نحوه دریافت گواهینامه بین المللی

بازدیدها: 84

آیا قصد دارید با خودروی شخصی خود به خارج از کشور سفر کنید یا برای دریافت گواهی نامه بین المللی نیاز به راهنمایی دارید؟ این مقاله برای کمک به شما نگارش شده است، چنانچه سوالاتی در رابطه با گواهینامه رانندگی بین المللی و نحوه دریافت آن دارید در ادامه با ما همراه باشید.
آنچه در این مقاله خواهید خواند:
✒ گواهینامه بین المللی چیست؟
✒ چگونه گواهینامه بین المللی دریافت کنیم؟
✒ هزینه دریافت گواهینامه بین المللی چقدر است؟
✒ آدرس دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی
✒ معرفی سامانه فروش گواهینامه بین المللی
✒ با گواهینامه بین المللی در چه کشور هایی می توانیم رانندگی کنیم؟
✒ نکاتی در رابطه با گواهینامه بین المللی
✒ قوانین رانندگی در کشور های مختلف جهان

گواهینامه بین المللی چیست؟

گواهینامه رانندگی بین المللی در واقعی مدرکی است که به سبب آن فرد دارنده می تواند در سایر کشور های جهان نیز با هر وسیله نقلیه موتوری رانندگی کند، این گواهینامه بسته به نوع درخواست شخص متقضی با اعتبار یکساله و یا سه ساله صادر می شود، افرادی که قصد سفر به خارج از کشور با خودروی شخصی خود را دارند باید نسبت به دریافت گواهینامه بین المللی اقدام نمایند.
لازم به ذکر است که گواهینامه رانندگی بین المللی تنها زمانی معتبر است که همراه با اصل گواهینامه ملی شخص ارائه شود و شما پیش از دریافت گواهینامه بین المللی ملزم به دریافت گواهینامه رانندگی ملی هستید، همچنین باید توجه داشته باشید که گواهینامه بین المللی اجازه رانندگی در کشور های عضو سازمان اتومبیلرانی جهان را به شما می دهد، تعداد این کشور ها در حال حاضر حدود 196 عدد است.

چگونه گواهینامه بین المللی دریافت کنیم؟

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی نیاز به طی کردن مراحلی دارد که در این بخش از مقاله به بیان و شرح هر یک از آن ها می پردازیم.
1. تهیه مدارک مورد نیاز
برای دریافت گواهینامه بین المللی نیز همانند سایر مدارک معتبر موجود در جهان شخص متقضی ملزم به ارائه مدارک مورد نیاز می باشد، این مدارک عبارتند از:
– گواهینامه معتبر رانندگی جمهوری اسلامی ایران
* اعتبار لازم برای دریافت گواهینامه بین المللی یک ساله: یک سال و سه روز
* اعتبار لازم برای دریافت گواهینامه بین المللی سه ساله: سه سال
– یک قطعه عکس تمام رخ 3*4 (رعایت حجاب اسلامی برای بانوان ضروری است)
– گواهی بین المللی قبلی (در صورت معتبر بودن) 
– کپی و یا اصل صفحه اول پاسبورت
– تکمیل فرم درخواست گواهینامه بین المللی به زبان های فارسی و انگلیسی
– رسید پرداخت هزینه های دریافت گواهینامه بین المللی
2. ثبت نام از طریق مراجعه به دفتر اصلی یا نمایندگی های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی و یا مراجعه به سامانه فروش گواهینامه بین المللی
3. دریافت گواهینامه بین المللی (گواهینامه صادر شده در زمان مقرر و تنها به خود شخص و یا بستگان درجه یک وی تحویل داده می شود)

هزینه دریافت گواهینامه بین المللی چقدر است؟

یکی از مدارک ضروری به منظور دریافت گواهینامه بین المللی رسید پرداخت هزینه های صدور این گواهینامه است، جالب است بدانید هزینه درخواست گواهینامه بین المللی بسته به نوع درخواست و گواهینامه مورد نظر شخص متقضی متفاوت و به شرح زیر است:
– گواهینامه بین المللی یک ساله خودرو | 1410000 ریال 
– گواهینامه بین المللی یک ساله موتور سیکلت | 1410000 ریال
– گواهینامه بین المللی یک ساله خودرو و موتور سیکلت | 1630000 ریال
– گواهینامه بین المللی سه ساله خودرو و موتور سیکلت | 4140000 ریال 

آدرس دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی

همانطور که در بخش نحوه دریافت گواهینامه بین المللی اشاره کردیم پس از تهیه مدارک مورد نیاز، متقاضیان به منظور دریافت گواهینامه بین المللی باید به دفتر اصلی و یا نمایندگی های دفتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه نمایند، در ادامه آدرس دفاتر شهر تهران این کانون را مشاهده می کنید، لازم به ذکر است که در سطح کشور بیش از 216 نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی وجود دارد که متقاضیان می توانند به آن مراجعه نمایند.
آدرس 1: تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، پلاک دو
آدرس 2: تهران، خیابان آزادی بین خیابان خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک 231
آدرس 3: تهران، خیابان شهید فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک 33
توجه داشته باشید که در صورت نیاز فوری به گواهینامه بین المللی به منظور تسریع در روند صدور این گواهینامه بهتر است به جای استفاده از سامانه فروش گواهینامه بین المللی به صورت حضوری به دفاتر کانون مراجعه نمایید.

معرفی سامانه فروش گواهینامه بین المللی

متقاضیان با مراجعه به سامانه فروش گواهینامه بین المللی می توانند درخواست خود را به منظور صدور این گواهینامه ثبت کرده و به صورت آنلاین مراحل دریافت این گواهینامه را طی کنند، البته برای استفاده از این سامانه باید نکات زیر را رعایت کنید.
– استفاده از سامانه فروش گواهینامه بین المللی تنها برای افرادی که در داخل کشور حضور دارند امکان پذیر می باشد.
– امکان درخواست گواهینامه سه ساله در این سامانه وجود ندارد.
– مدت زمان لازم برای صدور گواهینامه بین المللی از طریق سامانه بین 7 تا 10 روز کاری می باشد.
– در لحظه ثبت سفارش گواهینامه ملی شخص متقضی باید حداقل یک ماه و 10 روز اعتبار داشته باشد.

با گواهینامه بین المللی در چه کشور هایی می توانیم رانندگی کنیم؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم امکان رانندگی با گواهینامه بین المللی تنها در کشور هایی که عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی هستند، وجود دارد، تعداد این کشور ها در حال حاضر 196 مورد است و باید بدانید که هر جلد گواهی بین المللی به 7 زبان مختلف که عبارتند از انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، چینی و اسپانیایی ترجمه می شود.
نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که کشور های پذیرنده گواهینامه یک ساله با کشور های پذیرنده گواهینامه سه ساله متفاوت اند پس بهتر است پیش از سفر نسبت به دریافت اطلاعات دقیق در رابطه با کشور مقصد خود از طریق شماره تلفن 021-885009-11 اقدام نمایید.
از جمله کشور هایی که پذیرنده گواهینامه یک ساله هستند می توان به تمامی کشور های اروپایی، آرژانتین، چک، لبنان، افغانستان، انگلستان، ترکیه، تایوان و غیره اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.