کدام کشور معتبرترین پاسپورت جهان در سال ۲۰۲۰ را دارد؟/حضور کشور شرق آسیا در صدر برترین پاسپورت های دنیا

بازدیدها: 30

بر اساس آخرین رده‌بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰ که توسط موسسه مطالعاتی هنلی و سازمان بین‌المللی حمل‌ و نقل هوایی IATA  منتشر شد، پاسپورت ژاپن با امکان ورود به ۱۹۱ کشور جهان بدون نیاز به ویزا یا ویزای فرودگاهی، بالاتر از سنگاپور به‌ تنهایی در صدر فهرست قوی‌ترین پاسپورت جهان قرار گرفت. ژاپن برای دومین سال متوالی رتبه نخست را به دست ‌آورد تا مشخص شود به چه دلیل شهروندی این کشور و داشتن پاسپورت ژاپنی تا این اندازه اهمیت دارد. از سوی دیگر می‌دانید که ویزای ژاپن نیز یکی از ارزشمندترین ویزا‌هایی است که می‌تواند در پاسپورت هر فرد الصاق شود و وزن خاصی به گذرنامه خواهد داد.
 
حضور کشور شرق آسیا در صدر برترین پاسپورت های دنیا
 
کشور سنگاپور هم که طی چند سال گذشته رشد بسیار مشهودی درزمینهٔ ارزش و قدرت پاسپورت داشته است در رده دوم رده‌بندی قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است و امکان سفر به ۱۹۰ کشور دنیا را بدون نیاز به دریافت ویزا و یا ویزای الکترونیکی و فرودگاهی برای دارندگان این پاسپورت میسر می‌کند.
 
رتبه سوم و چهارم به طور مشترک برای کشورهای آسیایی و اروپایی
 
در جدیدترین رنکینگ سال ۲۰۲۰ برترین پاسپورت‌های جهان، کره‌جنوبی و آلمان با یک رتبه نزول به طور مشترک در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند و به دارندگان پاسپورت خود امکان سفر به ۱۸۹ کشور دنیا را بدون نیاز به ویزا و یا از طریق ویزای فرودگاهی/الکترونیکی می‌دهند.
 
کشورهای اروپایی حوزه شنگن ایتالیا و فنلاند با امکان ورود به ۱۸۸ کشور دنیا، به‌طور مشترک رده چهارم قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان را به خود اختصاص داده‌اند. همانطور که می‌دانید برای ورود به کشورهای اروپایی نیار به ویزای شینگن دارید. ویزایی قدرتمند که سفر به ۲۶ کشور اتحادیه اروپا را جواز می‌دهد.
 
رتبه پنجم و ششم پاسپورت‌های معتبر دنیا برای اروپایی ها
 
همچنین پاسپورت کشورهای اسپانیا، لوکزامبورگ و دانمارک با امکان ورود بدون نیاز به ویزا، ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی به ۱۸۷ کشور دنیا همگی به طور مشترک در رده پنجم دنیا در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته‌اند. در این بین، کشورهای سوئد و فرانسه با امکان ورود به ۱۸۶ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا/ ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی، جایگاه ششم دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.
 
پرتغال جایگاهی امن برای کسب اقامت
 
نکته قابل ‌تأمل در رده‌بندی اخیر برترین پاسپورت‌های جهان قرار گرفتن پاسپورت پرتغال در رده هفتم است.البته در رتبه هفتم برترین پاسپورت‌های دنیا در سال ۲۰۲۰ نام کشورهای سوئیس، هلند،اتریش و ایرلند نیز به چشم می‌خورد. شهروندان پرتغالی و یا افراد که اقامت پرتغال را در اختیاردارند می‌توانند همانند سایر کشورهای هم‌رتبه آزادانه و بدون نیاز به ویزا به ۱۸۵ کشور دنیا سفر کنند. اهمیت قرار گرفتن پرتغال در جایگاه هفتم رده‌بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم کشورهایی همچون آمریکا، انگلیس، کانادا، بلژیک و استرالیا در این رده‌بندی بعد از پرتغال قرارگرفته‌اند.
 
رتبه‌های هشتم تا دهم بهترین پاسپورت های دنیا
 
رنکینگ رتبه‌های هشتم تا دهم پاسپورت‌های برتر دنیا در سال ۲۰۲۰ به ترتیب شامل کشورهای زیر می‌شود:
 
    رتبه هشتم:ایالات متحده آمریکا (۱۸۴ کشور دنیا)
 
    رتبه هشتم: انگلستان (۱۸۴ کشور دنیا)
 
    رتبه هشتم:نروژ (۱۸۴ کشور دنیا)
 
    رتبه هشتم: یونان (۱۸۴ کشور دنیا)
 
    رتبه هشتم: بلژیک (۱۸۴ کشور دنیا)
 
    رتبه نهم: نیوزلند (۱۸۳ کشور دنیا)
 
    رتبه نهم: مالت (۱۸۳ کشور دنیا)
 
    رتبه نهم: جمهوری چک (۱۸۳ کشور دنیا)
 
    رتبه نهم: کانادا (۱۸۳ کشور دنیا)
 
    رتبه نهم: استرالیا (۱۸۳ کشور دنیا)
 
    رتبه دهم: اسلوواکی (۱۸۱ کشور دنیا)
 
    رتبه دهم: لیتوانی (۱۸۱ کشور دنیا)
 
    رتبه دهم: مجارستان (۱۸۱ کشور دنیا)
 
جهش قابل قبول اعتبار پاسپورت امارات
 
یکی دیگر از کشورهایی که طی ۳سال گذشته جهش قابل‌توجهی در فهرست برترین پاسپورت‌های جهان داشته، کشور امارات است. پاسپورت امارات در سال ۲۰۱۷ با آزادی سفر به ۱۲۱کشور جهان بدون نیاز به ویزا در رده ۳۸ام جهان قرار داشت، اما در سال ۲۰۱۹ به رده ۲۱ این فهرست رسید و در حال حاضر با امکان سفر به ۱۷۱ کشور دنیا در رنکینگ ۱۸ برترین پاسپورت‌های جهان در کنار کشور بلغارستان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.
 
سقوط آمریکا و انگلیس
 
کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس که پیش ‌از این و در سال‌های نه‌چندان دور قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان را در اختیار داشتند، به‌واسطه سیاست‌های سخت‌گیرانه ورودی و اقامتی خود بیشترین میزان سقوط در فهرست قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان را شاهد هستند و به‌طور مشترک جایگاه هشتم را در این جدول از آن خود کرده‌اند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری هستید پیشنهاد میکنیم مطالب ویزای انگلیس و تعیین وقت سفارت آمریکا را مطالعه بفرمایید.
 
کانادا در رتبه نهم معتبرترین پاسپورت های سال ۲۰۲۰
 
کشور کانادا که علاوه بر ویزای مولتیپل برنامه‌های مهاجرتی بسیاری را برای اعطای حق شهروندی و در نهایت پاسپورت کانادایی ارائه می‌دهد، در رده‌بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان به همراه استرالیا، جمهوری چک،مالت و نیوزلند در رده نهم این جدول قرار گرفته‌است. البته یکی دیگر از راه‌های میانبر و البته آبرومندانه مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور تحصیل در کانادا است.
 
گذرنامه ایران در آخرین رده‌بندی قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰ بعد از سریلانکا در رده ۹۸ و در کنار کشورهای اریتره، کنگو بنگلادش قرار گرفته است. دارندگان پاسپورت ایرانی می‌توانند بدون ویزا/ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی به ۴۱ کشور جهان سفر کنند (البته از بین این ۴۱ کشور تعدادی از آنها نیاز به ویزای فرودگاهی خواهند داشت) و این در حالی است که اعتبار پاسپورت ایران در این فهرست در سال ۲۰۱۸ با اندکی تغییر، رده ۹۵ بود.
 
ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان
 
کشورهای پاکستان، سوریه، عراق و افغانستان نیز با ضعیف‌ترین پاسپورت‌ها به ترتیب در جایگاه ۱۰۴ تا ۱۰۷ این جدول قرارگرفته‌اند. این بدین معنی است که به طور مثال شهروندان افغان مجاز به ورود بدون ویزا/ ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی به تنها ۲۶ کشور دنیا هستند. همچنین لازم به ذکر است که کشورهای نیجریه، سوریه، سیرالئون، لیبی، یمن، پاکستان و گامبیا بیشترین نزول اعتبار پاسپورت را بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.