو طراحی شده، با تکه‌های سنگی ساخته شده و به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیمی می‌شود. در قلعه بالایی معبدی وجود دارد که به افتخار خدای هالدی ساخته شده و در طبقه پایین نیز مکان‌هایی برای ذخیره‌سازی نوشیدنی‌ها و غذاها و غلات وجود دارد.

جاهای دیدنی وان ترکیه

در این پست از زرین نما بلاگ به معرفی جاهای دیدنی وان ترکیه که در سفر به این شهر بایستی از آن‌ها بازدید کرد پرداختیم. امیدواریم از آن لذت برده باشید. نظر شما در مورد این شهر و مکان‌های دیدنی‌اش چیست؟

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: