چه نکاتی در سفر به کیش باید رعایت شود

کیش به عنوان محبوب ترین و در عین حال جذاب ترین اهداف گردشگری ایران و مهمترین هدف گردشگری داخلی و خارجی در جنوب ایران شمرده می شود. جزیره کیش یکی از زیباترین جزایر است که در قطب نما آبهای خلیج فارس واقع شده و یکی از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.
این جزیره یکی از امن ترین شهرهای ایران و احتمالاً جهان است. سطح کیفی امکانات عمومی در کیش به حدی بالاست که بسیاری از کسانی که در کیش زندگی می کنند پشیمان هستند که نمی توانند به طور دائم در آنجا زندگی کنند. جزیره کیش یکی از مراکز گردشگری ایران است و چهارمین مقصد گردشگری در جنوب غرب آسیا است و در طول سال پذیرای بیش از یک میلیون گردشگر ایرانی و خارجی است. وجود جاذبه های گردشگری و مکانهای زیبا در کیش و مکانهای شگفت انگیز برای گشت و گذار و مناظر زیبای دریای هرمز از دلایل علاقه گردشگران به بازدید از این مکان است. وضعیت منطقه آزاد بودن جزیره باعث شد که مراکز خرید آن یکی از جاذبه های گردشگری جزیره باشد.

قوانین کیش یکی از مهمترین و جالب ترین قوانین در شهرها و جزایر ایران محسوب می شود. همان طور که می دانید جزیره کیش به این دلیل که جز منطقه آزاد در کشور ایران هست، در بعضی از موارد قوانین و مقررات خاص خودش را دارد. بنابراین توصیه می شود قبل از سفر به جزیره کیش نسبت به این قوانین آگاهی داشته باشید تا مشکلی برایتان پیش نیاید و سفر خوب و لذت بخشی را تجربه کنید.

قوانین رانندگی در جزیره کیش

جزیره کیش به داشتن ماشین های لوکس و گران قیمت مشهور است. بسیاری از مسافران در سفرشان به این جزیره از طریق موسسات فعال در این زمینه، اتومبیل کرایه می کنند تا یک رانندگی هیجان انگیر را در خط ساحلی خلیج فارس تجربه کنند. به همین علت باید حتما پیش از سفر به جزیره کیش درباره قوانین رانندگی این جزیره اطلاعات کافی را کسب کنید، زیرا در صورت رعایت نکردن این قوانین ممکن است مشمول جریمه های سنگینی شوید که سفر را به کام تان تلخ می کنند:

 • معاینه فنی به روز را همراه خود داشته باشید.
 • بوق زدن در تمام نقاط جزیره کیش ممنوع می باشد.
 • استفاده از کمربند برای تمام سرنشینان خودرو اجباری است.
 • رعایت حق تقدم فرعی به اصلی باید در جزیره کیش رعایت شود.
 • در خیابان هایی که نور کافی وجود دارد، از چراغ های کوچک استفاده شود.
 • تردد خودروها در ساحل، پیست دوچرخه سواری، فضای سبز و غیره ممنوع می باشد.
 • ایجاد آلودگی صوتی، استفاده از مشروبات الکلی و سبقت غیرمجاز، مواردی است که منجر به توقیف خودرو می شوند.
 • قبض های جریمه صادر شده، تنها در جزیره کیش قابل پرداخت است که لازم است قبل از خروج از جزیره آن را پرداخت کنید.
 • اگر قصد کرایه کردن خودرو در کیش را دارید، داشتن دفترچه الزامی است. زیرا در صورت ایست دادن پلیس آن را باید نشان دهید.
 • هنگامی که می خواهید از میدان عبور کنید، استفاده از راهنمای چپ قبل از رسیدن به میدان و راهنمای راست هنگام قرار گرفتن در میدان، جزء قوانین می باشد.
 • هنگام عبور عابر پیاده، رانندگان باید به طور کامل توقف کنند و برای هشدار به خودروهای دیگر باید راهنمای هر دو سوی خودروی خود را روشن کنند و حتما در بین خطوط رانندگی کنند.
 • سرعت مجاز بر اساس قوانین کیش در داخل شهر حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر و در بیرون آن مانند جاده های فرعی ۸۰ کیلومتر است. تمامی بلوارهای این جزیره به دوربین های کنترل سرعت مجهز شده اند. در صورتی که اتومبیل خود را اجاره کرده باشید، اگر از این سرعت مجاز عبور کند بلافاصله از شرکت مورد نظر جهت هشدار با شما تماس گرفته می شود.
 • یکی از قوانین جالب کیش این است که اگر اتومبیل شما کثیف باشد جریمه می شوید!

قوانین ورود خودرو به کیش

یکی دیگر از قوانین عجیب کیش مربوط به ورود خودروهای شخصی است. بندرگاه آفتاب کوتاه ترین فاصله با کیش را دارد اما به دلیل کم بودن کشتی، این بندر توصیه نمی شود. ولی بندر لنگه با اینکه طولانی ترین مسیر را نسبت به کیش دارد ولی برای آوردن خودروی شخصی این بندر توصیه می شود.
ورود برخی از خودروها به کیش ممنوعیت دارد و با محدودیت مواجه است که شامل موارد زیر می شود.

 • ورود خودروهای دارای باربند ممنوع است.
 • برای صدور مجوز ورود خودرو به کیش ظاهر خودرو اهمیت دارد.
 • تعداد سرنشینان خودرو نباید بیش از ظرفیت مجاز درج شده در کارت خودرو باشد.
 • مدت زمان ماندن در کیش با خودروی شخصی بسته به زمان سفر 3 الی 7 روز است که در صورت تمایل به تمدید باید به بندرگاه کیش بروید و به مسئولان اطلاع دهید. در صورت عدم تمدید، مسئولین حق جریمه و توقیف خودرو را دارند.

جایگاه پمپ بنزین در کیش 

قیمت بنزین در کیش مانند نقاط دیگر کشور است و اگر به دنبال پمپ بنزین بودید باید بدانید که در کیش دو جایگاه پمپ بنزین وجود دارد ، یکی پمپ بنزین ازناوه زاده و دومی پمپ بنزین گلدیس که هر کدام از آن ها در دوسر جزیره می باشند ، همچنین در بین این ها یک پمپ گاز هم وجود دارد ، پمپ بنزین ازناوه زاده نرسیده به میدان فارور ، بلوار میرمهنا ، ابتدای درخت سبز و پمپ بنزین کیش گلدیس در بلوار ایران ، روبروی هتل گلدیس می باشد .

قوانین گمرک کیش

 • گردشگران می توانند هر کالایی به ارزش 80 دلار را از جزیره خارج کنند
 • در مورد کالاهای بالای 80 دلار ، آنها باید حقوق گمرکی را پرداخت کنند.
 • برای خروج کالا از طریق گمرک ، باید بلیط پرواز و مدارک هویتی داشته باشید.
 • خروج اقلام عتیقه از جزیره کیش ممنوع است
 • اگر می خواهید خاویار بخرید ، باید آن را آب بندی کنید و نمی توانید بیش از یک کیلوگرم از جزیره خارج کنید.

قوانین موتور سواری در کیش

 یکی دیگر از قوانین کیش، قانون موتور سواری است. اگر می خواهید در کیش با موتور به گشت و گذار بپردازید باید برخی شرایط را داشته باشید شرایطی همچون:

 • استفاده از کلاه ایمنی
 • حرکت از مسیر راست خیابان
 • به همراه داشتن کارت شناسایی

قوانین کیش برای اقامت و اماکن توریستی

 • تحویل اتاق در کیش ساعت ۱۴:۰۰ و تخلیه اتاق ساعت ۱۲:۰۰ می باشد.
 • کرایه تاکسی در جزیره کیش ثابت است و تاکسی های سفید دربستی هستند.
 • ساعت کار مراکز خرید کیش کامل نیست و از ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر و از ۵ عصر تا ۱۰ شب است.
 • چادر زدن در جزیره کیش ممنوع است و شما مجاز به کمپ زدن در برخی نقاط هستید.
 • برای تحویل اقامتگاه در هتل ها علاوه بر مدارک هویتی مدارک محرمیت نیز الزامی است
 • برای تحویل اقامتگاه های شخصی و اجاره روزانه خانه در کیش در قسمت قوانین و مقررات مدارک مورد نیاز هر میزبان مشخص شده است. این قوانین برای هر اقامتگاه متفاوت است و مالکان اقامتگاه آن را مشخص می کنند.
 • باید توجه داشته باشید که در هیچ کجای جزیره آب آشامیدنی وجود ندارد و باید آب معدنی بنوشید.

