عجایب هفتگانه جهان

بازدیدها: 91

عجایب هفتگانه جهان از دوران باستان تا به امروز دستخوش تغییراتی بوده است. به طور کل عجایب هفتگانه به آثار برتر معماری و مجسمه سازی در سرار جهان اطلاق می شود. که این هفت اثر اعجاب انگیز در دوران باستان با هفت اثر امروزی تفاوت دارند.
حال سوال این است که چرا باستانیان عدد هفت را برای این فهرست انتخاب کرده اند، آن هم به سبب مقدس بودن این عدد می باشد.
ثبت لیست باستانی این عجایب به اقراد مختلفی چون “استرابون”، “دیودور سیسیلی”، “هرودوت” وفیلو” نسبت داده شده است اما ظاهرا می گویند پیش از همه یک فینیقیایی یونانی الاصل به نام “انتیپاتر صیدایی” در کتاب شعر خود این هفت اثر ر ثبت کرده. شعر وی که شامل این لیست می باشد؛ «پیش از این به چشم خود دیده‌ام دیوار بابل پر عظمت را که گذرگاه ارابه هاست، و نیز مجسمه زئوس را بر کرانه آلفوس، باغهای معلق و کولسوس آفتاب را، اُبهت اهرام سر به آسمان سائیده و آرامگاه بی کران ماسول را؛ امّا آنزمان که نظاره می‌کردم خانه آرتمیس را بنا شده بر ابرها، نبوغ آن همه اعجاز در نظرم رنگ باخت و با خود اندیشیدم: پس از المپ، خورشید چیزی به این عظمت ندیده است، هرگز.» این شعر نشان میدهد که انتیپاد در عصری می زیسته است که تمامی این هفت اثر در سلامت کامل بوده این و او قصد داشته آنها را به هم عصران خود معرفی کند.
در کتاب هرودوت اما لیست کامل این آثار آمده است و از شعر انتیپاتر شهرت بیشتری دارد. فهرست نهایی عجایب هفتگانه در قرون وسطا تکمیل شد. که این فهرست، چشم گیر ترین اثار جهان را در بر داشت و از این آثار نیز شواهد بسیار اندکی امروزه در دست است.

فهرست عجایب هفتگانه باستانی

 1. هرم بزرگ جیزه،
 2. باغهای معلق بابل،
 3. نیایشگاه آرتمیس،
 4. مجسمه زئوس،
 5. آرامگاه هالیکارناسوس،
 6. تندیس غول‌پیکر رودس
 7. فانوس دریایی اسکندریه

امروزه بیشتر این آثار کاملا از بین رفته اند و دیگر موجود نیستند. اما در سال 2007 طی یک رای گیری در بین 100میلیون نفر، لیست جدید از عجایب هفتگانه که در جهان امروز موجود هستند تهیه شد و به ثبت رسید. این هفت اثر از بین 21 بنا انتخاب شده اند.

فهرست عجایب هفتگانه جدید

 1. مجسمه مسیح رهایی بخش در ریو،
 2. ماچو پیچو در آندس، پرو،
 3. شهر تاریخی پترا، اردن،
 4. کلوسئوم، روم،
 5. تاج محل، هندوستان،
 6. دیوار عظیم چین 
 7. ال کاستیلو، چیچن ایتزا، مکزیک.

این فهرست، چه نوع باستانی و چه جدید آن برای ما نمادی است از توانایی های انسان  در زیر می توانید تصاویر عجایب را مشاهده نمایید.

 

[foogallery id=”3856″]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.