کارهایی که هرگز نباید در هواپیما انجام دهید

بازدیدها: 42

شما در طول سفر لازم است حتی بیشتر از زندگی روزمره مراقب سلامتی خود باشید و در مقابل آلودگی و بیماری از خود محافظت کنید زیرا تغییر آب و هوا و رفتن به اماکن شلوغ و توریستی احتمال بیماری را افزایش می دهد و بیماری چه در طول سفر و چه بعد از آن می تواند تمام خاطرات خوب شما را زیر سؤال ببرد و کمرنگ کند. معمولاً سفرهای خارجی با پرواز آغاز شده و با پرواز نیز خاتمه می یابند. رعایت اصول بهداشتی در هواپیما بسیار مهم است. جالب است بدانید هواپیماها آنقدر که تصور می کنید تمیز نیستند و احتمال بروز مشکل یا بیماری در طول پرواز زیاد است. ما توصیه هایی مفید برای سالم ماندن در طول پرواز برای شما آماده کرده ایم. با 2Safar همراه باشید.

1. از پذیرفتن یخ در نوشیدنی تان اجتناب کنید.

بر اساس نتیجه ی تحقیقات گذشته، تنها 15 درصد ذخیره ی آب داخل هواپیما از استاندارد های بهداشتی لازم برخوردار است. از آن جا که آب آشامیدنی شما از بطری های آب معدنی است مشکلی در نوشیدن آب در هواپیما وجود ندارد اما یخ ها اکثراً بهداشتی نیستند. ضمن اینکه ظرف های ذخیره ی آب در هواپیما نیز اکثراً قدیمی هستند و فاقد کیفیت بهداشتی لازم می باشند.

 
 

2safar

 

2. در طول پروازهای طولانی از جای خود بلند شده و قدم بزنید.

در طول پرواز و در ارتفاع بالا احتمال ایجاد لخته ی خون در رگ (دی وی تی) بیشتر است و این لخته معمولاً در پاها شکل می گیرد. برای جلویگیری از این عارضه ی جدی راه رفتن و قدم زدن در طول پروازهای طولانی حیاتی است. تنها به یک یا دو بار رفتن به دستشویی در طول پرواز اکتفا نکنید و زمانی را به قدم زدن و حتی حرکات ورزشی ساده اختصاص دهید. هر ساعت یک بار پاهایتان را تکان دهید و زانوها را بالا بیاورید و به سینه ی خود نزدیک کنید. در ضمن از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید.

 
 

2safar

 

3. دکمه ی تهویه هوای بالای سرتان را خاموش نکنید.

اگر تهویه هوا موجب می شود احساس سرما کنید سویی شرت بپوشید یا روی خود پتو بیندازید اما آن را خاموش نکنید. دکترها توصیه می کنند که تهویه هوای بالای سرتان بهتر است در طول پرواز روی درجه ی متوسط یا زیاد تنظیم شده باشد چون باعث می شود میکروب های داخل هوای هواپیما از شما دور شوند.

 
 

2safar

 

4. از لنزهای چشمی اجتناب کنید.

اگر می توانید در هواپیما به جای لنز از عینک استفاده کنید. هوای داخل کابین خشک است و چنان چه از لنز استفاده کنید در چشم هایتان احساس خشکی و ناراحتی خواهید کرد.

 
 

2safar

 

5. اگر غذایی روی میز افتاد آن را نخورید.

تصور نکنید میزهای کوچک مخصوص غذاخوردن در هواپیما کاملاً تمیز هستند. آن ها فقط یک بار در روز تمیز می شوند و شما نمی دانید مسافر قبلی چه فعالیتی روی آن میز داشته است. برخی مسافران پوشک فرزندان خود را روی این میزها عوض می کنند یا پاهای برهنه شان را روی میز می گذارند. ضمن اینکه این میزها معمولاً بسیار سرسری گردگیری می شوند و در همه حال آلوده اند. چنانچه غذایی روی میز افتاد به هیچ وجه آن را نخورید و دور بیندازید.

 
 

2safar

 

6. از پتوی هواپیما استفاده نکنید.

یکی از آیتم های هواپیما که بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد پتو است. پتو نیز مانند میز جلوی صندلی بین پروازها تمیز نمی شود. این پتوها در پایان روز شسته می شوند اما اگر هواپیما چند پرواز پشت سر هم در یک روز داشته باشد همان پتوها مورد استفاده قرار می گیرند. پتو و بالش به آسانی آلودگی را انتقال می دهند و برخی مسافران پتو ها دور پاهایشان می پیچند یا روی پتوها عطسه می کنند. بهتر است پتوی مسافرتی نازکی همیشه همراه داشته باشید و از پتوی خودتان استفاده کنید.

 
 

2safar

 

7. آب فراوان بنوشید.

اگر در طول پرواز بیش از همیشه احساس تشنگی می کنید اسنک های شور را مقصر قلمداد نکنید. میزان تشنگی در ارتفاع بالا بیشتر از سطح دریا است و بدن به آب بیشتری احتیاج دارد. به خاطر نرفتن به دستشویی از نوشیدن آب صرفه نظر نکنید. اتفاقاً رفتن به دستشویی بهانه ای برای راه رفتن و حرکت دادن به پاها است. با خیال راحت آب بنوشید.

 
 

2safar

 

8. از نوشیدن چای یا قهوه اجتناب کنید.

بهتر است از نوشیدن هر چیزی که احتمالاً از آب شیر درست شده است اجتناب کنید. با اینکه آب استفاده شده در چای و قهوه معمولاً جوشانده می شود باز هم بهتر است نوشیدنی انتخابی شما آب معدنی یا آبمیوه باشد. یکی دیگر از اشکال های نوشیدن چای و قهوه در هواپیما از دست آب بدن در اثر کافئین است. همانطور که قبلاً اشاره شد بدن انسان در ارتفاع بیشتر آب از دست می دهد و احساس عطش بیشتر است. کافئین این اثر ارتفاع را تشدید می کند. به علاوه کافئین در پرواز های طولانی باعث بدتر شدن جت لگ و پرواز زدگی می شود.

 
 

2safar

 

9. دکمه فلاش دستشویی را با دستمال فشار دهید.

مثل سایر دستشویی های عمومی، یکی از آلوده ترین نقاط در هواپیما دستشویی است. بهتر است پس از استفاده از توالت ابتدا دستها ی خود را با دقت بشویید و خشک کنید و سپس با همان دستمال دکمه فلاش را فشار دهید. آن را مستقیماً لمس نکنید. حتی بهتر است در دستشویی را نیز با یک دستمال باز کنید.

 
 

2safar

 

10. پابرهنه یا با جوراب در راهروها راه نروید.

شما نمی توانید تصورکنید کف هواپیما چقدر آلوده است. از غذای ریخته شده تا استفراغ یا حتی خون ممکن است در کف هواپیما وجود داشته باشد. به هیچ وجه بدون کفش از راهروها عبور نکنید یا به دستشویی نروید.

 
 

2safar

 

11. سرتان را برای خواب به پنجره تکیه ندهید.

بسیاری از مسافران صندلی کنار پنجره را انتخاب می کنند تا با تکیه دادن به دیواره ی هواپیما راحت تر به خواب روند. اگر چه تکیه دادن بدن مشکلی ندارد اما سرتان را به پنجره نچسبانید. پنجره های هواپیما و پوشش آن ها آلوده هستند. مسافران قبلی روی این پنجره ها عطسه و سرفه کرده اند و باید از پنجره ها اجتناب کرد. حتی برای تماشای منظره ی بیرون نیز سر خود را به پنجره نچسبانید.

 
 

2safar

 

12. شلوارک نپوشید.

بهتر است لباسی انتخاب کنید که بیشترین میزان پوشانندگی پوست را داشته باشد. صندلی ها نیز مثل سایر قسمت های هواپیما تمیز نیستند و شما با پوشیدن لباسی که موجب تماس مستقیم پوستتان با صندلی و سایر نقاط هواپیما است خود را در معرض آلودگی قرار می دهید. فراموش نکنید صندلی های هواپیما بین پروازها تمیز نمی شوند و هواپیما مثل یک مکان کاملاً عمومی مثلاً مترو است و به همان میزان می تواند آلوده باشد.

 
 

2safar

 

13. اگر حس می کنید حالتان بد است، سریعاً مهماندار را در جریان قرار دهید.

هرگز تصور نکنید چنان چه به مهماندار بگویید حالتان بد است مزاحم او شده اید یا اینکه حال شما به او ربطی ندارد. این جزء وظایف مهمانداران است که به حال شما رسیدگی کنند. آن ها در این رابطه آموزش دیده اند و می دانند در مواجهه با وضعیت ناخوشی مسافران یا شرایط اورژانسی چگونه عمل کنند. هرگاه حس کردید حالتان بد است به سرعت زنگ احضار مهماندار را فشار دهید.

 
 

2safar

 

14.به پوست خود در طول پرواز رسیدگی کنید.

تصور نکنید چون داخل یک فضای بسته هستید نیاز به ضد آفتاب ندارید. تحقیقات نشان می دهد در یک ساعت پرواز، خلبان به اندازه ی سپری کردن بیست دقیقه در دستگاه برنزه اشعه دریافت می کند. علاوه بر ضد آفتاب از کرم مرطوب کننده نیز غافل نشوید. فراموش نکنید که هوای داخل هواپیما خشک است. تجدید ضد آفتاب و مرطوب کننده در پرواز های طولانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 
 

2safar

 

15. قبل از تیک آف هواپیما به خواب نروید.

اگر قبل از ارتفاع گرفتن هواپیما به خواب بروید تنظیم بدن با فشار هوا با دشواری روبه رو می شود و ممکن است به خاظر این مسئله دچار سردرد، گرفتگی گوش و عوارضی مشابه شوید.

 
 

2safar

 

16. صندل و دمپایی لاانگشتی نپوشید.

اگر عادت دارید در تمام طول فصول گرم صندل بپوشید، بدانید هواپیما جای صندل پوشیدن نیست. علاوه بر اینکه امکان آلودگی پاها در کفش های جلو باز بیشتر است، در صورت بروز هر اتفاق اضطراری این کفش ها از پاهایتان به اندازه ی کافی محافظت نخواهند کرد و احتمال آسیب دیدگی بالا می رود. حتماً کفشی جلو بسته در پرواز بپوشید.

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.