با اصطلاحات خدمات هتل ها آشنا شید

بازدیدها: 61

معمولا در سفر یکی از مسائلی که گریبان‌گیر ما می‌شود، اصطلاحات رایج هتل ها هستند. حتی پیش از اینکه سفر خود را شروع کنیم، برای رزرو کردن اتاق خود، باید در مورد اصطلاحات رایج هتل ها اطلاعات داشته باشیم. گاهی با یک اشتباه ساده، اتاقی که می‌خواهیم از دست می‌رود یا باید هزینه‌های بسیار زیادی را متحمل شویم. حتی در برخی موارد ممکن است این مساله باعث بر هم ریختن کامل سفر ما شود. به همین دلیل باید اصطلاحات رایج هتل‌ها را به خوبی بشناسیم و در مورد آنها اطلاعات داشته باشیم.

واچر

واچر برگه تاییده رزرو هتل بوده که شما زمانی که هتل خود را رزرو می کنید، در اختیار شما قرار می گیرد و به معنی قطعی بودن رزرو اتاق شما در هتل مد نظر و در همان تاریخ مشخص است و با داشتن این برگه شما در زمان رسیدن به مقصد و مراجعه به هتل می توانید بدون هیچگونه دردسری پذیرش شوید.

پذیرش یا چک این

پذیرش یا چک این فرایندی است که شما در زمان ورود خود به هتل با آن مواجه می شوید. در این مرحله به شما فرمی داده شده تا اطلاعات خود و همراهان را مانند نام و نام خانوادگی، کشور و یا شهر مبدا، تاریخ تولد و کد ملی و قصد سفر در آن وارد کنید و سپس به شما کلید اتاق تحویل داده شده و شما اجازه ورود به اتاق خود را دارید.

لازم به ذکر است در بیشتر هتل ها ساعت پذیرش و تحویل اتاق به میهمان ساعت ۱۴ بوده و پیش از این ساعت امکان چک این وجود ندارد.

انواع خدمات هتل ها

(R.O (Room only:

این نوع از پذیرش به آن هایی اطلاق می شود که تنها اتاق در اختیار مهمان قرار می گیرد و خدماتی مانند صبحانه، نهار و شام ارائه نمی شود. این نوع هتل ها اغلب در آمریکا یافت می شوند.

(B.B (Bed & Breakfast:

در این نوع از اقامت هتل، اتاق به همراه صبحانه رایگان به میهمان ارائه شده و میهمان برای سایر خدمات باید هزینه مجزا پرداخت کند. البته ممکن است در برخی هتل ها، برخی خوراکی های خاص مانند آب میوه طبیعی وجود داشته باشد که لازم باشد به صورت جداگانه خریداری شود.

در بیشتر هتل ها، صبحانه سلف سرویس است و می توانید از انواع خوراکی های سرد و گرم استفاده کنید. البته اجازه بیرون بردن خوراکی از رستوران هتل را ندارید.

(H.B (Half Board :

در صورتی که اتاق شما به این صورت رزرو شده باشد، به این معنا است که همراه با اقامت، صبحانه و نهار نیز به صورت رایگان به مسافر ارائه می شود و لازم است برای باقی خدماتی که دریافت کرده اید، هزینه ای مجزا بپردازید.

بنابراین در این نحوه رزرو، به میهمان صبحانه ارائه می شود و علاوه بر آن، یا ناهار و یا شام، بدون پرداخت هزینه جداگانه سرو می شود. اما نکته آن این است که انتخاب ناهار یا شام، با خود هتل است. این موضوع در مناطق و شهر های مختلف، بر اساس عرف هتل ها می تواند متفاوت باشد. برای مثال هتل های دوبی، اغلب صبحانه و ناهار ارائه می کنند اما در هتل های  ترکیه، معمولا صبحانه و شام سرو می شود. بنابراین اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد، پیش از رزرو هتل، از آن اطمینان حاصل کنید.

(F.B (Full Board:

در نوع از پذیرش، اقامت شما به همراه امکان استفاده رایگان از صبحانه، نهار و شام بوده و برای استفاده از این امکانات نیاز به پرداخت هزینه ای جداگانه ندارید. در صورت تمایل به دریافت سرویس خاصی غیر از این موارد، لازم است هزینه آن را به صورت مجزا پرداخت کنید.

(ALL (ALL Inclusive:

ویژگی خاص این هتل ها، امکانات تفریحی و رفاهی فراوان آن ها است. استخر، پارک های آبی، ساحل اختصاصی، باشگاه ورزشی و غیره بخشی از خدمات این هتل ها است.

همچنین مهمانان این هتل ها می توانند علاوه بر سه وعده اصلی، از میان وعده های متنوع مانند کیک و شیرینی، انواع نوشیدنی و غیره به صورت رایگان استفاده کنند. چرا که کلیه هزینه ها در زمان رزرو هتل، پرداخت شده است. سرو میان وعده یا نوشیدنی در هتل های ALL در ساعت مشخصی از شب متوقف می شود.

(U.ALL (Ultra All Inclusive:

این هتل ها، مانند هتل های ALL هستند و تفاوتشان در این است که سرویس دهی آن ها بدون محدودیت زمانی و به صورت ۲۴ ساعته انجام می شود. برخی از این هتل ها، امکاناتی مانند ماساژ رایگان هم ارائه می دهند.

چک اوت یا خروج

فرایند تخلیه، تسویه و خروج از هتل را اصطلاحا چک اوت می گویند. این فرایند در اکثر هتل ها، راس ساعت ۱۲ انجام می شود اما ممکن است استثناء هم وجود داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.