آیا امکان رزرو اتاق با ازدواج موقت وجود دارد؟

بازدیدها: 50

صیغه در ایران یک امر قانونی است

ازدواج موقت یا صیغه! یک امر قانونی در ایران که بسیار هم رواج دارد در اینجا نمی خواهیم در خصوص درست یا غلط بودن و مزایا یا معایب صیغه بحث کنیم و این موارد را به شما می سپاریم، اما می خواهیم بدانیم اگر کسی صیغه کرده باشد می تواند بدون مشکل در هتلهای ایران اقامت کنند یا حتما نیاز به ارائه عقدنامه دارد یا حداقل نام همسر باید در شناسنامه باشد؟ پاسخ این سوال کمی پیچیده است

صیغه قانونی است و چهارچوب آن در قانون تعریف شده اما هنوز هم بسیاری از هتلهای ایران قوانین دست و پاگیری برای پذیرش صیغه نامه دارند و در مواردی هم هستند هتلهایی که به هیچ عنوان پذیرش با صیغه نامه ندارند و قبول نمی کنند! بهترین کار این است قبل از اینکه هتلی را رزرو کنید، با آن هتل تماس گرفته و قوانین مخصوص آن هتل درباره صیغه نامه و ازدواج موقت را جویا شوید.

تحت چه شرایطی هتل قبول می کند؟

در بسیاری از موارد به اینصورت است که صیغه نامه فقط با مهر برجسته محضری پذیرفته می شود. از آنجایی که انواع مختلف صیغه نامه در کشور ما ارائه می شود و گاها عاقد فقط یک برگ کاغذ به زوجین ارائه می کند، کامل ترین و قانونی ترین نوع صیغه هم وجود دارد که همان عقد ازدواج موقت محضری با مهر برجسته محضر است و این همان چیزی است که قریب به اتفاق هتلها آن را قبول می کنند. البته این ازدواج در شناسنامه ثبت نمی شود و فقط دفترچه ای ارائه می شود که مهر برجسته محضر در آن وجود دارد و نشانگر قانونی بودن عقد است. در بعضی موارد که مهر برجسته نباشد هم امکان پذیرش وجود دارد اما هتل قبل از پذیرش از زوجین می خواهد به نزدیکترین اداره اماکن نیروی انتظامی مراجعه کرده و نامه جهت پذیرش دریافت کنند که البته کار بسیار ساده ای بوده و زیاد وقتگیر نیست.

بعضی هتلها قبول نمی کنند!

در بعضی از هتلها به هیچ عنوان صیغه نامه قبول نمی کنند و به کل خیال خود را از دردسرهایی که ممکن است در این موارد پیش بیاید راحت کرده اند! حتی پیش آمده که مهمان بدون اطلاع از قبل رزرو خود را انجام داده و پول پرداخت کرده بود اما در زمان پذیرش، هتل از ارائه اتاق خودداری کرده و حتی امکان کنسل کردن رزرو هم در اختیار میهمان قرار نداده اند و عملا پول پرداخت شده سوخت شده است
قانون پذیرش مسافر در هتل با صیقه نامه، شهر به شهر نیز متفاوت است! در بعضی از استانها تعصب خاصی روی این موضوع وجود دارد و بالطبع هتلها هم معمولا به هیچ عنوان پذیرش با صیقه نامه ندارند و در بعضی شهرهای دیگر شرایط بسیار ساده تری حاکم است. بنابراین بهترین کار این است قبل از اقدام به رزرو هتل، با شماره هتل مورد نظر تماس گرفته و نحوه پذیرش را جویا شویم.

هتلهایی در تهران که صیغه قبول نمی کنند

بعضی از هتلهای تهران پذیرش مسافر با صیغه نامه به هیچ عنوان ندارند. از جمله هتلهای 5 ستاره اسپیناس که دارای 2 شعبه یکی در بلوار کشاورز و دیگری در سعادت آباد است. همچنین هتل 4 ستاره اوین نیز اتاقی به این زوجین ارائه نمی کند. هتل هویزه در خیابان طالقانی، تقاطع ویلا نیز پذیرش زوجین بدون عقد دائم و نام ثبت شده همسر در شناسنامه ندارد. هتل انقلاب در حد فاصل خیابان حافظ و ولیعصر نیز رزرو با صیغه نامه قبول نمی کند. از دیگر هتلهای تهران که پذیرش مسافر با صیغه نامه ندارند، می توان به هتل کوثر، هتل 5 ستاره هما نزدیک میدان ونک، هتل 5 ستاره لاله تهران در خیابان فاطمی و اشاره کرد.

هتلهایی در تهران که صیغه نامه قبول می کنند

تعدادی از هتلهای تهران پذیرش مسافر با صیغه نامه دارند به شرطی که صیغه نامه دارای مهر برجسته محضری باشد. از جمله این هتلها می توان به هتل 5 ستاره پارسیان آزادی تهران اشاره کرد. هتل استقلال در پارک وی هم مشکلی با این موضوع ندارد. هتل فردوسی و هتل آساره و هتل هالی هم مسافر با صیغه مهر برجسته پذیرش می کنند. هتلهای فرودگاه امام خمینی یعنی هتل ایبیس و هتل نووتل هم با این موضوع مشکلی ندارند. از هتلهای دیگر تهران می توان به هتل پاریز اشاره کرد که در این موارد پذیرش دارد. در این میان هتل بزرگ تهران ( ابتدای خیابان مطهری ) مسافر با صیغه نامه پذیرش می کند اما فقط به شرط نامه از اداره اماکن

اگر پذیرش هتل مدارک میهمان را قبول نکند

ممکن است در هنگام مراجعه به هتل و ارائه مدارک به واحد پذیرش به هر دلیلی مدارک شما را نپذیرند. در این صورت میهمان باید آدرس نزدیک ترین اداره اماکن را از هتل بپرسد و با مراجعه به اداره اماکن و ارائه توضیحات به مسئول مربوطه در صورت قبول توضیحات شما، کارمند اداره اماکن برگه ای را صادر خواهد کرد که با ارائه آن به هتل می توانید اتاق خود را تحویل بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.