برج های تاریخی استانبول

شرح

برج های استانبول به تعداد انگشت شماری هستند که به دلایل تاریخی خاص ساخته شده اند و بعد از گذشت سال ها حالا مردم از آن ها دیدن می کنند. در این مقاله به معرفی چند برج مشهور استانبول پرداخته ایم. به طور کلی برج ها یکی از محل ها و جاذبه های گردشگری دنیا می باشند

برج بیازیت:

برج بیازیت به نام برج سیراسکیر نیز شناخته می شود که نام وزارت جنگ عثمانی بوده است بلندی برج ۸۵ متر می باشد این برج که در اصل برج دیده بانی برای آتش است در حیاط پردیس دانشگاه استانبول واقع شده است وزارت جنگ عثمانی در زمان حکومت امپراتوری عثمانی در میدان بیازیت قرار داشته است این بنا بر فراز کوه و با الگوگیری از سبک معماری رومی ساخته شده بود این برج در فاصله سال های ۱۸۰۸ تا۱۸۳۹ میلادی به دستور سلطان محمود دوم ساخته شد.

Beyazit Tower Istanbul

طراحی این بنا برعهده سنکریم بالیان بوده است او برج را با استفاده از سنگ در سال ۱۸۲۸ میلادی بنا کرد.این برج سنگی در محل همان برج بیازیت چوبی برپا گردید برج قدیمی توسط برادر وی کریکور بالیان ساخته شده بود که در اثر آتش سوزی کاملا از بین رفته بود امروزه سیستم نوری خاصی در این برج تعبیه شده که وضعیت آب و هوا را با استفاده از رنگ های مختلف نشان می دهد.

برج گالاتا:

برج گالاتا استانبول که به نام گالاتا کوله سی  هم معروف است از برجهای قدیمی جهان در ناحیه گالاتای استانبول قرار گرفته است و از سمبلهای استانبول محسوب می شود.  این برج در سال ۵۲۸ در قرون وسطی بنا شده است . از بالای این برج تاریخی چشم انداز شبه جزیره یاریم آدا ، بسیار دیدنی است . برج توسط جنوئز در سال ۱۳۴۸  دوباره با سنگ باز سازی شده است و به آن نام برج عیسی مسیح را هم داده اند .

istanbul_16

در سالهای بعد برج با هدف زندان  و بعدا  با هدف برج دیدبانی مورد استفاده می گردید. در سال ۱۴۶۱ جنوئزها با اجازه امپراطور دوم برجی دیگر در جوار برج اول شاخته شد و به نام امپراطور مراد دوم نامیده شد و بعدا توسط منجم تقی الدین با هدف رصد خانه مورد استفاده قرار می گرفت ولی در سال ۱۵۷۹ رصد خانه بسته شد.
در سال ۲۰۰۹ طولانی ترین شعر در رابطه با برج گالاتا بوسیله شاعر آیدین مئربچ گفته شد، برج گالاتا دارای ۹ طبقه و تقریبا هفتاد متر ارتفاع دارد، قطر خارجی ۱۶/۴۵ متر،  قطر دیوار ۳/۷۵ و  وزن برج ۱۰ هزار تن می باشد.

کیزکولسی (برج دختر):

برج دختر استانبول بر بالای صخره اي صاف و بزرگ که در وسط تنگه بسفر ساخته شده است. برج دختر ساخته شده توسط دست بشر می باشد و زمانی طولانی است که بوسیله انسانها  فراموش شده است. مرغهای دریایی را فراموش نکنیم که با سرو صدای خود در بالای برج دختر، زیبایی این برج را بیشتر میکنند. بیشتر مردم استانبول این عمارت را دوست دارند و داستانهای عاشقانه بسیاری در باره این برج نقل می کنند. نام دیگر برج دختر کیز کولسی می باشد که نویسنده بزرگ ترک در نوشته هایش از برج به عنوان گل نیلوفری که پژمره نمی شود گفته است.

Istanbul-Maidens-Tower
این برج زیبا از جاذبه های معروف استانبول می باشد . داستان معروفی می باشد که پسری جوان به نام لاندروس برای دیدن معشوقه خود هر شب تا برج شنا می کرده است .در یکی از شبها هوای طوفانی باعث شده بود فانوس دختر خاموش شود و لاندروس جوان راه را گم کرد و غرق شد،  این افسانه ورد زبان سیاحان غربی  در قرن هفده بوده است و باعث شده این بنا نام برج لاندرا را بگیرد. داستان دختر پادشاه می باشد: دختری با موهای بلند و ابروهایی کمانی و چشمان آبی زیبایی داشت و پدرش پادشاه، دخترش را از همه پنهان می کرد. روزی از روزها پادشاه از یک پیشگو شنید ماری دختر زیبایش را نیش میزند. پادشاه دستور داد  برجی میان تنگه بسازند و از دخترش مراقبت کند ولی روزی از روزها از سبد انگوری که برای دختر، فرستاده شده بود ماری بیرون آمد و دختر زیبا را نیش زد. برج دختر استانبول که سمبل بسیار ارزشمندی شده است بسیاری از نویسندگان و نقاشان خارجی و داخلی و شاعران از این برج الهام می گیرند.

کانال آب بز دغان:

از این کانال در دوران بیزانس و در دوران عثمانیها برای تامین آب کاخها استفاده می گردیده است. امروزه از میان قسمتهائی از طاقهای به ردیف قرار گرفته این کانال بزرگراه اصلی می گذرد. این بزرگراه در قسمت قدیمی شهر قرار گرفته است. که در سال ۳۶۸ بعد از میلاد ساخته شد.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: