نحوه رزرو صندلی کنار پنجره

بازدیدها: 108

چیدمان صندلی‌ها در پرواز به نوع هواپیما بستگی دارد، در هواپیماهای کوچک‌تر مثل فوکر-۱۰۰ معمولاً صندلی‌ها با ترتیب ۳ به ۳ چیده می‌شوند و راهروی باریکی دارند، اما در هواپیماهای بزرگ‌تر مثل ایرباس و بوئینگ چیدمان به‌صورت ۲-۴-۲ و یا ۳-۳-۳ است، این نوع هواپیماها فضای بیشتری را در اختیار مسافر می‌گذارند و برای سفرهای طولانی مناسب‌تر هستند.

اکثر مسافران دوست دارند که صندلی کنار پنجره را رزرو کنند، این صندلی پرطرفدار دردسرهایی را هم برای مسافر ایجاد می‌کند، به عنوان مثال اگر شما بخواهید برای رفتن به سرویس بهداشتی و یا انجام هر کار دیگری از جای خود بلند شوید با موانع بسیاری روبرو خواهید شد اما اگر می‌خواهید از رفت و آمد مسافران در راهرو در امان باشید، این بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

صندلی پرطرفدار بعدی، صندلی‌های کنار راهرو هستند که به خاطر داشتن فضای باز زیاد همیشه مورد توجه مسافران قرار می‌گیرند. اگر با رفت و آمد در راهرو مشکل ندارید می‌توانید این صندلی را انتخاب کنید.

در صورتی که با نوزاد دلبندتان سفر می‌کنید، صندلی هایی را انتخاب کنید که در روبروی آن دیوار قرار دارد، چون شما امکان این را دارید که صندلی نوزاد خود را به دیوار وصل کنید، مطمئن باشید که ایرلاین ها همکاری لازم را در این خصوص با شما دارند چرا که این مکان‌ها برای مسافرینی که با نوزاد سفر می‌کنند طراحی شده است.

اما محبوب‌ترین صندلی در هواپیما صندلی‌های قسمت EXIT هستند که به دلیل داشتن فضای باز زیاد در جلوی خود برای افرادی که قد بلند دارند مناسب هستند، به دلیل تقاضای زیاد برای انتخاب این صندلی‌ها برخی از ایرلاین ها هزینه‌ی اضافه‌ای برای رزرو از مسافرین دریافت می‌کنند.

چه زمانی برای رزرو صندلی مناسب است؟

ایرلاین های: ایرفرانس، کی ال ام، لوفتهانزا و آسترین دو روز قبل از پرواز سیستم انتخاب صندلی را در سایت خود باز می‌کنند و شما با ورود به سایت با وارد کردن نام و نام خانوادگی و شماره‌ی رزرو می‌توانید یک فضای مجازی از صندلی‌ها را ببینید و صندلی دلخواه خود را انتخاب کنید. انتخاب صندلی در این ایرلاین ها در اکثر موارد بدون هزینه انجام می‌شود.

درایرلاین های دیگر از قبیل قطر، امارات و ترکیش شما امکان این رادارید که صندلی خود را بلافاصله بعد از نهایی کردن پرواز از طریق سایت انتخاب کنید. در این ۳ ایرلاین هم بعضی از رزروها با دریافت مبلغ انجام می‌شود که در هنگام انتخاب،  شرایط توسط ایرلاین به شما توضیح داده می‌شود.

توجه کنید که امکان تغییر و کنسل کردن صندلی انتخاب‌شده در تمامی ایرلاین ها وجود دارد و اینکه علاوه بر سایت شما می‌توانید از آژانس هواپیمایی خود بخواهید که رزرو صندلی را برایتان انجام دهد.

مراحل رزرو صندلی های کنار پنجره در یک هواپیما

برخی از وبسایت های خرید آنلاین بلیط هواپیما و یا سامانه های فروش اینترنتی برخی از ایرلاین ها به گونه ای طراحی شده اند که به کاربر اجازه می‌دهند به هنگام رزرو بلیط هواپیما، صندلی دلخواه خود را نیز در پرواز انتخاب نماید. بنابراین اگر از این سامانه ها برای خرید بلیط سفر خود استفاده می‌کنید می‌توانید از این قابلیت بهره بگیرید. جالب است بدانید سامانه جامع فروش بلیط سفر قاصدک ۲۴ این امکان را در خصوص رزرو بلیط اتوبوس در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. بنابراین کاربر می‌تواند با رزرو بلیط اتوبوس از قاصدک ۲۴، محل صندلی خود را نیز انتخاب نماید.

– اگر بلیط خود را به صورت آنلاین رزرو نمی‌کنید و یا به این امکان دسترسی ندارید، می‌توانید به صورت تلفنی محل صندلی خود را با اپراتور فروش هماهنگ نمایید. در نهایت اگر هیچ امکانی برای انتخاب محل صندلی خود نداشتید نا امید نشوید و پس از رسیدن به فرودگاه مجدداً شانس خود را امتحان نمایید. چرا که در برخی از فرودگاه ها کیوسک های هوشمندی نصب شده اند که به مسافران امکان می‌دهند محل صندلی خود را در پرواز تعیین نمایند.

یک ساعت قبل از موعد مسافرگیری در گیت حضور داشته باشید و از مسئول مربوطه در خصوص مشکل خود راهنمایی بخواهید. فراموش نکنید که درخواست خود را باید کاملاً مودبانه مطرح کنید و برای رسیدن به آن صبور باشید. حتی شاید در مواقعی مجبور شوید تا پایان زمان مسافرگیری نیز صبر کنید و در نهایت به صندلی دلخواه خود برسید.

– اگر تمامی مراحل را طی کردید اما باز هم نتوانستید به صندلی دلخواه خود برسید هنگام ورود به کابین پرواز خوب اطراف خود را تماشا کرده و به دنبال مسافران تنها بگردید. اگر مسافری را پیدا کردید که به نظر می‌رسید به تنهایی سفر می‌کند و روی یک صندلی در نزدیکی پنجره نشسته بود می‌توانید از او درخواست کنید تا در صورت امکان جای خود را با شما عوض کند. فراموش نکنید مسافری که از او برای این کار درخواست کرده اید نیز ممکن است مایل به نشستن بر روی صندلی های کنار پنجره باشد؛ پس به طور صد در صد انتظار جواب مثبت نداشته باشید و خود را برای شنیدن پاسخ منفی نیز آماده کنید.

– اگر می‌توانید با قطار به مقصد خود برسید، شانس خود را برای رزرو بلیط قطار نیز امتحان نمایید. چرا که در سفر با قطار شما راحت تر می‌توانید بلیط صندلی های کنار پنجره را خریداری نمایید و یا اینکه جایتان را با همسفر کناری خود عوض کنید.

مزایا و معایب صندلی های کنار پنجره

صندلی های کنار پنجره در قسمت های جلویی و کنار بال ها در کابین، اغلب طرفداران بیشماری دارند. این صندلی ها در قسمت های جلویی سر و صدای کمتری دارند و بهترین جا برای استراحت و خوابیدن در هواپیما هستند. صندلی هایی که در میانه بال ها قرار گرفته اند نیز بهترین چشم انداز را از مسیر پرواز و فضای فرودگاه در اختیارتان قرار می‌دهند به همین جهت می‌توانند مناسب ترین گزینه برای نشستن در پرواز باشند. از جمله دیگر مزایای رزرو این صندلی ها، حریم شخصی مناسبی است که در اختیار مسافران قرار می‌گیرد و آنها را از آزار و اذیت رفت و امد دیگر همسفران در پرواز نجات می‌دهد. البته فراموش نکنید این صندلی ها معایبی نیز دارند. مثلاً شما با خرید بلیط هواپیما برای این صندلی ها، فضای کمتری برای قرار دادن پاهای خود در اختیار خواهید داشت و حتی ممکن است برای رفت و آمد در هواپیما نیز با مشکل مواجه شوید. پس اگر احتمال می‌دهید که ممکن است در طول پرواز، بارها به سرویس بهداشتی هواپیما نیاز پیدا کرده یا بخواهید چند باری از جای خود بلند شوید و گشتی در راهرو بزنید، بهتر است به هیچ عنوان بلیط این صندلی ها را رزرو نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.