قوانین چادر زدن در کیش

در بسیاری از شهرهای ایران به جز مکان های خاصی، می توان در پارک ها، جهت اقامت از چادر استفاده کرد. اما طبق قوانین کیش، در این جزیره نمی توانید در هر مکانی چادر مسافرتی خود را برپا کنید. البته در ایام عید مکان های خاصی جهت برپایی چادر فراهم می کنند که می توانید تنها در این مکان ها از چادر مسافرتی استفاده کنید.

قوانین حجاب در کیش

منظور از عنوان منطقه آزاد برای جزیره کیش مربوط به امور اقتصادی است و شامل فرهنگ و حجاب در این منطقه نمی شود. پس در جزیره کیش نیز مانند سایر شهرهای ایران باید حجاب خود را حفظ کنید. در این جزیره با افرادی که حجاب خود را رعایت نمی کنند برخورد شده و گاهی اوقات با جریمه نقدی و مراجع قضایی نیز روبه رو می شوند.

با توجه به این که قوانین کیش با سایر شهرها متفاوت است اما سفر به جزیره کیش یکی از بهترین گزینه برای کسانی است که می خواهند جنوب گردی کنند. این جزیره سالانه میزبان میلیون ها گردشگر و توریست از نقاط مختلف است. بر همین اساس کیش یکی از قانونمندترین جاهایی است از لحاظ قوانین راهنمایی رانندگی، کمرگی و گردشگری در ایران محسوب می شود. شما با رعایت کردن این قوانین خاص کیش می توانید سفری سرشار از خاطره برای خود رقم بزنید.

قوانین اجاره خودرو در کیش

کرایه ماشین در کیش شرایط سختی نیست ، فقط باید مدارک شناسایی خود را داشته باشید که مهمترین آنها گواهینامه است. سپس باید به عنوان ضمانت و خطرات احتمالی پرداخت کنید. شما همچنین باید یک چک داشته باشید تا مطمئن شوید که ماشین بدون هیچ مشکلی ترمیم شده است. پس از این مراحل ، ماشین مورد نظر خود را انتخاب کرده و تور خود را آغاز کنید. اما به خاطر داشته باشید که مبلغ پرداختی بسته به نوع خودرو ممکن است متفاوت باشد.

برای اجاره ماشین باید هزینه و نوع خودرو را نسبت به تعداد افراد خانواده خود در نظر بگیرید. همچنین اگر قصد دارید مدت زمان بیشتری در کیش بمانید ، اجاره اتومبیل را با قیمت ارزان تری امتحان کنید تا در هزینه های سفر به کیش صرفه جویی کرده باشید. به خاطر داشته باشید که این خودرو در دستان شماست و باید تمام الزامات ایمنی را رعایت کنید.

اگر می خواهید خودرویی در جزیره کیش اجاره کنید، اصلا نباید به حرف دلالی گوش دهید و از شرکت های معتبر خودرو کرایه کنید.

هنگام رانندگی اتومبیل اجاره ای در کیش ، باید با آن قرارداد داشته باشید. اگر پلیس شما را متوقف کند و مدارک مربوطه را در اختیار نداشته باشید ، باید جریمه سنگینی بپردازید.

با سرعت مجاز رانندگی کنید تا نه تنها جریمه سنگینی برای شما در نظر گرفته شود ، بلکه با مرکزی که ماشین را اجاره کرده اید نیز تماس خواهند گرفت.

 
ویداگشت سفر خوشی را برای شما آرزرومند است

بازدیدها: 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *