استانبول کارت

شرح

اگر قصد سفر به استانبول را دارید و تور استانبول را برای تفریح و گردش انتخاب کرده اید ، یکی از خدماتی که می توانید از آن استفاده نمائید ، استانبول کارت است. پیشرفت روزافزون دنیای امروزی و ایجاد فضاهای رقابتی در زمینه‌های مختلف از جمله دنیای گردشگری ،باعث شده است که شهرهای توریستی جهان با ارائه‌ی خدمات متنوع، در تلاش برای جذب گردشگران اقصی نقاط جهان باشند. یکی از خدمات نسبتا نوظهور کارت‌های گردشگری هستند. کارت گردشگری شامل مجموعه ای از خدمات و سرویس های متنوع در هر شهر در قالب یک بسته می شود. این خدمات می‌توانند از مجوز بازدید موزه تا اینترنت رایگان باشند. گردشگران با خریدن این کارت می توانند تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنند. از آنجا که شهر استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه است و سالانه گردشگران زیادی به استانبول سفر می کنند بنابراین می بایست کارتی مخصوص گردشگران داشته باشد که به این کارت گردشگری ، استانبول کارت می گویند.

سعی کنید قبل از سفر به استانبول آمار کلی از این شهر بدست بیارین و برای سفرتان برنامه ریزی داشته باشید چون اینطوری می توانید از تمام لحظات سفرتان لذت ببرید و مدیریت زمان داشته باشید. یکی از مواردی که باید در سفر به استانبول با آن آشنایی داشته باشید سیستم حمل و نقل ترکیه است زیرا دارای تنوع زیاد و قیمت های متفاوت هستند. برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بهتر است استانبول کارت داشته باشید.استانبول کارت هم یه چیزی مثل کارتهای اعتباری مترو خودمان است .با دادن یک هزینه اولیه برای خرید کارت و شارژ آن می توانید از آن استفاده کنید.

امکانات استانبول کارت

کارت های گردشگری در استانبول انواع مختلفی دارند که باتوجه به هدف از سفر و نوع برنامه ریزی خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. به طور کلی کارت‌های گردشگری استانبول می‌توانند امکانات زیر را در بر داشته باشند:

سرویس رایگان از فرودگاه به محل اقامت

بازدید رایگان از جاذبه‌های معین

بازدید رایگان از موزه‌های معین

تجربه‌ی رایگان تفریحات معین

حمل و نقل رایگان یا تخفیف داده شده در سطح شهر

اینترنت رایگان در سطح شهر

راهنمای شبانه‌روزی به صورت آنلاین

مزایا استانبول کارت

با استفاده از امکانات استانبول کارت می توانید در زمان و هزینه ی سفر خود صرفه جویی کنید.بنابراین استفاده از استانبول کارت دارای مزایای زیر است:

صرفه‌جویی در هزینه‌ها به نسبت تعداد مکان‌های دیدنی

صرفه‌جویی در زمان به واسطه‌ی دور زدن صف‌های طولانی خرید بلیت

بازدید از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی شهر در آسایش بیشتر

امکان انتخاب از انواع کارت‌های گردشگری

دسترسی به سرویس‌های مختلف اینترنتی به واسطه‌ی برخورداری دائمی از اینترنت

تردد راحت و ارزان به دلیل بهره‌مندی از بلیت‌های حمل و نقل

نحوه ی خرید استانبول کارت

خرید کارت گردشگری استانبول فعلا تنها به صورت اینترنتی امکان پذیر است. این کارت در پایه‌ترین حالت به صورت سه بسته‌ی مجزا به فروش می‌رسد:

کارت گردشگری ۱ روزه برای هر بزرگسال: ۱۲۵ یورو

کارت گردشگری ۳ روزه برای هر بزرگسال: ۱۵۰ یورو

کارت گردشگری ۷ روزه برای هر بزرگسال: ۱۷۵ یورو

بعد از این که این کارت ها را خریدید یک ایمیل به خریدار می فرستند که در آن لینک و کد فعالسازی کارت قرار داده شده است. ضمنا با خرید این کارت ها در تمامی طول سفر یک راهنمای آنلاین همراه خواهید داشت.

برای تهیه استانبول کارت به نکات زیر دقت نمائید :

این کارت به صورت دیجیتالی است و با دریافت و فعالسازی کد صدور می‌شود.

برای استفاده‌ی راحت‌تر و حداکثری از این کارت پیش از سفر اقدام به تهیه‌ی آن کنید.

امکان لغو کارت پس از خرید آن با در نظر گرفتن شرایط خاص وجود دارد.

امکان خرید بسته‌ای جداگانه موسوم به «کارت موزه‌ها» (Museum Pass) تنها برای بازدید از موزه‌ها وجود دارد.

برای آخرین مورد جالب است بدانید تنها هزینه‌ی ورودیه‌های جاذبه‌های مذکور به صورت مستقل و جداگانه بیش از ۲۰۰ یورو است؛ در حالی که با خرید این کارت هزینه‌ها در همان بسته لحاظ شده‌اند.

نکات مهم

یک استانبول کارت را می توانید برای تعداد نامحدود افراد استفاده کنید و نیازی نیست که برای هر یک از افراد بصورت جداگانه یک کارت تهیه کنید. دفعه ی اولی که از استانبول کارت استفاده می کنید مبلغی را از کارت شما کم می نماید مثلا ۲ لیر اما تا دو ساعت بعد از آن هر بار دوباره از همان کارت استفاده کنید مبالغ کمتری را نسبت به دفعه ی اول کسر می کند و اینطوری باز هم به نفع شماست.

همانطور که گفتیم برای عبور و مرور در شهر استانبول و استفاده از امکانات تفریحی آن همه مدل وسیله از مترو و تراموا و تاکسی گرفته تا دلموش و اتوبوس های دریایی و قایق های تندرو و اتوبوس و .. وجود دارد. برای استفاده از تاکسی ، دلموش ، مینی بوس و قایق های خصوصی باید پول نقد پرداخت کنید اما برای استفاده از سایر وسایل می توانید از دو روش استفاده کنید : ۱- ژتون ۲- استانبول کارت. قیمت هر ژتون سه لیراست که در تمام ایستگاههای مترو و تراموا و … دستگاه فروش ژتون قرار دارد که راهنماش هم روش نصب شده و کار با آن خیلی آسان است . به ازای هر نفر برای هر بار سوار شدن به هر وسیله نقلیه به یک ژتون نیاز دارید. اگر بیشتر از سه روز در استانبول میمانید و نفراتتان زیاد است، حتما یک استانبول کارت تهیه کنید چون در صورت استفاده از استانبول کارت به جای ژتون ، بسته به مسیر و وسیله مورد استفاده ، میتوانیدحدود ۳۰ الی ۵۰ درصد تو هزینه های رفت و آمدتون صرفه جویی کنید .

نحوه ی شارژکردن استانبول کارت

دستگاه های شارژ کارت در تمامی ایستگاه های مترو ، تراموا و یا در نزدیکی آن ها قرار دارد و کارکردن با آن ها بسیار ساده است. برای شارژ کارت می توان از سکه یک لیری تا اسکناس های ۵ ، ۱۰ و ۲۰ لیری استفاده کرد. در برخی از مکان ها شکل دستگاه ها با هم متفاوت است ولی عملکرد همگی آن ها یکسان است و زبان همگی آن ها ترکی که می شود به انگلیسی زبان را تغییر داد. این دستگاه ها با دستگاه های ATM متفاوت هستند.

مراحل شارژ کارت :
۱-کارت را در جای مخصوص آن بر روی دستگاه قرار می دهیم و روی مانیتور می توان موجودی شارژ کارت را دید.

۲- دستگاه به ما چند ثانیه فرصت می دهد که اسکناس را وارد دستگاه کنیم ، کارت را برداشته و سکه یا اسکناس را به دستگاه وارد می کنیم.

۳- دوباره کارت را در جای مخصوص آن قرار می دهیم حالا کارت شارژ می شود و دستگاه رسید می دهد و مانتیتور مبلغ اضافه شدن به شارژ را به ما نشان می دهد.

شیوه ی استفاده از استانبول کارت

 برای استفاده از استانبول کارت کافی است کارت را در مقابل دستگاه های مخصوص در ایتگاه های مترو و اتوبوس قرار دهید و وقتی صدای بوق دستگاه را شنیدید مبلغی از کارتتان کسر می شود و راه برای شما باز می کردد. البته بر روی مانیتور همزمان می توان مبلغ کسر شده و باقیمانده ی شارژ را دید. اگر می خواهید با مترو استانبول رفت و آمد کنید آشنایی با خطوط مترو به شما کمک می کند به شما توصیه می کنیم که اطلاعات کامل مترو استانبول را مطالعه کنید.
 

موقعیت اقامتگاه

کشور:
شهر: