ری یک هتل هم ندارد

تاریخش به افزون بر هشت هزار سال می رسد با جاذبه های فراوان تاریخی، مذهبی و طبیعی مشهور که ماهانه پذیرای دهها یا صدها گردشگر است اما حتی یک هتل هم ندارد؛ شهرستان ری در جنوب پایتخت که گردشگران امکان اقامت شبانه را در آنجا پیدا نمی کنند.

بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی پس از زیارت حرم عبدالعظیم حسنی(ع) یا دیگر مکان های تاریخی و طبیعی در ری، اگر بخواهند شب های این منطقه را هم ببینند یا باید سرگردان خیابان ها باشند یا به پایتخت بازگردند.

سابقه سکونت در ری به دوره پیش از اسلام باز می‌گردد و خیلی قبل‌ تر از اینکه تهران به شکل امروزی در بیاید و به عنوان یکی از بزرگترین و کهن‌ترین شهرهای جهان مطرح بوده است.
بقعه ابن بابویه، مقبره بی بی شهربانو(س)، کاروانسرای شاه عباسی، برج طغرل، برج پادشاه اول سلجوقیان، بقعه جوانمرد قصاب، مقبره شیخ کلینی، قلعه گبری قلعه ای مستحکم و متعلق به 2250 سال پیش و ‘استودان گبرها’ متعلق به سه هزار سال پیش از جمله مهمترین و معروفترین آثار تاریخی منطقه ری به شمار می رود.

اما حال و روز زائران این شهرستان تنها به یک بازدید زیارتی روزانه خلاصه می شود و انتهای آن نیز سرگردانی و ناکامی برای یافتن محلی برای شب ماندن انتخاب تهران برای اقامت است.
نبود هتل و مهمانسرا موجب تغییر روند گذران گردشگران از اقامتی به ساعتی شده و گردشگرانی که باید چندین روز را برای بازدید آثار باستانی و مذهبی جنوب پایتخت سپری کنند، به دلیل نبود مکانی برای ماندن و استراحت به چندین ساعت خلاصه می شود و گاها مجبورند در آلاچیق های بوستان ها، چادرها و اگر خوش شانس باشند در مدارس اسکان یابند.

** نیمه کاره ماندن ساختمان 2 هتل در شهرری

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری گفت: ساختمان هتل دولت آباد و ضلع شرقی حرم عبدالعظیم الحسنی (ع) به دلیل همراهی نکردن بانک های عامل با پیشرفت فیزیکی 75 درصد نیمه کاره رها شده است.
امیر مصیب رحیم زاده اظهارداشت : 100 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل و اتمام این 2 هتل نیاز است که در صورت همراهی و همکاری بانک های عامل، این هتل ها تا 2 سال آینده به بهره داری می رسد.
وی عنوان کرد: این هتل ها در صورت تکمیل، ظرفیت 2 هزار گردشگر در سطح شهرستان را دارد که از نظر اقتصادی نتایج مثبتی را برای مردم جنوب پایتخت همراه خواهد داشت.

** اسکان گردشگران در مدارس و چادر مسافرتی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری ادامه داد: مدارس این شهرستان تا حدودی خلاء هتل را جبران می کنند و در فصولی که تعداد زیادی گردشگر به شهرستان می آیند،مکان مناسبی برای اسکان محسوب می شوند.
وی افزود: با هماهنگی آموزش و پرورش در نوروز 98 نیز مدارس جنوب پایتخت پذیرای مسافران و زائران خواهد بود.

وی عنوان کرد: چادرهایی برای گردشگران در بوستان های سه دختران و زائر و نیز ضلع جنوبی حرم عبدالعظیم (ع) تدارک دیده شده تا گردشگران در این چادرها اسکان یابند.
رحیم زاده ادامه داد: امکانات اولیه از جمله آب شرب، آلاچیق و مسائل مربوط به اسکان در این پارک ها تدارک و امنیت نیز تمهید شده است تا زائران چادرهای خود را در این مکان ها برپا کنند.

** بوم گردی منازل جایگزین هتل

عضو شورای اسلامی تهران، ری و تجریش نیز در این باره معتقد است: نبود هتل در این منطقه زیارتی و سیاحتی به دلیل کم کاری مسئولان گذشته است و به هیچ وجه نبود هتل در این منطقه هفت هزار ساله پذیرفتنی نیست.

حسن خلیل آبادی ساخت هتل را نیاز و ضرورت برای منطقه ری بیان و خاطرنشان کرد: در نبود هتل باید چاره جویی و برنامه ای کوتاه مدت در این زمینه طراحی تا این نیاز جنوب پایتخت جبران شود.
وی با بیان اینکه دو راهکار برای رفع معضل هتل و اقامتگاه برای گردشگران ری وجود دارد، یادآور شد: منازل اطراف حرم به مرکز بوم گردی تبدیل شوند تا گردشگران و زائران بتوانند بدون دغدغه، محلی برای استراحت داشته باشند و از طرفی هتل های نیمه کاره باید هر چه سریعتر تکمیل شوند.

خلیل آبادی با بیان اینکه در ساخت هتل باید نسبت به امکانات و تجهیزات مناسب و به روز دقت شود تصریح کرد: هتلی در ضلع شرقی حرم عبدالعظیم(ع) در حال ساخت است که به دلیل نامعلومی ساخت آن متوقف و مسکوت مانده است.

وی به ساخت هتلی در منطقه دولت آباد شهرری اشاره کرد و گفت: ساخت هتل در دولت آباد اجرایی شده و در صورت اتمام و تکمیل این هتل بسیاری از مشکلات گردشگران و زائران برای اسکان مرتفع خواهد شد.

خلیل آبادی گفت: شورای شهر تهران هم تمامی امکانات را در اختیار این قشر قرار می‌دهد و از سرمایه گذاران این بخش حمایت می‌کند.

** رونق تورهای یکروزه در نبود هتل

شهردار منطقه 20 (شهرری) در ادامه گفت: ری با وجود ظرفیت های گردشگری، هویت قدیمی و ویژگی های بسیاری که موجب تمایز این شهر از سایر شهرها شده، اما از قطار توسعه عقب مانده است.

فرهاد افشار با بیان اینکه به دلیل نبود هتل و محلی برای استقرار گردشگران، فرصتی برای اقامت این افراد وجود ندارد، افزود: عمده ظرفیت های سیاحتی و زیارتی شهرستان ری به صورت ساعتی در اختیار گردشگران قرار می گیرد.

وی افزود: نبود هتل مناسب و حتی مهمانسرا در این شهر موجب رونق تورهای یکروزه شده است و گردشگری که باید در طی چند روز از آثار تاریخی شهر بازدید کند به تور یک روزه اکتفا می کند و از این شهر خارج می شود.

افشار زمینه‌ سازی برای سرمایه گذاری در حوزه هتلداری را از برنامه‌ها و اولویت‌های شهرداری منطقه 20 عنوان کرد و افزود: سعی داریم با حمایت از سرمایه گذاران در این بخش، گردشگران ساعتی را به اقامتی تبدیل کنیم.

بازدیدها: 29

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *