كی بریم وان ؟؟؟

شهر وان یکی از شهرهای تاریخی ترکیه است. این شهر بسیار نزدیک به ایران است. شهر وان به لطف دریاچه‌ای به همین نام که در شرق آن قرار دارد در طول سالیان زیادی زیستگاه مردمان آناتومی بوده است.

شهر وان به دلیل قرارگرفتن در میان کوه‌ها دارای آب و هوایی سرد و خشن است. این شهر دارای زمستان‌های طولانی و سرد و تابستان‌های کوتاه است. گردشگران بسیاری از ایران سفر خود به ترکیه را از این شهر آغاز می‌کنند.

این شهر دارای جذابیت‌ها و جاهای دیدنی زیادی مانند قلعه وان با قدمتی از قرن نهم قبل از میلاد مسیح، کتیبه‌هایی مربوط به خشایار شاه اول پادشاه ایرانی قرن پنجم قبل از میلاد، مسجد اولو، مسجد کایا چلبی، آرامگاه دوقلوی ایکیز کومبت و موزه باستان شناسی وان و… است. با سفر به وان علاوه بر خرید می توانید سفری با چاشنی طبیعت گردی داشته باشید.

آب و هوای وان

آب و هوای ترکیه بسیار شبیه اقلیم شهرهای غرب ایران است. وان ترکیه در فصل زمستان دارای آب و هوایی سرد و خشک است. بارش برف با آغاز فصل پاییز و زمستان شروع می‌شود. تفاوت دمای روز و شب وان ترکیه در فصل پاییز و زمستان گاهی به ۳۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. اگر در فصل سرد به وان ترکیه سفر می‌کنید حتما لباس گرم و تجهیزات مناسب با خود به همراه داشته باشید. بنابراین بهترین زمان سفر به وان ترکیه فصل بهار و تابستان است.

بهترین فصل سفر به وان

بهترین زمان سفر به شرق ترکیه و شهرهایی مانند وان از اوایل فروردین تا اوایل مهر ماه است. در مجموع نیز، خرداد ماه را می توان بهترین فصل سفر به وان دانست. نکته ای که باید برای سفر به شهر وان ترکیه در نظر بگیرید، تفاوت دمای شب و روز است. گاهی این تفاوت به ۲۰ درجه سانتی گراد هم می رسد. بنابراین روزهای گرم و شب های سرد دارید. در انتخاب لباس مناسب سفر، این موضوع را به خاطر بسپارید.

بدترین زمان سفر به وان

بیشتر گردشگرانی که وارد این منطقه ترکیه می شوند، سفر خود را تا قبل از ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به پایان می رسانند. چرا که بارش برف زمستانی شروع شده و مسیرهای جاده ای برفی می شوند. همچنین بیشتر هتل ها تعطیل می شوند؛ البته نه همه هتل ها. برنامه ریزی سفر در ماه رمضان را به مقصد وان ترکیه پیشنهاد نمی دهیم. در این ماه تمام رستوران ها و مغازه ها در طول روز بسته هستند و به عنوان مسافر گزینه های زیادی برای وعده های ناهار یا صبحانه ندارید.

بهترین زمان سفر به وان برای خرید 

خوب است بدانید اغلب گردشگران تور وان تنها با هدف خرید به این شهر سفر می کنند بنابراین می توان گفت بهترین زمان سفر به وان زمان حراج ها نظیر اواخر هر فصل (حراج های تابستانی و زمستانی)، کریسمس، عید نوروز و عید فطر می باشد. در زمان های مذکور تمامی اجناس موجود در مراکز خرید وان بین 30 تا 40 درصد ارزان تر به فروش می رسد و گردشگران می توانند اجناس بسیار با کیفیت را با قیمت مناسب و مقرون به صرفه خریداری کنند.

در زمان‌های تخفیف با زبان ترکی بر روی مغازه‌ها کلمه Indirim را می‌زنند؛ ولی اکثر فروشگاه‌ها با نزدیک شدن به کریسمس حراج خود را آغاز می‌کنند. معمولا این بازه زمانی از 22 دسامبر یعنی اول دی ماه آغاز می‌شود و تا اوایل ژانویه، حدودا 15 دی ماه ادامه دارد.

ولی با وجود تمام این‌ها توجه داشته باشید که در این بازه زمانی قیمت هتل‌ها و محل‌های اقامتی نسبت به قبل، چندین برابر می‌شود. چون معمولا در آخر سال میلادی، هتل‌های ترکیه اتاق خالی ندارند و اگر هم داشته باشند، آن‌ها را با قیمت بسیار بالایی رزرو می‌کنند.

بازدیدها: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *