اطلاعاتی درباره مترو دبی

شرح

مترو دبی مانند دیگر سازه های عظیم دبی بی نهایت لوکس و مدرن می باشد که به خواست شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس جمهور و نخست وزیر امارات و حاکم دبی با هدف اینکه توریست های بیشتری را به شهردبی جذب کند راه اندازی شد. در سپتامبر سال 2009 این مترو افتتاح گردید. حاکم دبی همچنین دستور خود را برای تبدیل ایستگاه های مترو دبی به موزه های هنری که تحت نظارت اداره فرهنگ و هنر دبی بودند را اعلام کرد. طراحی داخلی ایستگاه های مترو دبی آنچنان باشکوه است که خود یک جاذبه گردشگری در تور دبی به حساب می آید. شکل سقف یکی از ایستگاه های مترو دبی از میراث غواصی مروارید امارات الهام گرفته شده است. ظاهر قطارهای مترو بسیار شیک و کاملا تمیز می باشد. نکته مهم درباره ی مترو دبی این است که این قطار طویل در قسمت کابین هدایتگرخود هیچ شخصی را ندارد و قطار به طور خودکارعمل می کند.

با وجود تعدد بخش‌های سیستم حمل و نقل عمومی شهر دبی، اغلب افراد ساکن در این شهر استفاده از مترو را به بقیه موارد همچون اتوبوس یا مونوریل ترجیح می‌دهند. متروی شهر دبی از ساعت 6:30 کار خود را آغاز کرده و تا ساعت 23:30 سرویس‌دهی می‌کند. به همین دلیل فارغ از زمانی که  خود مشغول گشت و گذار در شهر هستید، همواره خواهید توانست خیلی سریع و راحت به هتل های دبی، محل اقامت خود، دسترسی داشته باشید.

با وجود مساحت زیاد شهر دبی، سیستم قطار زیر زمینی آن تنها متشکل از دو خط است، اما در مجموع تعداد زیادی ایستگاه دارد. خط قرمز و سبز متروی شهر دبی را تشکیل می‌دهند. خط قرمز به طول 52 کیلومتر، از 29 ایستگاه ایجاد شده است. با استفاده از این خط، منطقه‌ راشدیه در شرق شهر دبی به منطقه‌  جبل‌علی درغرب آن متصل می‌شود. جالب است بدانید بیشتر مسیر خط قرمز به صورت روگذر طراحی شده و از زیر زمین حرکت نمی‌کند.

نکاتی مهم درباره مترو دبی

همانند کارت‌های اعتباری که برای متروی شهر تهران یا دیگر شهرهای کشورمان وجود دارد، در سیستم حمل و نقل زیر زمینی شهر دبی نیز هر نفر تنها مجاز به استفاده از یک کارت مترو است. به عبارتی با استفاده از یک کارت، دو نفر نمی‌توانند وارد مترو شوند و هر یک باید کارت جداگانه‌ای در اختیار داشته باشد.

کارت‌های اعتباری متعددی وجود دارند. برای توریست‌ها، استفاده از کارت نقره‌ای پیشنهاد می‌شود. قیمت خود کارت 5 درهم بوده و می‌توان بسته به نیاز آن را شارژ کرد. مجددا همانند متروی شهر تهران، بسته به مسافتی که مسافر از زمان ورود تا خروج داخل مترو می‌پیماید، هزینه متفاوتی از کارت اعتباری وی کسر خواهد شد، به همین دلیل هزینه ثابتی برای استفاده از مترو دبی وجود ندارد.

اگر کارت خود را بیشتر از میزان مورد نیاز شارژ کرده باشید، نیازی به نگرانی نیست. در ایستگاه مقصد، با ارائه کارت نقره‌ای، علاوه بر دریافت 5 درهم مربوط به آن، بقیه مبلغ شارژ داخل کارت نیز عودت داده خواهد شد. در صورت طولانی شدن مدت زمان سفرتان، بهتر است در ایستگاه مقصد کارت را تحویل نداده و آن را تا آخرین روز اقامتتان در شهر دبی نگه دارید.

در صورتی که تنها برای یک روز، قصد استفاده از متروی دبی را دارید، استفاده از کارت قرمز یک روزه گزینه بهتری است. قیمت این کارت 16 درهم است، اما با خرید آن قادر خواهید بود برای یک روز، به صورت نامحدود از مترو دبی استفاده کنید.

هرگز این کارها را انجام ندهید

بد نیست بدانید جویدن آدامس، خوردن و آشامیدن در سیستم متروی مهمترین شهر امارات ممنوع است. اگر این قوانین را رعایت نکنید، محکوم به پرداخت 100 درهم جریمه خواهید شد. قرار دادن پا روی صندلی و کشیدن ترمز اضطراری بدون دلیل موجه، محکوم به پرداخت 500 درهم و 1000 درهم جریمه است. به همین دلیل باید در مترو دبی خیلی محتاط عمل کنید تا تلاشتان برای صرفه‌جویی در زمان و مخصوصا هزینه به وسیله استفاده از مترو این شهر، به جریمه‌ای سنگین منتهی نشود.

حتی در زمان خلوت و خالی بودن صندلی‌های قطار‌ها، همچنان حق خوابیدن روی آن‌ها را ندارید. در صورت مشاهده باید 500 درهم به عنوان جریمه پرداخت کنید.

علاوه بر ورود آقایان به متروی دبی، اعمال دیگری نیز در آن ممنوع تلقی می‌شوند. به عنوان نمونه باید به استفاده از کارت‌های شخصی افراد دیگر و نشستن در مکان‌های ویژه همچون قسمت مخصوص افراد با ویلچر اشاره کرد.

