چه وسایلی را با خود به هواپیما ببریم؟

بازدیدها: 101

با این که انجام سفرهای هواپیمایی یکی از ساده ترین راه ها برای رسیدن به مقصد است اما به هر حال هر چیز خوبی محدودیت هایی هم در خود دارد. شما به عنوان یک مسافر هواپیما به هر مقصدی که می خواهید بروید، نمی توانید تا هر وسیله ای را که می خواهید را در داخل هواپیما با خود حمل کنید ! هر شخصی انگیزه ای متفاوت و منحصر به فرد خودش را دارد اما معمولا افراد برای خلاص شدن از پرداخت هزینه چمدان یا جلوگیری از گم شدن آن به دلایل مختلف، ترجیح می ‌دهند فقط با کیف همراه خود سفر هوایی کنند. اما باید این را بدانید که همراه داشتن چه چیزهایی ممکن است در روند کارهای فرودگاهی شما اختلال ایجاد کند. اگر در صورتی که این وسیل را با خود به همراه داشته باشید و مسئولان مربوطه این موضوع را متوجه شوند، بدون شک با این مسئله کاری ندارند که شما از قوانین مربوطه اطلاع داشته اید یا نه و بی شک آن وسیله را از مسافر ضبط خواهند کرد.

فندک و سایر وسایل آتش زا

ایرلاین‌ها قوانین سخت گیرانه‌ای در رابطه با حمل مواد آتش زا در نظر می‌گیرند. به طور کلی طبق قوانین حمل بار هواپیمایی، مواد آتش زا از لوازم ممنوع در هواپیما هستند و بهتر است که اگر به آن‌ها نیاز داشتید، در همان مقصد خریداری کنید. البته اگر سیگار می‌کشید نگران نباشید، طبق قوانین ادراه امنیت حمل و نقل می‌توانید با خود یک فندک بوتانی یا فندک زیپو حمل کنید. هر چند که این فندک کوچک را هم فقط می‌توانید داخل کیف دستی خود بگذارید و اجازه ندارید آن را در چمدان بگذارید. همچنین فندک باید در کیف دستی باقی بماند و حق خارج کردن آن از کیف خود را ندارید.

آیا مواد غذایی جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

تمام مواد غذایی که با خود به فرودگاه می‌برید، مانند دیگر وسایلی که با خود حمل می‌کنید از اشعه ایکس عبور داده می‌شوند. بنابراین قبل از اینکه بار سفر خود را ببندید، باید مطمئن شوید که طبق قوانین TSA مجاز به حمل کدام یک از مواد غذایی هستید.

به طور کلی قوانین حمل بار مجاز هواپیما در مورد مواد غذایی تقریبا در همه ایرلاین‌ها یکسان است و تفاوت‌های جزئی با یکدیگر دارند. حمل مواد غذایی مانند گوشت، سبزیجات، میوه و دانه‌های گیاهان با هواپیما در اکثر کشورها ممنوع است و در فرودگاه ضبط خواهد شد.

همچنین طبق قوانین TSA غذاهای ژله‌ای یا مایع بیشتر از ۳٫۴ اونس( ۱۰۰ میلی لیتر) را نمی‌توانید با کیف دستی خود به کابین هواپیما ببرید و باید آن‌ها را داخل چمدان بگذارید.

حمل مواد شرکتی مانند کیک‌ها، برگرها، چیپس و انواع کوکی مجاز است. اما باید مواد غذایی را در ظروف در بسته غذایی حمل کنید.

حمل مایعات غلیظ مانند انواع مواد غذایی ژله‌ای، روغن‌، سس کچاپ، و یا ماست به داخل هواپیما ممنوع است.

آیا لوازم آرایشی جزو بار مجاز هواپیما هستند؟

طبق قانون ۱-۱-۳ TSA مواد آرایشی مایع مانند کرم مرطوب کننده پوست، خط چشم و لاک پاک کن را اگر حجمی کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر داشته باشند می‌توانید با خود به داخل کابین هواپیما ببرید. در غیر این صورت باید آن‌ها را به چمدان خود منتقل کنید.

مواد بهداشتی مانند دهانشویه، خمیردندان، ژل سر و موادی از این قبیل نیز شامل قانون ۱-۱-۳ TSA می‌شوند.

دئودورانت، اسپری و مواد ژل مانند را هم باید همراه مایعات دیگر قرار دهید.

اگر می‌خواهید که رژ لب، رژ گونه یا سایر لوازم آرایشی که مایع نیستند را داخل کیف دستی قرار داده و همراه خود داخل کابین هواپیما ببرید، محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و لوازم آرایشی غیر مایع جزو بار مجاز هواپیما محسوب می‌شوند.

 

وسایل تیز و برنده مانند ناخن گیر

وسایل تیز و برنده مانند ناخن گیر، موچین، قیچی، چاقو و… جزو لوازم ممنوع در کابین هواپیما هستند و نمی‌توانید آن‌ها را داخل کیف دستی خود حمل کنید چون وسایل تیز و برنده نوعی سلاح به حساب می‌آیند. در نتیجه آن‌ها را باید داخل چمدانی که به قسمت انبار هواپیما منتقل می‌شوید بسته بندی کنید. اگر اصرار دارید که ناخن گیر همراه خود داشته باشید، حتما در نظر داشته باشید ناخن‌گیر یا چنین وسیله‌ای که همراه خود حمل می‌کنید اندازه‌ای کوچکتر از ۴ اینچ داشته باشد. اما توصیه ما به شما این است که حتی وسایل کوچک برنده را نیز داخل کیف دستی خود قرار ندهید.

چه نوع باتری جزو بار مجاز هواپیما به حساب می‌آید؟

به طور کلی TSA دو عامل را برای حمل باتری در هواپیما در نظر می‌گیرد:

  • نوع باتری( برای مثال باتری خشک)
  • اندازه باتری( انرژی باتری بر حسب وات بر ساعت)

با توجه به فاکتورهای گفته شده مشکلی با بردن وسایل الکترونیکی نام برده شده به داخل کابین هواپیما نخواهید داشت اما برخی باتری‌ها را نیز باید داخل چمدان قرار دهید و جزو بار مجاز کابین هواپیما به حساب نمی‌آیند. باتری ماشین جزو این دسته باتری‌ها محسوب می‌شود.

البته استثنائاتی هم در مورد حمل باتری در هواپیما وجود دارد. برای مثال اگر همراه خود ویلچر به هواپیما می‌برید، باید اطلاعات باتری آن را به اپراتور هواپیما بدهید، تا باتری به طرز صحیحی برای هواپیما بسته بندی شود.

 

ابزارآلات

باید به شما بگوییم که حمل انواع ابزارآلات مانند چکش و پیچ گوشتی به داخل کابین هواپیما ممنوع است. شاید به نظر شما ابزارآلات اسلحه به حساب نیایند اما ماموران امنیتی فرودگاه طور دیگری فکر می‌کنند! بنابراین اگر اصرار به حمل چنین وسایلی در سفر هوایی خود دارید، حتما آن‌ها را داخل چمدان گذاشته و تحویل قسمت بار فرودگاه دهی

میوه، گوشت، سبزیجات (مواد غذایی فسادپذیر) و سایر محصولات کشاورزی

باید بدانید که اکثر کشورها از لوازم ممنوع در هواپیمااین می باشد که شما را از همراه داشتن گوشت، میوه، سبزیجات، گیاهان و سایر محصولات کشاورزی در پروازها منع می کنند.

به طور مثال اگر با خود میوه ای را می برید باید آن را حتما سریع بخورید وگرنه موقع رسیدن آن را توقیف می کنند و ماموران فرودگاه آن را ثبت و ضبط می کنند. استرالیا و نیوزلند در این قانون بسیار سختگیرتر هستند و اجازه ی حمل سوغاتی ‌های چوبی را نیز به شما نمی دهند.

از جمله وسایل دیگری که شاید برایتان عجیب باشد که نمی توانید آن ها را حمل نمایید عبارتند از: چوب بیسبال، باتوم اسکی، تیر و کمان، چوب گلف، هاکی و چوب بیلیارد و هر وسیله ی ورزشی دیگری که چوب و باتوم و قسمت ‌هایی همچون این را دارند، داخل هواپیما مجاز نیستند.

مایعات کمتر از ۱۰۰ میلی‌ لیتر

با این که شاید به نظرتان عجیب باشد اما این نکته را باید بدانید که محدودیت حمل مایعات به داخل کابین هواپیما این روزها بین بیشتر ایرلاین های دنیا مشترک بوده ولی در این مابین ایرلاین هایی هستند که دارای قوانینی سهل گیرانه و آسان گیرتری باشند.

تمام مایعات و ژل ‌هایی که به همراه دارید باید در ظرف ‌هایی کمتر از ۱۰۰ میلی‌ لیتر بوده و تمامشان در یک کیسه پلاستیکی زیپی بسته بندی شوند. خمیر دندان، شامپو یا مایعات دیگر به همراه ببرید، می ‌توانید آن ‌ها را در ظرف ‌های کوچک مسافرتی بریزید.

البته باید این را بدانید که برای دارو قوانین مخصوصی وجود دارد. توصیه می ‌کنیم که از قبل درباره ی این قوانین اطلاعات کسب کنید اما در اکثر مواقع باید به مأمور بازرسی بگویید که داروی مایع به همراه دارید.

انواع اسلحه

پر واضح و مبرهن است که در کل آوردن اسلحه داخل هواپیما و یا هر جای دیگر ممنوع است اما در کل، بسیاری از سلاح‌ ها می ‌توانند در صورت خالی بودن در چمدانی که تحویل بار می ‌دهید حتما بسته بندی شوند.

به صورت کامل باید اسلحه ی خود را باید حتماً آن‌ ها را در جعبه ‌ای محکم و قفل شده قرار دهید. توصیه ی ما به شما این است که در این رابطه حتماً قوانین شرکت های هواپیمایی که می خواهید با آن سفر کنید را بخوانید چون بسیار ممکن است که هزینه ‌های بیشتری را برای حمل آن متحمل شوید.

برای این که سفری راحت داشته باشید بهترین راه است که قبل از سفر حتماً درباره ی قوانین کشور مقصد در رابطه با حمل اسلحه اطلاعات پیدا کنید و حتما در این صورت مجوز حمل اسلحه را به همراه خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.