القاب کشور های جهان

بازدیدها: 6158

القاب و یا نام هایی که کشور های مختلف جهان به آن ها معروفند و البته هر یک داستانی دارند، خالی از لطف نیست که بشناسیم.در این مقاله به معرفی تعدادی از آن ها پرداخته شده است.
سرزمین پارس ،ایران: سرزمین پارس، کشور ایران، در 2500 سال پیش توسط اروپاییان “پارس” یا “پرشیا” نام گرفته اسن و همچان با همین نام در جهان شناخته میشود.
کاسه شکر ،کوبا: کاسه شکر Sugar bowl of the world لقبی اسم که به کشور کوبا داده شده است. چرا که این کشور صادر کننده اصلی شکر در جهان است.
اژدهای قرمز ،چین: اژدهای قرمز The Red Dragon لقب کشور چین است. این موجود افاسانه ای نمادی برای نمایش قدرت می باشد.
سزمین عقاب ها ،آلبانی: سرزمین عقاب ها  Land of the Eagles لقبی است که کشور آلبانی به آن معروف است. عقاب در زبان آلبانی به نام shqiponjë معنی می دهد. علت این نام گذار افسانه پسر عقاب است ( در زبان آلبانی پسر عقاب Shqipëtar معنی میدهد). افسانه این نام گذاری مربوط به پسری شکارچی می باشد. روزی وی برای شکار به کوه ها می رود، پسر شکارچی تا نزدیکی لانه یک عقاب بزرگ که ماری را با منقار در لانه گذاشته‌، می‌رود. جوجه عقابی را می بیند که در لانه و کنار مار است؛ مار که هنوز زنده  بود قصد نیش زدن به جوجه عقاب را داشت و درست در لحظه‌ای که مار به سمت جوجه عقاب حمله کرد، شکارچی آن را می‌کشد و جوجه را برمی‌دارد تا با خد ببرد.. عقاب مادر از راه می‌رسد و سعی بر منصرف کردن جوان می کند. شکارچی که عقیده داشت  عقاب  به خوبی از فرزندش مراقبت نکرده، خواست تا جوجه را با خود ببرد؛ اما عقاب مادر پیشنهادی می‌دهد که برای پسر هم جذاب بوده است، او برای پس گرفتن فرزندش،وعده می دهد تا قدرت و تیزبینی خودش و فرزندش را در اختیار پسر جوان بگذارد. از آن پس پسر شکارچی سال‌ها در سرزمینی که خودش بنا می‌کند، با کمک عقابش حکم‌فرمایی می‌کند. خودش پسر عقاب و سرزمینش سرزمین عقاب نام میگیرند.
سرزمین آفتاب تابان ،ژاپن: سرزمین آفتاب تابان  Land of the Rising Sun ،  ژاپنی‌ها خود به دلیل اقتابی و درخشان بودن، به سرزمینشان «نیپون» یا «نیهون» میگویند که ترجمه آن منبع آفتاب می‌شود. همین نام در دیگر زبان‌ها به کشور آفتاب تابان و یا سرزمین آفتاب ترجمه شده است.
کشور هفتاد و دو ملت (کشور زبان‌ها) ،هند: کشور هفتاد و دو ملت (کشور زبان‌ها) The Subcontinent ، هند پُر است از فرهنگ‌ها، زبان‌ها و سنت‌هایی که برخی از آن‌ها شناخته شده و بسیاری نیز در قبیله‌های مختلف این سرزمین از بزرگ خاندان به فرزندان کوچکتر می‌رسد. این کشور با این همه تنوع در گویش و زبان و سنت سرزمینی عجیب است که سفر به آن از جذابیت زیادی برخوردار است.
عمو سام ،آمریکا: عمو سام Uncle Sam ، با کنار هم قرار گیری حروف اول ایالت متحده آمریکا و همچنین حضور شخصیت تاثیر گذاری به نام “سموئل ویلسون” در جنگ سال 1812 بوده است که بسیاری اورا با نام عمو سام خطاب میکردند.
کشور چکمه ،ایتالیا: کشور چکمه لقب کشور ایتالیا، The Boot – Italy  به سبب شباهت نقشه جغرافیایی کشور اینالیا به چکمه این لقب به آن تعلق داده شده است.
سرزمین یخ‌ و آتش ،ایسلند: سرزمین یخ و آتش به کشور ایسلند گفته میشود چرا که این جزیره قطبی منطقه آتش فشانی می باشد. در کنار هم قرار گرفتن و یخ و یخچال های طبیعی، و چشمه های آتشفشان تلفیق جالب و دیدنی ایجاد کرده است.
و بسیاری سرزمین های دیگر که القاب جالب توجهی دارند؛ همانند آرژنتین: سرزمین نقره، تایلند: سرزمین خنده‌ها، پاراگوئه: جزیره‌ای محصور در میان زمین‌ها، اسپانیا: سرزمین گاو بازها (ماتادورها)، شیلی: سرزمین شاعران، سیبری: سرزمین یخبندان، رواندا: سرزمین هزار تپه، اوکراین: سبد نان اروپا، سوییس: سرزمین شیر و عسل، فنلاند: سرزمین هزار دریاچه، استرالیا: سرزمین گوسفندان، هلند: سرزمین آسیاب بادی/گل لاله، ایرلند: جزیره زمرد، پرو: سرزمین اینکاها، سوئد: کشور باسوادها، یونان: سرزمین فلاسفه (الهه)، ساحل عاج: کشور فیل‌ها و فیلیپین: مروارید دریاهای شرق و … که هر یک داستان و علل خاص خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.