اصطلاحات پرواز

بازدیدها: 154

به طور کلی بلیط سیستمی شامل 3 بخش می باشد:

Adult:

که مخفف آن (ADL) است و به افراد بالاتر از 12 سال گفته می شود.

CHILD:

که مخفف آن (CHD) است و به کودکان بین 2 تا 12 سال گفته می شود.

INFANT:

که مخفف آن (INF) است و به نوزادان زیر2 سال گفته می شود.

نرخ بلیط CHILD معمولا (با توجه پرواز های مختلف) بین 50 تا 60 درصد نرخ بزرگسال و نرخ INF معمولا 10 درصد نرخ بزرگسالان می باشد.

صندلی پرواز (SEAT):

شامل 3 نوع مختلف می باشد که به اختصار هر یک را توضیح می دهیم:

FIRST CLASS:

که مخفف آن (F) می باشد و معمولا در پروازهای خارجی مثل امارات در قسمت جلوی هواپیما (پیش از صندلی های بیزنس کلاس) قرار میگیرد. تمام خدمات این کلاس پروازی از لحاظ ورود و خروج به هواپیما، سالن انتظار، غذا، نوشیدنی، میزان بار و PRIVACY مسافر اختصاصی می باشد.

ایرلاین های شناخته شده در سراسر جهان رقابت تنگاتنگی در جهت کیفیت و ارائه خدمات هر چه بیشتر به مسافران FIRST CLASS خود دارند.

BUSINESS CLASS:

که مخفف آن (C) می باشد در پروازهای ایرانی به صندلی های جلوی هواپیما اطلاق می شود و درپروازهای خارجی پس از جایگاه (F) می باشد. از لحاظ خدمات مانند FIRST CLASS (البته با توجه به هزینه بسیار بالای فرست کلاس قابل مقایسه با خدمات فرست کلاس نیست) تسهیلات بسیاری برای مسافران خود قائل می گردد.

ECONOMY CLASS:

که مخخف آن (Y) می باشد و به صرفه ترین و مورد توجه ترین صندلی های هواپیما است، گرچه خدمات متوسطی دارد و از لحاظ فاصله صندلی ها غالبا فشرده تعبیه شده ولی کماکان پرفروش ترین صندلی هواپیماست.

اصطلاحات مندرج در بلیط هواپیما:

NONE REFOUNDABLE:

معمولا در بلیط های چارتر و یا برخی پرواز های اکونومی به این کلمه بر می خورید و به آن معنیست که اگر امکان سفر در تاریخ خریداری شده بلیط خود را ندارید و یا به موقع در GATE (جهت سوار شدن به هواپیما پس از دریافت کارت پرواز که با شماره مشخص می گردد) حضور نداشته باشید وجهی بابت سوار نشدن به هواپیما دریافت نخواهید کرد و کل پول بلیط شما سوخت خواهد شد، در واقع مبلغی به شما عودت نمی گردد. در  همین جا لازم است جریمه های کنسلی بلیط را ذکر نماییم البته این جریمه ها طبق قانون ایرلاین های ایرانی و خارجی اندکی متفارت است ولی بطور کلی از زمان صدور بلیط تا 24 ساعت قبل از پرواز هرگونه تغییر یا استرداد بلیط (برای  صندلی های بیزنس) مشمول پرداخت 20% از نرخ بلیط و کمتر از 24 ساعت مشمول پرداخت 40% از نرخ بلیط می باشد. در کلاسهای اکونومی وتا قبل از 24 ساعت مانده به پرواز مشمول 25% و کمتر از 24 ساعت مشمول پرداخت 50% از نرخ بلیط می باشد. اگر پروازNOSHOW (در صورتیکه مسافر در زمان معین شده به GATE نرسد و قبل از پرواز نیز انصراف یا کنسلی بلیط خود را اعلام ننماید و رزرو پرواز همچنان باقی بماند) شود هزینه های استرداد تغییر خواهد کرد.

BOARDING PASS:

اولین کلمه ای که بر روی بلیط خواهید دید و به معنی کارت سوار شدن به هواپیماست.

PNR یا RESERVATION NUMBER:

 پس از خرید بلیط کد اختصاصی که معمولا در بالای بلیط قید می شود برای شما ثبت می گردد، این کد برای شما و همراهانتان یکسان است. از این پس کلیه تغییرات، کنسلی و شناسایی شما از طریق این کد انجام می گردد.

 CARRIER:

 کد اختصاصی هواپیماییست که با آن پرواز خواهید کرد. بطور مثال EP مخفف هواپیمایی آسمان، W5 مخفف ماهان، QB مخفف قشم ایر، ZV مخفف زاگرس و در پرواز های خارجی EK مخفف امارات، TK مخفف ترکیش، QR مخفف قطرایرویز و WY مخفف عمان ایر است.

 DEPARTURE TIME:

 ساعتی است که از فرودگاه مبدا پرواز شما انجام می گردد، این ساعت بر اساس زمان همان کشور (مبدا) نگاشته می شود.

 ARRIVALTIME:

 زمان تقریبی رسیدن شما به فرودگاه مقصد می باشد. این زمان بر اساس ساعت کشور (مقصد) نگاشته می شود.

 DURATION:

 مدت زمانی که پرواز شما انجام می شود. از زمان TAKE OFF (برخاستن هواپیما از روی زمین به آسمان که از روی باند فرودگاه انجام می شود) تا زمان LANDING (فرودهواپیما در باند فرودگاه که آخرین مرحله پرواز می باشد)

 با اندکی دقت در بلیط خود متوجه می شوید که مدت زمان رفت و برگشت پرواز شما متفاوت است که این امر به دلیل جریان شدید باد در مسیر رفت و برگشت و حرکت هواپیما در جهت مسیر چرخش زمین ویا برعکس آن است.

 AIRCRAFT:

 اطلاعاتی در مورد TYPE (نوع هواپیما بطورمثال ایرباس310) در اختیار شما قرار می دهد.

 FARE:

 قیمتی که برای یک بلیط پرداخت می شود همه شرایط محدودیتها و نوسانات بر روی این قیمت تاثیر می گذارد.

 TAX:

 مالیات و عوارض را شامل می شود که در برگیرنده هزینه های حمل و نقل است و توسط مقامات دولتی وضع می شود.

 TRANSIT:

 در صورتیکه پرواز شما در بیش از یک مسیر توقف داشته باشد می توتنید از ترانزیت فرودگاه استفاده نمایید.در ترانزیت های کمتر از 8 ساعت می توانید از خدمات سالن ترانزیت بهره  ببرید.

 SEAT:

 صندلی های هواپیماست که به 3 دسته استاندارد، کنار پنجره و کنار خروج اضطراری تقسیم می شود.

 BOARDING TIME:

زمانی است که از طریق BOARD (تابلو) اعلام می شود و مسافرگیری هواپیما آغاز میگردد، معمولا 30 تا 45 دقیقه قبل از پرواز وضعیت BOARDING است مگر اینکه پرواز DELAY (تاخیر) داشته باشد در غیر اینصورت CHECK IN (سوار شدن به هواپیما) میشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.