فراموش نکنید خوردن و آشامیدن اکیدا ممنوع بوده و با فرد متخلف برخورد خواهد شد. خوابیدن روی صندلی‌ها، یکی دیگر از ممنوعه‌ها به شمار رفته و به پرداخت جریمه‌ای 200 درهمی ختم خواهد شد. همچنین اگر فردی حین تلاش برای عبور از گیت بدون کارت دستگیر شود، باید برای جریمه مبلغ مشابهی پرداخت کند.

امکانات مترو دبی

اینترنت رایگان مترو دبی

خوشبختانه دسترسی به اینترنت در سیستم حمل و نقل زیرزمینی شهر دبی برای مسافران فراهم شده است. به این منظور می‌توان به شبکه وای فای متصل و از دنیای اینترنت استفاده کرد. نام شبکه اینترنت بی‌سیم متروی دبی Wifi UAE است. بعد از یافتن، به منظور اتصال باید شماره موبایل خود را وارد کنید. در نتیجه استفاده از آن منوط به در اختیار داشتن یک شماره تلفن همراه معتبر است.

پیش از اتصال یک فرم ثبت نام در اختیارتان قرار می‌گیرد. باید آن را پر و سپس ارسال کنید. بعد از ارسال قادر به استفاده از وای فای مترو شهر دبی خواهید بود. برخلاف تصور سرعت اتصال بالا است و بعید نیست شما را به منظور استفاده بیشتر و بیشتر از اینترنت رایگان به چرخ‌زنی داخل مترو تشویق کند!

واگن مخصوص بانوان

همانند متروی شهر تهران، در قطارهای زیرزمینی شهر دبی نیز دو بخش مخصوص بانوان در نظر گرفته شده و ورود آقایان به آن‌ها ممنوع است. این تنها یکی از دو کار اکیدا ممنوع در مترو شهر دبی محسوب می‌شود!

قیمت بلیط

کارت‌های اعتباری مورد استفاده برای تردد در قطار زیرزمینی شهر دبی با نام نول کارت شناخته می‌شود. منظور از نول در زبان عربی کرایه است. نول کارت قرمز تقریبا متداول‌ترین نوع به شمار می‌رود. اگر قرار است کمتر از ده مرتبه از مترو دبی استفاده کنید، خرید آن به صرفه خواهد بود. مدت زمان استفاده از آن 90 روز است. به عبارتی می‌توانید طی سه ماه، ده مرتبه وارد مترو شهر شوید. گفتنی است با استفاده از آن فقط قادر به ورود به مترو یا اتوبوس‌های شهری بوده و نمی‌توانید برای هر دو از نول کارت قرمز استفاده کنید. قیمت آن 2 درهم است.

نول کارت نقره‌ای نوع دیگری است. می‌توان آن را تا سقف 5 هزار درهم شارژ کرد! مزیت آن، امکان استفاده از کارت در دیگر قسمت‌های سیستم حمل و نقل عمومی شهر دبی همچون اتوبوس‌های شهری است. برای خرید آن باید 25 درهم پرداخت کنید. از این مبلغ، 14 درهم به عنوان اعتبار اولیه و 11 درهم مربوط به هزینه صدور کار است. برای استفاده از آن محدودیت زمانی ندارید.

بلیط های مترو دبی 

بلیط های مترو دبی مانند بلیط های مترو تهران هم اعتباری و هم کاغذی است. گردشگرانی که در دبی میخواهند علاوه بر مترو با وسایل نقلیه عمومی دیگر شهر را زیر پا بگذارند بهتر است از کارت های اعتباری مترو نول دبی خریداری کنند. نکته جالب توجه دیگر این است که هزینه مترو دبی بر اساس تعداد ایستگاه ها محاسبه می شود. روی کارت های مترو دبی نام نول نوشته شده است که در زبان عربی مفهوم کرایه را در بر می گیرد. بسته به نوع نیاز وهمچنین شرایط خاص بلیط های مترو دبی به 4 مدل دسته بندی می شود:
کارت های آبی مترو دبی که مخصوص دانش آموزان و دانشجویان و سالمندان است.
کارت های قرمز مترو دبی که مانند بلیط کاغذی تک سفره با قابلیت 10 دفعه شارژ می باشد.
کارت های نقره ای مترو دبی همان کارت اعتباری است که میتوانید از طریق باجه فروش بلیط خریداری و شارژ نمایید.
کارت های طلایی مترو دبی کارت اعتباری قابل شارژی است، که برای قسمت VIP   قطار در نظر گرفته شده است. در این قسمت مسافران می توانند از نمای جلوی قطاربه مناظر اطراف بنگرند وهمچنین از وای فای رایگان استفاده کنند.
کابین های اول و آخر هر قطار مخصوص مسافران با بلیط کلاس طلایی است و دو کابین بعدی از هر طرف فقط مخصوص بانوان و کودکان می باشد و سایر کابین ها برای دارندگان سایر کارتها می باشد.

ساعات کاری مترو دبی

ساعات کاری مترو دبی شنبه تا پنجشنبه  : از ساعت 6 صبح تا 23 
ساعات کاری مترو دبی جمعه: ااز ساعت 2 بعد از ظهر تا نیمه شب
ساعات کاری مترو دبی در ماه رمضان - شنبه تا پنجشنبه : از 6 صبح تا نیمه شب
ساعات کاری مترو دبی در ماه رمضان - جمعه : دوشنبه تا نیمه شب

 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: