برج ساعت ازمیر مهم ترین نماد شهر

شرح

برج ساعت یکی از مهم ترین نمادهای شهر ازمیر است. این برج در نزدیک ساحل است و جاذبه های تاریخی دیگری مثل اسکله کناک و پارک کنت هم در همان نزدیکی هستند. اغلب گردشگران برج ساعت ازمیر را به خاطر معماری جالبی که دارد می شناسند.

برج ساعت ازمیر دقیقاً کجاست؟

برای رسیدن به برج ساعت ازمیر باید به خیابان آتاتورک بروید. در جنوب آن خیابان، به میدان کوناک می رسید. مسیر را به سمت ضلع جنوبی میدان ادامه دهید و تا انتها بروید. از همان ابتدای خیابان می توانید برج ساعت را ببینید که مثل قلب شهر، محکم ایستاده است.

در نزدیکی برج ساعت چندین جای دیدنی دیگری هم پیدا می شود که همگی از جاذبه های گردشگری شهر ازمیر هستند. برخی از آن ها مثل مسجد کوناک یالی، بازار بزرگ شهر و ساختمان فرمانداری جزو بناهای تاریخی و فوق العاده جالب ترکیه به حساب می آیند. وقتی به دیدن برج ازمیر رفتید بد نیست سری هم به آن ها بزنید و چند ساعتی را با فرهنگ و تاریخ ترکیه بگذرانید.

تاریخچه برج ساعت ازمیر

بیش از صد سال از تاریخ ساخته شدن برج ساعت می گذرد. این برج به دستور فرماندار شهر ازمیر در سال ۱۸۹۵ میلادی ساخته شد. در آن زمان ازمیر زیاد جای مورد توجهی نبود و ساختمان های مهم زیادی نداشت. به طور کلی شهر هنوز به اندازه کافی گسترش نیافته بود. بنابراین فرماندار می خواست تا مجسمه ای را در این شهر بسازد تا به نوعی نماد تبدیل شود. برای این که ازمیر بهتر در ذهن گردشگران بماند و همیشه نشانی برای یادآوری آن داشته باشند، تصمیم برآن شد تا برج ساعت را بسازند.

این بنا توسط مهندس های آلمانی در طی پنج سال ساخته شد. با این حال معماری و تزئینات برج کاملاً برگرفته از معماری سنتی عثمانی است.
نکته جالب درباره برج ازمیر مربوط به زمانی می شود که ساعت از کار افتاد. در واقع در سال ۱۹۷۴ در ازمیر ترکیه زلزله نسبتاً شدیدی اتفاق افتاد. به خاطر این زلزله و تکان هایی که بنای برج خورده بود، یکی از عقربه های ساعت دچار مشکل شد. یعنی تا چندین ماه برج ساعت ازمیر روی زمان وقوع زلزله ایستاده بود و عقربه هایش حرکت نمی کردند. با این حال بعد از مدتی آن را تعمیر کردند و دوباره به کارش ادامه دارد.

چرا باید از برج ساعت بازدید کنیم؟

در کنار این برج چهار فواره قرار دارند که جلوه خاصی به برج بخشیده اند. شب ها که چراغ های برج روشن می شوند تمام میدان زندگی جدیدی می گیرد.
معماری این برج در نوع خودش تازه و ترکیبی از سنت و مدرنیته است. یعنی معماران آلمانی پس از چندین سال تحقیق توانستند به ایده خوبی برای ساختمان برج برسند. آن ها طرح برج ساعت ازمیر را بیش تر بر اساس معماری قدیم ترکیه الهام گرفتند. اما برخی از جزئیات آن را از مناره های موجود در کشورهای آفریقایی برداشتند و به طرح اولیه اضافه کردند.

وقتی نور چراغ ها روی بنای برج ساعت ازمیر را روشن می کنند می توانید خیلی خوب جزئیات آجرها و مصالح ساختمان را ببینید.
برج ساعت ازمیر جای خوبی برای داشتن یک پیاده روی آرام در بعد از ظهری خلوت است. از آنجایی که در اطراف این برج ساختمان های دولتی قرار دارند، بعد از ظهرهای آرامی را در آنجا خواهید داشت. به همین دلیل توصیه می کنیم وقتی به ازمیر رفتید به طور حتم یک شب را به بازدید از برج ساعت اختصاص دهید و از این جاذبه مهم شهر دیدن کنید.

چطور به برج ساعت ازمیر برویم؟

این نکته را در نظر داشته باشید که از ایران پرواز مستقیمی برای ازمیر وجود ندارد و برای سفر باید خودتان را ابتدا با پرواز مستقیم، به پایتخت ترکیه یعنی استانبول برسانید و سپس از آن جا به ازمیر بروید؛ که برای رفتن به ازمیر از استانبول، راه های گوناگونی وجود دارد.
برای رفتن به برج ساعت ازمیر چند راه دارید. یکی این که با تاکسی به آنجا بروید. اما توجه داشته باشید که هزینه تاکسی ممکن است کمی بالا باشد. بنابراین بهتر است برای کم کردن خرج و مخارج سفر بهتر است از وسایل نقلیه عمومی مثل مترو و اتوبوس استفاده کنید.

خوشبختانه برج ساعت در یکی از مهم ترین خیابان های شهر ازمیر ترکیه قرار دارد. بنابراین با مترو و اتوبوس دسترسی خیلی خوبی دارید و می توانید در زمان کوتاهی از هرجای شهر به آنجا برسید. هزینه بلیط مترو در ترکیه زیاد گران نیست و برای رفت و آمدهای داخل شهری واقعاً مناسب است.

  • سفر به ازمیر با قطار: در این شهر دو ایستگاه قطار به نام های باسمانه (Basmane) و آلسانجاک (Alsancak) وجود دارد که ایستگاه اول وظیفه ی رسیدگی به سرویس های محلی و مترو را دارد و ایستگاه دوم مختص به سفرهای بین شهری است. اگر شما از سه شهر آنکارا، دنیزلی و اسپارتا راهی ازمیر هستید، می توانید به طور مستقیم تا ازمیر بروید، اما اگر از استانبول به ازمیر می روید، باید در میانه ی راه از کشتی های باندیرما استفاده کنید.
  • سفر به ازمیر با کشتی: شما می توانید با کشتی هایی که در ترمینال کشتی آلسانجاک که در دو کیلومتری شمال مرکز شهر واقع شده است و کشتی ها در آن توقف کرده اند، به ازمیر بروید.
  • سفر به ازمیر با هواپیما: در 16 کیلومتری جنوب ازمیر، فرودگاه عدنان مِندِرِس (Adnan Menderes) واقع شده است که هر روزه از استانبول و آنکارا پرواز دارد.
  • سفر به ازمیر با اتوبوس: اتوبوس هایی که از سمت استانبول به ازمیر حرکت می کنند، 9 ساعت در مسیر هستند. ایستگاه اتوبوس ازمیر، در شمال شرق این شهر واقع شده است که پذیرای اتوبوس های استانبول است.

چه وقتی از برج ساعت ازمیر دیدن کنیم؟

برج ساعت در میدان شهر قرار دارد و مثل موزه ها نیست که ساعت خاصی برای بازدید داشته باشد. بنابراین هروقت که دلتان بخواهد می توانید به آنجا بروید و به تماشای این بنای فوق العاده جذاب بنشینید.
همچنین در اطراف برج رستوران ها و کافه های خیلی خوبی پیدا می کنید که بد نیست بعد از دیدن برج به یکی از آن ها بروید و غذای خوبی سفارش دهید. چون خیلی حیف است به ازمیر بروید و غذاهای سنتی شهر را امتحان نکنید.

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: