جزایر مصنوعی دبی

جزایر مصنوعی زمین های احیا شده ای هستند که گردشگران بسیاری را به خود جلب می کنند به خصوص جزیره پالم دبی که با شکل خاص و منحصر بفرد خود بزرگ ترین جزیره مصنوعی جهان نیز است. از آنجاییکه دبی همیشه به فکر جذب گردشگران بیشتر بوده است با پیشرفت علم و تکنولوژی نوآوری هایی را بوجود آورده که شگفتی ساز شده است.

جزایر مصنوعی دبی ، نخل جمیرا

جمیرا مهم­ترین جزیره بین جزایر سه گانه و شاید مهم­ترین جاذبه­ ی گردشگری دبی می­باشد و به شکل نخلی ساخته شده که بالای آن یک هلال وجود دارد. ابعاد این جزیره پنج در پنج کیلومتر بوده و  شامل یک تنه با هفده شاخه می­ باشد. با وجود هزینه­ ی 12 میلیارد دلاری که برای ساخت این جزیره صرف شد بیشتر املاک آن در زمان طرح ریزی جزیره به فروش رفتند که نشان دهنده­ ی جذابیت بالای این ناحیه­ی گردشگری در بین جزایر مصنوعی دبی می­ باشد.

بیشتر هتل­ های ساخته شده در این جزیره در قسمت هلالی آن قرار دارند و با وجود مونوریل دسترسی به اقصی نقاط این جزیره آسان می­ باشد. هم اکنون گردشگران زیادی به این جزیره سفر می­کنند و همه­ ی هتل­ ها و امکانات رفاهی و تفریحی جزیره در دسترس و آماده ­ی استفاده می­ باشند.

جزیره دیره

در ابتدای کار و در زمان طرح ریزی برای جزایر مصنوعی دبی قرار بود دیره  شبیه به دبی و یکی از جزایر سه گانه باشد. ولی بعد از برنامه ریزی مجدد تغییراتی در آن به وجود آمد و با توجه به بزرگ بودن پروژه قرار شد انجام آن به صورت چند بخشی صورت گیرد. قرار است پس از پایان این پروژه بیش از 250 هزار نفر در آن زندگی کنند و تفرجگاه­ ها، هتل­ ها و رستوران­ های بسیاری با هدف بهتر کردن کیفیت گردشگری در دبی در آن گنجانده شوند.

نخل جبل علی

یکی دیگر از جزایر مصنوعی دبی نخل جبل علی می باشد. این جزیره دو برابر جمیرا مساحت دارد و در آن 6 تفرجگاه دریایی، پارک آبی و روستای ساحلی ساخته شده است. در حالی که در سال 2007 شاهد به پایان رسیدن ساخت موج شکن این جزیره بودیم با فرا رسیدن بحران اقتصادی ادامه ­ی ساخت آن متوقف شد تا آنجایی که در سال 2015 شرکت سازنده این جزیره یعنی نخیل اعلام کرد که ساخت این جزیره ادامه پیدا خواهد کرد و قرار نیست نیمه تمام بماند و صرفا زمان بیشتری برای ساخت آن نیاز خواهد بود، به نظر می­ رسد با تکمیل این پروژه شاهد یک جاذبه ­ی گردشگری تمام عیار دیگر در دبی خواهیم بود.

جزیره آبهای آبی

یکی از جزایر مصنوعی دبی که اخیرا در سال ۲۰۱۸ به بهره برداری رسیده است، جزیره آبهای آبی نام دارد. جزیره آبهای آبی نیز همانند دیگر جزایر مصنوعی دبی، همچنان در حال افزایش سازه های لوکس و مراکز تفریحی است. یکی از ایده های منحصر به فردی که در این جزیره طراحی شده، چرخ و فلک غول آسایی به نام عین الدبی (Ain Dubai) یا چشم دبی نام دارد.

این چرخ و فلک با ارتفاع بیش از ۲۱۰ متر در صورت افتتاح به بزرگترین و مرتفع ترین چرخ و فلک تفریحی جهان تبدیل  شد؛ سازه ای که در بلندترین ارتفاع آن می توان تمام دبی را زیر پای خود تماشا کرد.

 

 

 

بازدیدها: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *