10 مرکز خرید بزرگ دنیا

بازدیدها: 61

۱. نیو ساوت مال چین | New South China Mall (۶/۴۶ میلیون فوت مربع)

مرکز خرید نیو ساوت مال چین که در دونگوآن چین قرار دارد، برحسب مساحت کل قابل اجاره بزرگترین مرکز خرید دنیا است. این مرکز خرید دارای هفت بخش است که به شکل شهر های بین المللی طراحی شده اند مثل replica of the Arc de Triomph و کانالی با قایق های ونیزی. در مرکز خرید نیو ساوت مال چین ترن های هوایی هم در محوطه سرپوشیده و هم در محوطه رو باز وجود دارند. از زمان بازگشایی مرکز خرید نیو ساوت مال چین در سال ۲۰۰۵، مشکل بزرگ آن کمبود شدید مستاجر می باشد. بخش اعظم مغازه های آن خالی مانده اند (بیش از ۹۹ درصد مغازه ها خالی هستند). تنها نقطه ای که مغازه های آن مشغول بکار هستند، نزدیک در ورودی است که چندین زنجیره فست فود غربی در آنجا قرار دارند. به مرکز خرید نیو ساوت مال چین لقب بزرگترین مرکز خرید ارواح دنیا را داده اند.

۲. گلدن ریسورسز مال | Golden Resources Mall (۶/۰ میلیون فوت مربع)

مرکز خرید گلدن ریسورز مال چین با اندازه ای تقریبا ۱/۵ برابر مرکز خرید آمریکا، از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ بزرگترین مرکز خرید دنیا بوده است. اگرچه در ابتدا سازندگان این مرکز خرید نرخ بازدیدکنندگان را ۵۰۰۰۰ نفر در روز تخمین زده بودند اما در سال ۲۰۰۴ تعداد بازدیدکنندگان بسیار کمتر و حدود ۲۰ نفر در ساعت بود. یکی از دلایل اصلی آن قیمت های بسیار بالای اجناس بود که بالاتر از قدرت خرید اکثر مردم معمولی چین بود. دلیل دیگر موقعیت مکانی مرکز خرید گلدن ریسورز بود که دور از دسترس مصرف کنندگان خارجی و بیرون از مرکز پکن قرار داشت.

۳. مرکر خرید سنترال وورد | CentralWorld (۴/۶۲ میلیون فوت مربع)

مرکز خرید سنترال ورد که از بزرگ ترین مراکز خرید دنیا در سال ۱۹۹۰ بازگشایی شد، در بانکوک واقع شده و بزرگترین مرکز خرید تایلند است. این مرکز خرید نسبت به مرکز خرید سیام پارگون که سطح بالاتری دارد، در سطح متوسط است. در آتش سوزی که توسط معترضین ضدحکومتی در این مرکز خرید رخ داد و دو روز طول کشید فروشگاه بزرگ زِن در آتش فرو ریخت. پس از ماه ها تعمیرات این مجموعه مجددا در سپتامبر بازگشایی شد و ۸۰ درصد از فضای آن برای کار و تجارت آماده شده بود.

۴. اس ام مال آسیا | SM Mall of Asia (۴/۲ میلیون فوت مربع)

مرکز خرید اس ام آسیا که در سال ۲۰۰۶ در مترو مانیلا فیلیپین بازگشایی شد،شامل ۴ ساختمان است که از طریق رواهروهایی به یکدیگر وصل می شوند. مرکز خرید اس ام آسیا واگن های برقی ۲۰ نفره ای دارد که خریداران را در مجموعه جابجا می کنند. یکی از اصلی ترین جاذبه های این مرکز خرید، تئاتر آیمکس است که بزرگترین صفحه نمایش های سه بعدی دنیا را دارد. در مرکز خرید اس ام آسیا که از بزرگ ترین مراکز خرید دنیا می باشد یک پیست اسکی روی یخ در اندازه پیست المپیک نیز وجود دارد که قابلیت اسکی تفریحی، مسابقاتی و هاکی روی یخ را دارد.

۵. دبی مال | Dubai Mall (۳/۷۷ میلیون فوت مربع)

یکی دیگر از بزرگ ترین مراکز خرید ،مرکز خرید دبی مال بخشی از مجموعه برج خلیفه می باشد که بلند ترین سازه ایست که بشر تا کنون ساخته است. دبی مال  در زمینی به مساحت بیش از ۱۲ میلیون فوت مربع (تقریبا بیشتر از ۵۰ زمین فوتبال)بر حسب مساحت کل، بزرگ ترین مرکز خرید دنیا می باشد اما بر حسب مساحت کل قابل اجاره تقریبا هم اندازه مرکز خرید وست ادمونتون است. مرکز خرید دبی مال دارای بیش از ۱۲۰۰ فروشگاه از جمله بزرگترین فروشگاه های آب نبات فروشی دنیا، زمین اسکیت یخی، مرکز بازی سگا (بازی بولینگ سه بعدی)، یک هتل لوکس ۵ ستاره، ۲۲سینما و نیز ۱۲۰ رستوران و کافه است. در مرکز خرید دبی بزرگترین آکواریوم دنیا نیز وجود دارد.

۶. وست ادمونتون مال | West Edmonton Mall  (۳/۷۷ میلیون فوت مربع)

مرکز خرید وست ادمونتون در ادمونتون آلبرتای کانادا واقع شده است از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۴ بزرگترین مرکز خرید بوده است و هم اکنون نیز بزرگترین مرکز خرید قاره آمریکا است. علاوه بر ۸۰۰ فروشگاه، مرکز خرید وست ادمونتون دارای بزرگترین پارک تفریحی سرپوشیده، بزرگترین پارک آبی سرپوشیده دنیا و یک قصر یخی می باشد. از سایر جاذبه های مرکز خرید وست ادمونتون می توان به یک زمین گلف ۱۸ حفره ای، سینما تئاتر و سالن بولینگ اشاره کرد.

۷. اس ام مگا مال | SM Megamall (۳/۶ میلیون فوت مربع)

مرکز خرید اس ام مگا مال که در سال ۱۹۹۱ در مترو مانیلا بازگشایی شد، یکی از بزرگترین مراکز خرید فیلیپین است. مرکز خرید اس ام مگا مال روزانه ۸۰۰ هزار بازدید کننده را به خود جلب می کند و حداکثر ظرفیت آن ۴ میلیون نفر است. مرکز خرید اس ام مال متشکل از دو ساختمان اصلی است. ساختمان A دارای سینما، بولینگ، سالن غذا و توی کینگدام می باشد. در ساختمان B فروشگاه ها قرار دارند. یک پل ارتباطی دو ساختمان اصلی این مرکز خرید را به هم وصل می کند که دارای چندین غذاخوری است. اس ام مگامال در حال حاضر در دست نوسازی و توسعه می باشد و بدون شک پس از پایان این عملیات می توان آنرا بزرگترین مرکز خرید فیلیپین دانست.

۸. مرکز خرید جواهر استانبول | Istanbul Cevahir (۳/۴۷ میلیون فوت مربع)

مرکز خرید جواهر در قسمت اروپایی استانبول ترکیه واقع شده است. این مرکز خرید تفریحی در سال ۲۰۰۵ افتتاح شد. جواهر بزرگ ترین مراکز خرید اروپا است که دارای ۳۴۳ فروشگاه، ۳۴ رستوران فست فود و ۱۴ رستوران اختصاصی می باشد. از دیگر امکانات مرکز خرید جواهر می توان به ۱۲ سینما، سن بزرگ برای برگزاری رویدادها، سالن بولینگ، یک ترن هوایی کوچک و چندین امکانات تفریحی دیگر اشاره کرد.

۹. مرکز خرید برجایا تایم سکوئر | Berjaya Times Square  (۳/۴۴ میلیون فوت مربع)

مرکز خرید برجایا تایم سکوئر در کوآلالامپور واقع شده است که متشکل از یک برج دوقلو می باشد که دارای یک مرکز خرید و دو هتل پنج ستاره است. این برج پنجمین ساختمان بلند دنیاست. مرکز خرید آن شامل بیش از ۱۰۰۰ فروشگاه، ۶۵ رستوران و فست فود و چندین جاذبه تفریحی می باشد از جمله بزرگترین پارک موضوعی سرپوشیده آسیا، کاسمو ورد و اولین تئاتر آیمکس دو بعدی و سه بعدی مالزی که در طبقه دهم قرار دارند.

۱۰. مرکز خرید سیام پاراگون | Siam Paragon (۳/۲۲ میلیون فوت مربع)

مرکز خرید سیام پاراگوم که در بانگکوک واقع شده است یکی از بزرگ ترین مراکز خرید تایلند است. مرکز خرید سیام پاراگون دارای تعداد بسیار زیادی فروشگاه کالاهای ویژه، رستوران، تئاتر سینمایی چند سالنی، آکواریوم اقیانوس جهانی سام، گالری هنری تای و سالن اپرا می باشد. در مرکز خرید سیام پاراگوم یک مجموعه بولینگ و مرکز کارااوکه نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.