باغ وحش وکیل آباد

شرح

باغ وحش وکیل آباد تنها باغ‌ وحشی است که در حال حاضر در مشهد فعال است. این باغ وحش 260000 متر مربعی درست در شمال غربی شهر مشهد و در مجاورت پارک جنگلی وکیل آباد واقع شده است.

پیشینه ساخت باغ وحش به شکل امروزی در ایران، به دوره ناصر الدین شاه قاجار یعنی حدود 150 سال پیش باز می گردد. در همین دوران بود که اولین باغ وحش ایران در منطقه دوشان تپه تهران (میدان کلاهدوز فعلی) ساخته شد. پس از بسته شدن این پارک در دوران مضفر الدین شاه، تا مدت ها باغ وحشی در ایران دایر نبود.

باغ وحش مشهد از جمله اولین باغ وحش های ایران بود که پس از باغ وحش دوشان تپه و در سال 1338 هجری شمسی ساخته شد. محل استقرار این پارک در سال های ابتدایی تاسیس، محله خواجه ربیع این شهر بود. اما بعدها به دلیل گسترش محدوده شهری، به پارک جنگلی وکیل آباد منتقل شد. متاسفانه باغ وحش وکیل آباد مشهد به دلایل مختلفی چند بار در آستانه بسته شدن قرار گرفت و در حال حاضر نیز شرایط خوبی ندارد. با این وجود به دلیل این که تنها باغ وحش شهر است و مشهد نیز سالانه پذیرای گردشگران زیادی است، هر روز حدود 5000 نفر از آن بازدید می کنند.

همان طور که در بالا نیز ذکر کردیم، باغ وحش مشهد یکی از قدیمی ترین باغ وحش های ایران است. اما متاسفانه در حال حاضر با مشکلاتی از قبیل فضاهای غیر استاندارد برای نگهداری از حیوانات، محیط های کوچک برای انبوه سازی گونه های مختلف جانوری، تغذیه نامناسب، مصرف داروهای تاریخ گذشته و غیر استاندارد برای حیوانات و عدم رعایت بهداشت در محیط باغ، رو به رو است.

انواع مختلفی از آبزیان، خزندگان، پرندگان، علف خواران و حیوانات گوشتخواری مانند شیر، ببر، خرس، گراز وحشی، شامپانزه‌ها، ببر، مار و ده ها گونه جانوری دیگر در این پارک زندگی می کنند.

باغ وحش مشهد با دارا بودن مساحتی غریب به 40 هزار متر مربع بزرگ ترین باغ وحش موجود در ایران به شمار می آید که در سال 1339 افتتاح شده است. این مجموعه تفریحی در قسمت جنوب غربی شهر مشهد قرار دارد و سالانه گردشگران بسیاری از آن بازدید می کنند. باید بدانید که باغ وحش وکیل آباد تنها باغ وحش استان خراسان رضوی به شمار می آید و زیستگاه حیوانات بسیاری نظیر ببر، گراز، شیر، خرس، خوک، گوزن و آهو می باشد. در این مجموعه به طور کلی 125 گونه مختلف از جانداران که شامل 61 گونه پستاندار و 49 گونه پرنده می باشند، نگهداری می شود و بازدید از آن ها می تواند تجربه جالبی باشد.
 

موزه تاکسیدرمی

در موزه تاکسیدرمی باغ وحش وکیل آباد مشهد می تواندی از انواع حیوانات منقرض شده و کمیبا دنیا به صورت خشک شده دیدن کنید، در این موزه آموزش های خوبی برای خردسالان و نوجوانان ارائه می شود تا علاوه برا اشنایی با اهمیت این جانداران در کره زمین، کمی اطلاعات علمی به کودکان منتقل شود و در بزرگسالی رفتار خوبی با حیوانات داشته باشند.

ببر بنگال، ببر اندونزی، تیزشاخ سفید، قوچ و میش آئوراد، تمساح، لاما، پلنگ آفریقایی و سیاه گوش از جمله حیوانات نادر و کمیابی هستند که در این مجموعه از آن ها نگهداری می شود. یکی از مهمترین اقدامات مسئولان پارک، تلاش برای حفظ گونه های جانوری در حال انقراض است. به همین منظور هم مطالعات مختلفی در مورد نحوه تکثیر گونه های نادر و یا در حال انقراض جانوری در این پارک انجام شده است.

امکانات رفاهی

برای رفاه حال گردشگران در این محل امکانات رفاهی خوبی نظیر پارکینگ خودروهای سواری، راهنمای گردشگری، کاتالوگ، فروشگاه، استودیو عکاسی و سرویس بهداشتی تعبیه شده تا در صورت لزوم از آنها استفاده نمایید، همچنین در جوار این محل پارک جنگلی وکیل با کلی امکانات تفریحی و طبیعی قرار دارد.

هزینه بازدید از باغ وحش وکیل آباد

برای بازدید از باغ وحش وکیل آباد باید بلیط ورودی تهیه کنید، خوب است بدانید که قیمت بلیط باغ وحش وکیل آباد مشهد برای هر ایرانی در حال حاضر 10 هزار تومان و برای گردشگران خارجی رایگان می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر قصد بازدید از قسمت خزندگان این باغ وحش را دارید باید مبلغ 2 هزار تومان نیز جداگانه پرداخت نمایید.
 

ساعت کاری باغ وحش وکیل آباد

لازم به ذکر است که ساعت کاری این باغ وحش همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 16:00 بعد از ظهر می باشد. بد نیست بدانید که مناسب ترین زمان برای رفتن به باغ وحش وکیل آباد و بازدید از حیوانات آن در اوایل صبح می باشد، چرا که در ساعات اولیه صبح هوا خنک تر است و حیوانات نیز سرحال هستند و این می تواند برای شما بازدید کنندگان جذاب تر باشد.

آدرس باغ وحش وکیل آباد مشهد

آدرس : انتهای بلوار وکیل آباد-جنب بوستان وکیل آباد.
 

باغ وحش مشهد با مترو و ماشین

برای رسیدن به باغ وحش مشهد با مترو کافیست سوار بر خط یک متروی شهری شوید و در آخرین ایستگاه ( ایستگاه کوهستان پارک شادی ) پیاده شوید، در آن دست اتوبان بوستان وکیل آباد و باغ وحش قرار دارد، همچنین با خودروی سواری شخصی از بلوار ملک آباد به میدان پارک رفته تا از آنجا وارد بلوار وکیل اباد شوید، این بلوار را تا انتها ادامه دهید تا به یک میدان مدور قطار شهری برسید، این میدان را دور بزنید تا در شلع غربی وارد ورودی پارک جنگلی وکیل شده، باغ وحش در اواسط همین مسیر دیده می شود.

 

 

موقعیت اقامتگاه

کشور: ایران
شهر: مشهد